Branża cyfrowa liczy w '25 na początek zmian w unijnych regulacjach - ZCP
Branża cyfrowa liczy, że polska prezydencja w Radzie UE da początek zmianom unijnych regulacji dotyczących rynku cyfrowego - podał Związek Cyfrowa Polska w komunikacie prasowym. Dla branży w 2025 roku głównymi wyzwaniami będą: cyberbezpieczeństwo, technologia chmurowa, integracja sztucznej inteligencji z gospodarką oraz kompetencje cyfrowe.
"Główne cyfrowe wyzwania 2025 roku nie powinny być dla nikogo wielkim zaskoczeniem. To kontynuacja trendów, które obserwujemy od dłuższego czasu. Zmienią się jednak warunki zewnętrzne, w tym przede wszystkim prawo, co wpływa na tempo transformacji cyfrowej w naszym kraju" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik.
Eksperci Cyfrowej Polski przeanalizowali najnowsze trendy i określili pięć najważniejszych wyzwań, przed którymi stanie branża cyfrowa w 2025 roku. Pierwszym z nich są unijne regulacje cyfrowe.
W ocenie organizacji kluczowa dla sektora będzie pierwsza połowa 2025 roku ze względu na przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Eksperci upatrują w niej szansę na zmianę kierunku podejścia unijnych urzędników do kwestii regulacji na rynku cyfrowym.
Wskazano, że aktualnie na przedsiębiorców z tego sektora nakładane są coraz to nowsze obciążenia i obowiązki, co często wiąże się także z wysokimi kosztami, które mogą być nie do udźwignięcia przez małe i średnie firmy. Eksperci ZCP oceniają również, że brakuje też instrumentów, które pozwoliłyby przewidywać i oszacowywać skutki decyzji unijnych urzędników i ich wpływ na gospodarkę cyfrową UE.
"Polska ma niepowtarzalną okazję, by wprowadzić mądre i efektywne podejście do kwestii wdrażania kolejnych przepisów na unijnym rynku cyfrowym. Działania podejmowane przez Brukselę powinny silniej wspierać rozwój i wdrażanie nowych technologii w Europie, a nie stawiać bariery w tym procesie" – powiedział Kanownik.
Drugim wyznaniem według ZCP będzie szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo.
W ocenie związku zagrożenia związane z wojną hybrydową i wojną za wschodnią granicą przybierają na sile, a w minionym roku rosła liczba cyberataków, coraz większym problemem stawała się także dezinformacja.
W opinii ekspertów Cyfrowej Polski, przypadek wyborów prezydenckich w Rumunii, uznanych za nieważne ze względu na domniemany udział rosyjskich farm trolli na TikToku, pokazuje, jak istotnym wyzwaniem z punktu widzenia stabilności państwa i biznesu jest dzisiaj bardzo szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo. Wskazano, że temat ten w najbliższych miesiącach będzie skupiał uwagę sektora i służb państwowych, także dlatego, że jesteśmy w przededniu polskich wyborów prezydenckich.
Ponadto wskazano, że w 2025 roku nadal będzie wzrastał poziom świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa. To z kolei pociągnie za sobą zwiększone inwestycje w administracji publicznej i biznesie na narzędzia oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Stabilność i impuls do dalszych inwestycji przyniesie także planowane przyjęcie w 2025 roku ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa, która ma za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa produktów, usług oraz procesów ICT na rynku.
"Jednym z kamieni milowych będzie przyjęcie nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, na którą branża cyfrowa czeka od dawna. Obecne przepisy mają już ponad sześć lat, co w realiach dynamicznie zmieniających się realiów technologicznych oznacza, że nie jesteśmy dobrze chronieni przed aktualnymi zagrożeniami" - napisano w komunikacie.
"Ustawa wprowadzi nowe elementy podnoszące poziom cyfrowego bezpieczeństwa w kraju, w tym przede wszystkim infrastruktury krytycznej, np. określi i wykluczy z rynku tzw. Dostawców Wysokiego Ryzyka oraz wdroży wytyczne unijnej dyrektywy NIS2. Dzięki nowelizacji KSC wzrośnie także rola audytów cyberbezpieczeństwa" - dodano.
Trzecim wyzwaniem - w opinii związku - będzie sztuczna inteligencja, która jest obecnie wiodącą technologią na świecie i jednym z najszybciej rozwijających się sektorów globalnej gospodarki.
W ocenie ZCP, to właśnie AI będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości branży cyfrowo-technologicznej w nadchodzących latach, wpływając zarówno na rozwój produktów, jak i usług cyfrowych.
"W związku z tym – w opinii ekspertów Cyfrowej Polski – będziemy obserwować wzrost inwestycji w zaawansowane narzędzia oparte na AI, które mają potencjał, by zrewolucjonizować nasze codzienne życie, edukację oraz sposób pracy" - napisano.
Dodano, że również w obszarze cyberbezpieczeństwa sztuczna inteligencja oferuje ogromne możliwości. Dzięki zdolności do analizy dużych zbiorów danych z różnych źródeł, AI może identyfikować charakterystyczne wzorce zachowań w organizacji.
"W zakresie regulacji prawnych możemy spodziewać się wielu zmian, takich jak wdrożenie nowej polskiej strategii dotyczącej sztucznej inteligencji, a także implementacji do krajowego prawa zapisów unijnego AI Act. Impulsem dla rozwoju tej nowej technologii w Polsce może okazać się uruchomienie zapowiadanego przez wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego specjalnego funduszu AI" – powiedział Michał Kanownik.
"Wyzwaniem na 2025 rok i kolejne lata będzie także przygotowanie rynku pracy na AI oraz wdrożenie tej nowej technologii w takich dziedzinach jak medycyna, edukacja czy energetyka" - dodał.
Kolejnym wyzwaniem na 2025 rok będzie zwiększanie kompetencji cyfrowych obywateli, a jako ostatnie ZCP wskazało chmurę cyfrową.
"Doświadczenia państw bardziej zaawansowanych we wdrażaniu technologii cyfrowych jasno pokazują, że przyszłością administracji państwowej są technologie chmurowe. Także nad Wisłą mówi się o tym coraz więcej" - napisano.
W ocenie ekspertów Cyfrowej Polski, trendy wskazują, że będzie rosło znaczenie e-usług, szczególnie w relacji państwo-obywatel. Narzędzia chmurowe pomagać będą administracji publicznej w budowaniu e-państwa.
Zdaniem organizacji w upowszechnieniu chmury pomoże wdrożenie tak zwanej polityki Cloud-First, która zachęci lub wręcz nakaże agencjom rządowym i samorządowym korzystanie z usług w chmurze jako głównego rozwiązania IT.
Dodano, że to nie jest zupełna nowość w polskich realiach: rząd przyjął już uchwałę w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informacyjnej Państwa, której celem jest upowszechnienie rozwiązań chmurowych w administracji. Wyzwaniem wciąż w tym zakresie pozostają organy samorządowe, gdzie uchmurowienie jest na niskim poziomie. Branża cyfrowa liczy na przełom w tej sprawie w 2025 roku. (PAP Biznes)
mcb/ osz/