Firmy publiczne optymistyczne co do perspektyw inwestycyjnych, w prywatnych nastroje osłabione - NBP

Firmy publiczne są optymistyczne co do perspektyw inwestycyjnych, natomiast w prywatnych nastroje inwestycyjne są osłabione - wynika z Szybkiego Monitoringu NBP.


Według wyników SM NBP optymizm inwestycyjny w przedsiębiorstwach (mierzony wskaźnikiem OPTIN37) w II kwartale lekko wzrósł, nieznacznie powyżej średniej wieloletniej (36,7 proc. wobec 36,3 proc. w I kw. i średniej wynoszącej 36,4 proc.). Ponadto, relatywnie wysoki pozostał udział firm planujących kontynuację rozpoczętych inwestycji (92,9 proc.).

Obniżył się natomiast odsetek przedsiębiorstw zapowiadających rozpoczęcie nowych inwestycji w perspektywie kwartału (do 21,8 proc. z 22,4 proc. w I kw.) oraz w perspektywie roku (do 32,5 proc. z 34,4 proc.).

NBP podaje, że słabszemu zainteresowaniu nowymi inwestycjami towarzyszyło nieznaczne ograniczenie skali planowanego wzrostu nakładów w perspektywie kwartału i roku.

"Dalszą wyraźną poprawę optymizmu inwestycyjnego do poziomu zbliżonego do historycznego maksimum odnotowano w sektorze przedsiębiorstw publicznych (58,6 proc. wobec 56,3 proc. w I kw. i średniej wieloletniej wynoszącej 53,7 proc.). Przyczynił się do tego w szczególności wzrost liczby firm planujących rozpoczęcie nowych inwestycji w ciągu kwartału, przy nadal bardzo optymistycznych planach rocznych zarówno w tym zakresie, jak i w odniesieniu do wzrostu skali nakładów" - napisał NBP.

Z kolei w sektorze prywatnym nastroje inwestycyjne nieznacznie się osłabiły (poniżej średniej wieloletniej). Szczególnie pesymistyczne były plany przedsiębiorstw zagranicznych, które w horyzoncie kwartału częściej zamierzały redukować niż zwiększać skalę inwestycji.

NBP podaje, że na poziomie branż wyraźną poprawę optymizmu inwestycyjnego odnotowano jedynie w budownictwie.

"Wyższa planowana aktywność inwestycyjna w budownictwie wynikała m.in. z częstszych niż przed kwartałem zapowiedzi zwiększania skali rozpoczętych inwestycji" - napisano.

Wysoki optymizm utrzymał się w pozostałych usługach, gdzie notowana była największa przewaga prognoz wzrostu nakładów nad prognozami spadku w najbliższym kwartale. Inwestycjom przedsiębiorstw usługowych sprzyja ich korzystna sytuacja ekonomiczna i rentowność oraz wysokie wykorzystanie potencjału.

Osłabł natomiast optymizm inwestycyjny w transporcie i w handlu.

Z badania wynika, że średniookresowe perspektywy rozwoju (na najbliższe 2-3 lata) przedsiębiorstw badanych były wyraźnie lepsze niż w badaniu z 2023 r. Istotnie wzrósł udział respondentów przewidujących rozwój firmy (do 51,2 proc. z 42,8 proc.), przy nieznacznym spadku liczby podmiotów oczekujących regresu (9,6 proc. wobec 10,2 proc.).

Jednocześnie zwiększył się odsetek firm, dla których kierunek przyszłych zmian był trudny do przewidzenia (11,1 proc. wobec 7,4 proc.). (PAP Biznes)

map/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5662 -0,12%
1 EUR 4,2559 -0,06%
1 GBP 4,9195 0,29%
100 JPY 2,4687 0,31%
1 USD 3,6686 0,15%