Profil:
Genomtec SAGenomtec liczy na sprzedaż lub licencjonowanie Genomtec ID oraz partnerstwo w przypadku OncoSNAAT (wywiad)
Genomtec liczy na sprzedaż lub licencjonowanie Genomtec ID, a w przypadku OncoSNAAT na partnerstwo strategiczne zakończone sprzedażą. W II półr. chce sfinalizować zmiany w strukturze organizacyjnej oraz zakończyć prace nad nową generacją karty mikroprzepływowej w projekcie Genomtec ID - poinformował prezes Miron Tokarski.

"Priorytetem w procesie komercjalizacji jest Genomtec ID, co wynika z jego gotowości technologicznej, potencjalni partnerzy szukają rozwiązań na końcowych etapach rozwoju, chcąc minimalizować ryzyko. Dlatego w tym projekcie zakładamy komercjalizację na zasadzie licencjonowania lub sprzedaży technologii, a w przypadku OncoSNAAT liczymy raczej na partnerstwo strategiczne np. z możliwością wykupu na dalszym etapie” – powiedział PAP Biznes Tokarski.
Prezes poinformował, że spółka prowadzi rozmowy partneringowe i ma podpisane umowy o poufności z szeregiem firm, gównie ulokowanych na terenie USA.
"Zdajemy sobie sprawę, że ten proces się wydłuża, ale wynika to z sytuacji rynkowej i dialogu merytorycznego jaki prowadzimy z potencjalnymi partnerami – dostarczenie odpowiednich danych w odpowiedzi na zadawane nam pytania wymaga niejednokrotnie przeprowadzania dodatkowych pracochłonnych eksperymentalnych testów i pomiarów laboratoryjnych, co z kolei zabiera sporo czasu” – dodał.
W sprawnym przeprowadzeniu procesu pomóc mają zmiany w strukturze organizacyjnej, które umożliwią potencjalnym partnerom inwestowanie w każdy w projektów z osobna.
11 lipca 2025 r. NWZ spółki wyraziło zgodę na zmiany w strukturze organizacyjnej Genomtec obejmujące wniesienie jako wkładu kapitałowego do spółek celowych - GMT ID oraz GMT GENOMICS - składników materialnych i niematerialnych związanych z obszarem produktowym ID oraz obszarem produktowym OncoSNAAT.
Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Platforma składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej ze zintegrowanymi testami genetycznymi. Z kolei młodszy projekt OncoSNAAT zakłada opracowanie technologii do wykrywania mutacji genetycznych powstających w przebiegu nowotworów, które są kluczowe w medycynie spersonalizowanej np. podczas doboru celowanego leczenia onkologicznego.
"Zgoda NWZ to duży krok milowy w całym procesie, który zapoczątkowały informacje spływające z rynku i od naszego doradcy. Przed nami jeszcze kwestie formalne dotyczące rejestracji zmian w KRS oraz podpisania aneksów do umów z agencjami, które przyznały nam granty, od których mamy już wstępnie pozytywne decyzje. Nie spodziewamy się jednak, by zajęło to dłużej niż kilka tygodni” – powiedział.
"Jedna ze spółek celowych jest skoncentrowana na genetyce i detekcji zakażeń, a druga na detekcji zmian genetycznych w onkologii. Ten drugi projekt mże być wykorzystany również szerzej, w medycynie spersonalizowanej, gdzie jakakolwiek zmiana genetyczna warunkuje podanie danego leku, czy wskazuje na to, że np. powinien zostać zmieniony schemat dawkowania” – dodał.
Niezależnie od kwestii formalnych związanych z wydzieleniem spółek celowych, Genomtec pracuje także nad usprawnieniem rozwiązań pod względem technicznym, co jest efektem rozmów z branżowymi firmami.
"Pracujemy nad nową generacją karty mikroprzepływowej w projekcie Genomtec ID, która ma być tańsza w produkcji i dawać szybszy wynik niż obecne, bardziej kompleksowe rozwiązanie. To wynik rozmów z uczestnikami rynku i naszymi potencjalnymi partnerami – dla nich istotne jest skrócenie czasu diagnostyki, jak i obniżenie kosztów” – powiedział Tokarski.
W projekcie onkologicznym trwają prace nad wymaganiami technicznymi po stronie biologii molekularnej dla karty mikroprzepływowej.
"Wkrótce powinniśmy zakończyć ten etap. Następnie opracujemy specyfikację i ogłosimy przetarg na podwykonawcę, by rozpocząć prace nad samą kartą i analizatorem" – powiedział prezes.
Genomtec liczy na to, że w drugim półroczu 2025 r. zakończy prace nad nową generacją karty mikroprzepływowej w projekcie Genomtec ID oraz rozpocznie prace nad kartą w projekcie onkologicznym.
W PLANACH ROZWÓJ PROJEKTU WYKORZYSTUJĄCEGO AI; SPÓŁKA JEST ZABEZPIECZONA FINANSOWO
Jak poinformował prezes, spółka przygotowuje się również do realizacji kolejnego projektu, w którym wykorzysta sztuczną inteligencję do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych nad tworzeniem nowych testów genetycznych. Spółka liczy na dofinansowanie tego projektu.
"Umowę o dofinansowanie podpiszemy - mam nadzieję - w najbliższych tygodniach. W naszej ocenie wykorzystanie narzędzi uczenia maszynowego, może znacznie przyspieszyć prace nad nowymi zestawami testowymi, zwłaszcza w przypadku pojawienia się nowych mutacji lub patogenów" – powiedział.
Tokarski uważa, że do osiągnięcia zakładanych kamieni milowych w głównych projektach oraz przeprowadzenia procesu M&A wystarczające będą środki pozyskane z przeprowadzonej w 2025 r. emisji akcji oraz grantu PARP. Spółka pozyskała z emisji ok. 11 mln zł. Ma także dostępne środki z grantu PARP, ponad 21 mln zł.
"Te środki w dużej mierze sprawiają, że jesteśmy zabezpieczeni pod względem gotówkowym, ale równocześnie pracujemy nad pozyskaniem kolejnych grantów" – dodał.
Zarząd podtrzymuje, że decyzja o przeznaczeniu środków pozyskanych z komercjalizacji należeć będzie do akcjonariuszy.
W ocenie prezesa, po okresie pandemii, kiedy firmy nabywały technologie na różnym etapie rozwoju, obecnie są ostrożne w transakcjach M&A, koncentrując się na przejęciach projektów na dalszych etapach. Sygnałem możliwości zmiany trendu może być przejęcie LEX Diagnostics przez QuidelOrtho. Wartość transakcji szacowana jest na ponad 100 mln USD.
"Ta transakcja to właśnie przykład kupowania konkretnego rozwiązania przez dużego gracza, czyli scenariusz, do którego dążymy" – powiedział.
Pod koniec lipca 2025 r. przedstawiciele spółki będą uczestniczyć w konferencji ADLM w Chicago, która jest globalnym wydarzeniem w dziedzinie medycyny laboratoryjnej i diagnostyki.
"Celem wizyty na ADLM jest przede wszystkim zaprezentowanie naszej technologii, ale daje nam także możliwość zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami w sferze naukowej, regulacyjnej oraz z konkurencją" – dodał prezes.
Dominika Antoniak (PAP Biznes)
doa/ osz/