Marzec był anomalnie ciepłym miesiącem w Polsce, na Podkarpaciu ekstremalnie ciepło
Marzec należy zaliczyć do miesięcy anomalnie ciepłych - średnia temperatura powietrza wyniosła w Polsce 6,0 st. C i była o 2,8 stopnia wyższa od średniej wieloletniej - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najcieplejszym regionem było Podkarpacie, gdzie warunki termiczne określono jako ekstremalnie ciepłe.
"Średnia obszarowa temperatura powietrza w marcu 2025 r. wyniosła w Polsce 6,0 st. C i była o 2,8 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny marzec należy zaliczyć do miesięcy anomalnie ciepłych. Najcieplejszym regionem Polski było Podkarpacie, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza (6,8 st. C) była o 3,3 stopnia wyższa od normy, a warunki termiczne sklasyfikowano jako ekstremalnie ciepłe. Najchłodniejszym regionem były Sudety – tam średnia temperatura powietrza wyniosła 4,9 st. C (1,9 stopnia powyżej normy)" - podaje IMGiW.
Najwyższą wartość temperatury powietrza (22,2 st. C) odnotowano 6 marca w Krakowie, tego samego dnia w Nowym Sączu było 21,9 st. C, a 9 marca w Tarnowie 21,2 st. C (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych).
IMiGW podaje, że występujący od szeregu lat silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski był w marcu 2025 r. kontynuowany. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w tym miesiącu szacowany jest na 3,5 st. C.
Wartość współczynnika trendu jest zróżnicowana w poszczególnych regionach klimatycznych kraju, jednak we wszystkich krainach odnotowuje się w tym miesiącu bardzo silny wzrost temperatury – najsilniejszy w pasie wyżyn (0,51 st. C/10 lat). (PAP Biznes)
tus/ asa/