W IV kw. niewielka poprawa nastrojów w rolnictwie, utrwala się tendencja wzrostowa - IRG SGH
W IV kw. 2024 r. odnotowano niewielką poprawę nastrojów na wsi w rolnictwie, ale utrwala się ich tendencja wzrostowa obserwowana od kilku kwartałów - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W opinii ankietowanych, przewidywane zimowe spowolnienie w rolnictwie będzie typowe.
W IV kwartale 2024 r. koniunktura w polskim rolnictwie, mierzona wskaźnikiem koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR), jest wyższa niż przed rokiem o 6,1 pkt. Średni kwartalny przyrost wartości wskaźnika wynosi -2,2 pkt, a średni roczny przyrost – 0,2 pkt.
"Oznacza to, że pogorszenie się koniunktury rolnej w IV kwartale br. wpisuje się w rytm zmian sezonowych, ale jest słabsze niż zazwyczaj. Należy dodać, że roczny dodatni przyrost wartości IRGAGR odnotowano po raz pierwszy od 2019 r. Wszystko to wskazuje, że pomimo okresowego spadku aktywności rolniczej umacnia się tendencja wzrostowa, rozwijająca się od początku 2023 r." - napisano.
Zmniejszenie się wartości wskaźnika koniunktury kdk wynika ze spadku przychodów gospodarstw rolnych – wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej z dwóch składowych wskaźnika IRGAGR, obniżyła się o 1,2 pkt.
Z kolei wartość wskaźnika zaufania, drugiej ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, mierzącej nastroje rolników, zwiększyła się o 0,3 pkt.
"Poprawa nastrojów na wsi jest wprawdzie niewielka, ale utrwala ich tendencję wzrostową, obserwowaną od kilku kwartałów. Wzrosły wartości niektórych wskaźników aktywności rolniczej, monitorowane w badaniu koniunktury: zakupów nawozów sztucznych i pasz treściwych oraz inwestycji w maszyny i urządzenia. Wartości pozostałych sald testu koniunktury obniżyły się, jednak ich spadki, biorąc pod uwagę ich przeciętne zmiany w czwartym kwartale roku, należy ocenić jako nieznaczne" - podaje IRG SGH.
"Podobnie należy ocenić prognozy sytuacji finansowej gospodarstw rolnych w I kwartale 2025 r. – rolnicy spodziewają się jej pogorszenia się, lecz wartości sald prognostycznych nie odstają od wieloletnich średnich. Innymi słowy, w opinii ankietowanych gospodarstw domowych, przewidywane zimowe spowolnienie w rolnictwie będzie typowe. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewana jest kontynuacja średniookresowej tendencji poprawy koniunktury rolnej w kolejnym kwartale" - dodano. (PAP Biznes)
tus/ asa/