Wyzwania związane z wahaniami cen towarów mogą się zwiększać - BIS

Wyzwania związane z wahaniami cen towarów mogą stawać się coraz większe - napisał Bank Rozrachunków Narodowych (BIS) w artykule zamieszczonym w najnowszym numerze biuletynu.


W artykule "Commodity prices and monetary policy: old and new challenges" napisano, że zwiększone napięcia geopolityczne mogą okazać się trwałe i mogą generować duże oraz długotrwałe zmiany.

"Ponadto wstrząsy podaży energii mogą przybrać nowe i trudniejsze formy. Mogą wystąpić niedobory zarówno w przypadku paliw kopalnych, ponieważ inwestycje w moce produkcyjne są ograniczane, jak i metali potrzebnych do zielonej transformacji" - napisano.

"Jednocześnie rozprzestrzenianie się energochłonnej sztucznej inteligencji może znacznie zwiększyć intensywność energetyczną produkcji" - napisano.

Autorzy artykułu uważają, że ceny żywności mogą również stać się bardziej zmienne, jeśli zmiany klimatu doprowadzą do częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych.

"Ryzyka te pojawiają się na tle mniej elastycznej globalnej podaży. Globalizacja spowolniła w ostatnich latach, co prowadzi do większej fragmentacji i potencjalnego zwiększenia presji płacowej siły roboczej i presji cenowej przedsiębiorstw, co może prowadzić do większej presji na zysk przedsiębiorstw. Wszystko to może zwiększyć ryzyko przejścia do reżimów wysokiej inflacji" - napisano.

W artykule napisano, że globalne środowisko gospodarcze zaczęłoby przypominać bardziej to z lat 70.

"Gdyby zmiany cen towarów stały się większe i bardziej trwałe, banki centralne musiałyby wykazywać szczególną ostrożność przy analizowaniu skutków inflacji. To prowadzi do rozważania propozycji zwiększenia tolerancji na gwałtowne wzrosty cen towarów, być może nawet poprzez podniesienie poziomu celu inflacyjnego lub wdrożenie przedziału docelowego z wyższą górną granicą" - napisano.

"Wszelkie takie dostosowania mogłyby podważyć wiarygodność i zaufanie do zdolności banków centralnych do wypełniania ich mandatów w zakresie stabilności cen" - dodano. (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5097 -1,23%
1 EUR 4,2515 -0,48%
1 GBP 5,1217 -0,55%
100 JPY 2,5866 -2,02%
1 USD 4,0770 -1,79%