W najbliższym czasie pojawi się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych - prezes NBP

Perspektywy powrotu inflacji do celu rysują się bardziej optymistycznie niż dotychczas przewidywano i można zatem oceniać, że w najbliższym czasie pojawi się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych - wynika z przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego, zamieszczonego na stronach Obserwatora Finansowego NBP.


"Dzisiaj inflacja jest podwyższona, zbliżona do 5 proc. Jest to przede wszystkim efekt czynników regulacyjno-fiskalnych. Co jednak pozytywne, w ostatnim czasie wyraźnie poprawiły się perspektywy inflacji. W szczególności, rewizja danych o koszyku inflacyjnym GUS sprawiła, że wskaźnik inflacji w I kwartale okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań. Jednocześnie w gospodarce następuje spowolnienie dynamiki płac, co jest pożądane z punktu widzenia dążenia do trwałego obniżenia inflacji. Silnie spadły również ceny ropy naftowej na rynkach światowych" - podano w transkrypcji przemówienia prezesa NBP.

"To wszystko powoduje, że perspektywy powrotu inflacji do celu inflacyjnego rysują się bardziej optymistycznie niż dotychczas to przewidywaliśmy. Można zatem oceniać, że w najbliższym czasie pojawi się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych, na co wszyscy od wielu miesięcy z niecierpliwością czekamy" - podano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5715 -0,49%
1 EUR 4,2862 -0,03%
1 GBP 5,0243 0,55%
100 JPY 2,6504 -0,15%
1 USD 3,7817 1,21%