Genomtec kontynuuje rozmowy dotyczące M&A i kosztów produkcji kart reakcyjnych

Genomtec kontynuuje rozmowy dotyczące M&A - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Genomtec rozpoczął także rozmowy z potencjalnymi partnerami dotyczące linii produkcyjnych kart reakcyjnych i kosztów z tym związanych.


Jak podała spółka w środę rano, zarząd Genomtec podjął decyzje dotyczące dostosowania struktury organizacyjnej w odpowiedzi na oczekiwania ze strony potencjalnych partnerów w procesie M&A, rozwoju projektu OncoSNAAT oraz obszaru diagnostyki bezpieczeństwa żywności. Wskazano, że jednym z głównych działań jest wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za projekt Genomtec ID do spółki zależnej Genomtec ID.

W ocenie zarządu takie podejście zwiększa szanse na przyspieszenie przeprowadzenia transakcji M&A i pozwoli na elastyczne dostosowanie się do oczekiwań potencjalnych nabywców, ponieważ daje większe gwarancje zamknięcia transakcji szybciej i bez komplikacji prawnych dla potencjalnych kupujących.

"cały czas jesteśmy na etapie rozszerzania listy zainteresowanych podmiotów. Część podmiotów dołącza do tego procesu, ale oczywiście nie chcemy opóźniać całego procesu M&A, więc nie czekamy na te podmioty, które dołączają, tylko kontynuujemy rozmowy z podmiotami, z którymi te rozmowy są już bardziej zaawansowane - czego efektem są właśnie dzisiejsze zmiany struktury organizacyjnej" - powiedział na konferencji prezes Miron Tokarski.

"Jesteśmy po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności z szeregiem zainteresowanych podmiotów, są to podmioty w 100 procentach zagraniczne" - dodał.

Prezes wskazał, że jest 5 obszarów, w których spółka wymienia dane dotyczące technologii oferowanych przez obie strony umów NDA. Są to: wymagania środowiskowe i stabilność użytkowania platformy Genomtec ID, koszty produkcji kart reakcyjnych w dużej skali, wykorzystanie technologii amplifikacji posiadanych przez potencjalnych partnerów, możliwości przyspieszenia diagnostyki z wykorzystaniem Genomtec ID, a także metody wykrywania zmian genetycznych z wykorzystaniem technologii izotermalnych opracowanych przez Genomtec.

"Jeśli chodzi o koszty produkcji kart reakcyjnych (...) rozpoczęliśmy rozmowy z dwoma potencjalnymi partnerami dotyczące linii produkcyjnych półautomatycznych i w pełni automatycznych, i kosztów z tym związanych - również kosztów, które będą kosztami produkcji kart mikroprzepływowych w wysokiej skali" - powiedział Miron Tokarski.

Prezes dodał, że to co udało się osiągnąć spółce to ponad 70 proc. redukcja kosztu produkcji karty wraz z odczynnikami. Natomiast na samych odczynnikach udało się uzyskać nawet do 80 proc. redukcji kosztów.

"Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o naszą strategię, spółka ma zabezpieczone finansowanie na bieżące działania. Mamy przyznany grant, który wykorzystujemy na bieżąco" - powiedział Michał Wachowski, członek zarządu, CFO.

Genomtec podał, że rosnące zainteresowanie projektem OncoSNAAT ze strony potencjalnych partnerów otwiera możliwość jego sprzedaży jako osobnego aktywa. W celu przyspieszenia prac nad transakcją, spółka planuje powiększenie zespołu realizującego projekt oraz zaangażowanie międzynarodowego doradcy, który wesprze proces przygotowania i sprzedaży tego projektu.

Genomtec planuje utworzenie grupy kapitałowej, w której skład wejdą spółki zależne: Genomtec ID oraz OncoSNAAT. Każda z nich będzie dedykowana odrębnemu segmentowi technologii i potencjalnym nabywcom, co - jak podała spółka - umożliwi bardziej elastyczne prowadzenie rozmów M&A.

„Zmiany organizacyjne oznaczają, że każda ze spółek celowych będzie mogła być oferowana różnym kupującym. Tak jak deklarowaliśmy już przeszło rok temu, naszą intencją jest sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce Genomtec ID Sp. z o.o. oraz wypłacenie całej kwoty (po odjęciu niezbędnych opłat) inwestorom w formie dywidendy lub umorzenia akcji. Taką samą strategię zamierzamy zrealizować w przypadku spółki celowej OncoSNAAT Sp. z o.o., po uzyskaniu przez nią odpowiedniej gotowości technologicznej" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Miron Tokarski, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes Genomtec.

Dodatkowo powołana grupa kapitałowa może rozszerzyć się o trzecią spółkę zależną, ponieważ w odpowiedzi na rosnące zapytania od podmiotów z branży diagnostyki bezpieczeństwa żywności, Genomtec rozważa rozwój oferty w tym segmencie.

Zarząd Genomtec zastrzegł, że przedstawione działania mogą ulec zmianie w zależności od wyników analiz prawnych i negocjacji z partnerami. Proces przeglądu opcji strategicznych pozostaje w toku. (PAP Biznes)

alk/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5944 -0,18%
1 EUR 4,2661 -0,03%
1 GBP 5,1720 0,08%
100 JPY 2,6609 -0,45%
1 USD 4,0628 0,27%