NEXTBIKE POLSKA SA W RESTRUKTURYZACJI (7/2023) Otrzymanie zawiadomienia o wszczęciu śledztwa w sprawie wyrządzenia Emitentowi znacznej szkody majątkowej

Raport bieżący 7/2023


Postawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Zarząd Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie ["Emitent", "Spółka"] niniejszym informuje o otrzymaniu zawiadomienia o wydaniu przez prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawy - Żoliborz w Warszawie postanowienia z dnia 6 kwietnia 2023 r. o wszczęciu śledztwa w sprawie wyrządzenia Emitentowi w bliżej nieustalonym okresie do dnia 25 stycznia 2021 r. w Warszawie znacznej szkody majątkowej w kwocie 10.700.000,00 zł ["Zawiadomienie"].

Zgodnie z treścią Zawiadomienia podstawą wszczęcia śledztwa było podejrzenie wyrządzenia Emitentowi znacznej szkody majątkowej poprzez nadużycie udzielonych uprawnień i zawarcie w dniu 21 grudnia 2020 r. z Nextbike GMBH ["Licencjodawca"] aneksu do porozumienia dodatkowego z dnia 30 lipca 2020 r. do umowy licencyjnej, której następstwem - zgodnie z treścią Zawiadomienia - była utrata wyłączności licencji Emitenta z dniem 24 grudnia 2020 r., czym spowodowano - zgodnie z treścią Zawiadomienia - zmniejszenie stanu majątkowego i pozbawiono Emitenta podstaw ekonomicznych do normalnego funkcjonowania, tj. podejrzenie popełnienia czynu z art. 296 § 3 kk w zw. z art. 18 § 1 kk w zw. art. 12 § 1 kk.

Jednocześnie w nawiązaniu do raportu bieżącego ESPI nr 7/2021 Zarząd Spółki stoi na stanowisku, iż możliwość wypowiedzenia umów licencyjnych zawartych pomiędzy Emitentem a Licencjodawcą, a co za tym idzie pozbawienie Spółki wyłączności licencji, wynikała z nieuiszczania przez Emitenta wymaganych płatności w terminach przewidzianych zawartymi umowami licencyjnymi. Podkreślenia wymaga przy tym, że przedmiotowe zobowiązania pieniężne powstały w latach 2019-2020 i objęte są postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Mając powyższe na uwadze, to okoliczność nieregulowania przez Spółkę zaległości finansowych wobec Licencjodawcy uznawać należy za pierwotną przyczynę utraty przez Emitenta prawa wyłączności do licencji, zaś przyczyny takiej nie powinno upatrywać się w podpisaniu przez Zarząd Emitenta aneksu do porozumienia do umów licencyjnych, o którym to aneksie jest mowa w Zawiadomieniu. Powstanie tych przeterminowanych zobowiązań stanowiło podstawę do całkowitego wypowiedzenia umowy licencyjnej, a w konsekwencji do braku możliwości świadczenia przez Emitenta usług zarządzania systemami rowerowymi. Dzięki zawarciu przedmiotowego aneksu Emitent realizował i nadal realizuje kontrakty na zarządzanie systemami rowerów miejskich w kilkudziesięciu miastach.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6086 -0,50%
1 EUR 4,2809 -0,11%
1 GBP 4,9949 -0,11%
100 JPY 2,6512 0,11%
1 USD 3,7677 -0,06%