W ocenie MRPiPS nie ma przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego
Resort pracy ocenia, że nie ma przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w odpowiedzi na interpelację poselską.
"Należy jednak wskazać, że brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji (...) postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym w (...) Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie" - napisano.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że nie dysponuje interesującymi ekspertyzami dotyczącymi skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.
Obecnie rząd nie prowadzi także prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci.
"Biorąc jednak pod uwagę dziesięcioprocentową przewagę populacji kobiecej nad męską w grupie wiekowej 60-65 lat i występującą różnicę wynagrodzeń na niekorzyść kobiet (lukę płacową), dłuższy okres odprowadzania składek przez kobiety nie musiałby zrekompensować straty spowodowanej obniżeniem wieku emerytalnego mężczyzn" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ osz/