Genomtec ma zabezpieczone środki na ponad rok; nie planuje obecnie emisji akcji

Genomtec ma zabezpieczone środki na ponad rok i nie planuje obecnie emisji akcji - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas webinaru. W ramach prowadzonego procesu M&A spółka podpisała szereg umów o zachowaniu poufności.


"Celem ostatniej emisji akcji było zabezpieczenie pozycji finansowej, by rozmowy prowadzone z potencjalnymi kupującymi nie szły w kierunku, by potencjalni kupujący grali na czas" - powiedział członek zarządu Michał Wachowski.

"Mamy środki zabezpieczone na ponad rok i czujemy się komfortowo w kontekście prowadzonych działań w zakresie procesu M&A. Mamy też niewykorzystane środki z PARP. Nie planujemy kolejnej emisji akcji" - dodał.

Spółka informowała wcześniej, że z przeprowadzonej w 2025 r. emisji akcji pozyska ok. 11 mln zł, a środki pozwolą na dalszy rozwój projektów oraz sprawne przeprowadzenie procesu M&A.

"Proces M&A rozpoczęliśmy w lipcu 2023 r. i on trwa, od niedawna również na rynku azjatyckim. Podpisaliśmy szereg umów o zachowaniu poufności" - powiedział prezes Miron Tokarski.

Prezes pytany o liczbę podmiotów, z którymi podpisane zostały umowy NDA, poinformował, że nie może podać konkretnej liczby, ale jest ona zadowalająca.

"Nie zamykamy jednak tej liczby, jeśli podmioty chcą dołączyć, to mają taką możliwość. Staramy się, by była to jak największa, jak najbardziej konkurencyjna grupa (...). Nie jest to jednak proces, który będziemy prowadzić w nieskończoność" - dodał.

W lutym Genomtec zawarł umowę z międzynarodową firmą doradczą Lynx Financial. Celem współpracy jest wsparcie w procesie sprzedaży projektu.

"Rynek azjatycki jest rynkiem wschodzącym, do tej pory nie był otwarty na transakcje M&A. Jest głodny tego typu rozwiązań POCT" - powiedział Tokarski.

Doradcą transakcyjnym spółki jest również Clairfield, z którym umowa zawarta została w 2022 r.

"Widzimy, że liczba transakcji M&A, po okresie spadku krótko po pandemii, ponownie zaczyna rosnąć. (...) Transakcje są warte więcej. To też wynika z tego, że firmy preferują transakcje z podmiotami, które są już dostępne na rynku i to powoduje wzrost wartości. Ale są też przejęcia podmiotów w fazie badawczo-rozwojowej" - dodał prezes.

W piątek Genomtec poinformował, że otrzymał pozytywną decyzję NCBiR dotyczącą planowanych zmian w strukturze organizacyjnej. Wcześniej Genomtec zawiązał dwie spółki celowe - GMT ID oraz GMT Genomics, by móc wyodrębnić zorganizowane części przedsiębiorstwa odpowiedzialne za projekty.

Flagowym projektem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Platforma składa się z analizatora oraz karty reakcyjnej ze zintegrowanymi testami genetycznymi. Z kolei projekt OncoSNAAT zakłada opracowanie technologii do wykrywania mutacji w obszarze onkologicznym, które wskazują najskuteczniejszą terapię.

Genomtec złożył odpowiednie wnioski do KRS o rejestrację spółek celowych. Następnie planowane jest podpisanie aneksów do umów z instytucjami udzielającymi grantów oraz zwołanie walnego zgromadzenia. (PAP Biznes)

doa/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5389 -0,82%
1 EUR 4,2414 -0,70%
1 GBP 5,0002 -0,39%
100 JPY 2,5953 -0,68%
1 USD 3,7681 -0,42%