Dyplomacja cyfrowa kolejnym priorytetem MC podczas polskiej prezydencji

Dyplomacja cyfrowa będzie kolejnym priorytetem resortu cyfryzacji podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – poinformował podczas konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.


"Chcemy żeby polska prezydencja była ważnym elementem z perspektywy budowy bezpieczeństwa, które jest społeczeństwem cyfrowym(…). Będzie to obszar cyberbezpieczeństwa, (…) sztuczna inteligencja i technologie cyfrowe, spójność i wdrożenie regulacji cyfrowych, oraz cyfrowa dyplomacja i zarządzanie internetem"- powiedział Gawkowski.

Wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński poinformował, że dyplomacja cyfrowa, to nie tylko dialog i współpraca z krajami członkowskimi, ale również krajami, które aspirują do członkostwa w UE, wskazując na Ukrainę i Mołdawię.

Dodał, że to również współpraca z ugruntowanymi partnerami takimi jak m.in. Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia czy Kanada.

"Współpraca w zakresie dyplomacji cyfrowej (…) to także przede wszystkim współpraca z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak m.in. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. To także dyskusja na temat zarządzania danymi i internetem" – powiedział Rosiński.

Już wcześniej przedstawiciele resortu wskazywali, że priorytetami resortu w trakcie prezydencji będą cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja oraz ujednolicenie regulacji cyfrowych.

Wiceminister Dariusz Standerski wskazał, że w przypadku priorytetów związanych ze sztuczną inteligencją, Polska podejmie inicjatywę tzw. fabryk AI, będzie również kładła nacisk na implementację sztucznej inteligencji w administracji publicznej i MŚP oraz na wdrożenie europejskiej strategii AI i wypracowanie strategii dla rynku chmurowego w UE.

W ocenie resortu, bardzo ważne będzie również położenie nacisku na ujednolicenie europejskich regulacji rynku cyfrowego.

"Gdy mamy 27 różnych obciążeń administracyjnych w każdym państwie UE, trudno mówić o wspólnym rynku. Dlatego będziemy pracować nad wspólną implementacją (…). Dzisiaj wiemy w jaki sposób inne państwa UE wdrażają prawo unijne, ale nie wiemy dlaczego w taki, a nie inny sposób. Na to kluczowe pytanie będziemy chcieli odpowiedzieć" – powiedział Standerski. (PAP Biznes)

mcb/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4989 -0,62%
1 EUR 4,2524 -0,10%
1 GBP 5,0247 -0,30%
100 JPY 2,6249 -0,89%
1 USD 4,0830 -1,20%