Prognozy rolników bardziej pesymistyczne w II półroczu - GUS

Bieżącą sytuację ogólną gospodarstw rolnych rolnicy ocenili w czerwcu '24 podobnie jak w grudniu 2023; prognozy rolników dotyczące sytuacji ich gospodarstw rolnych w II półroczu br. są bardziej pesymistyczne w porównaniu z prognozami na I półrocze br. - podał GUS w opracowaniu poświęconym koniunkturze w rolnictwie.

"Zmiany jakie zaszły w I półroczu br. oceniono niekorzystnie, ale mniej pesymistycznie niż w II półroczu ub. roku. Wartość wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych wskazuje nadal na złą koniunkturę" - napisano.

Osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi wyraziły bardziej pesymistyczne opinie o sytuacji bieżącej (w czerwcu br.), a także o zmianach jakie zaszły w I półroczu br., niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej,

Ponadto ogólna sytuacja gospodarstw rolnych w czerwcu br. była oceniona bardziej negatywnie przez kierujących gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną niż na produkcję zwierzęcą. Jednocześnie rolnicy wyrazili mniej negatywnych opinii na temat przewidywanego kształtowania się ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych w II półroczu br. niż przed rokiem.

"Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury wyrażali respondenci prowadzący gospodarstwa rolne ponad 20 lat" - wskazano.

W I półroczu br. wartości sald odpowiedzi na pytania dotyczące zmiany: ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych, popytu na wytwarzane produkty rolne oraz opłacalności produkcji rolniczej - były ujemne.

"Odnotowano wzrost wartości tych sald w porównaniu z II półroczem 2023 r., a także w ujęciu rocznym. W porównaniu z dwiema poprzednimi edycjami badania największy wzrost wartości salda (odpowiednio o 8,0 p. proc. i 4,9 p. proc.) odnotowano dla pytania o zmianę popytu na wytwarzane produkty rolne" - napisano.

W I półroczu br. kierujący gospodarstwami rolnymi najmniej pesymistycznie ocenili zmianę popytu, natomiast najbardziej negatywnie oceniona została opłacalność produkcji rolniczej. (PAP Biznes)

jz/ asa/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5830 0,56%
1 EUR 4,2952 0,25%
1 GBP 5,1575 0,25%
100 JPY 2,6878 0,17%
1 USD 3,8792 0,52%