Rząd za ustawą chroniącą przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustaw zapewniających stosowanie przepisów prawa UE, które mają poprawić funkcjonowanie rynku wewnętrznego - przekazała kancelaria premiera. Nowe przepisy mają m.in. zwiększyć ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.


Zaprojektowany przez resort rozwoju i technologii projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, w kontekście sprawniejszego funkcjonowania unijnego rynku wewnętrznego.

"Chodzi m.in. o ochronę przedsiębiorców w zderzeniu z platformami cyfrowymi. Nowe przepisy mają poprawić egzekwowanie prawa oraz zwiększyć ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Przyjęte rozwiązania wychodzą naprzeciw interesom polskich firm" - napisano w komunikacie rządu.

Projektowana ustawa zakłada m.in. przekazanie nowych kompetencji Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w zakresie rynku cyfrowego. Ma on otrzymać uprawnienia do egzekwowania przepisów dotyczących rynków cyfrowych, w tym przeprowadzania dochodzeń w sprawie tzw. strażników dostępu, tj. globalnych firm technologicznych, które kontrolują dostęp do różnych usług (np. wyszukiwarek, sklepów internetowych czy mediów społecznościowych) i mają duży wpływ na sposób, w jaki funkcjonują mniejsze przedsiębiorstwa na rynku.

Prezes UOKiK ma - w myśl proponowanych przepisów - współpracować z Komisją Europejską, wymieniając informacje na temat naruszeń przepisów w Polsce, a także wspierać KE w dochodzeniach na rynku cyfrowym.

Ustawa ma też wprowadzić ścieżkę dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców, którzy dzięki temu będą mogli skuteczniej dochodzić roszczeń wobec dostawców usług pośrednictwa internetowego i wyszukiwarek internetowych, którzy stosują nieuczciwe praktyki. W imieniu przedsiębiorców w sprawach dotyczących nieuczciwej konkurencji będą mogły występować organizacje i stowarzyszenia.

"Celem zmian jest ochrona przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, takimi jak niejasne regulaminy czy faworyzowanie produktów pośredników. Prezes UOKiK oraz Prezes Urzędu Zamówień Publicznych będą odpowiedzialni za wykonywanie zadań związanych z badaniem subsydiów zagranicznych, które zakłócają rynek wewnętrzny UE. Chodzi o sprawdzanie, czy finansowe wsparcie lub dotacje z innych państw nie wpływają negatywnie na unijny rynek" - napisano w komunikacie.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. (PAP)

gkc/ drag/ osz/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,3763 -0,08%
1 EUR 4,1794 -0,06%
1 GBP 5,0011 0,09%
100 JPY 2,5863 0,14%
1 USD 3,8707 0,13%