Profil:
Creotech Instruments SACreotech Instruments chce wydzielić do nowej spółki segment kwantowy
Creotech Instruments rozpoczął proces podziału spółki poprzez wydzielenie segmentu systemów kwantowych do nowej spółki - poinformował Creotech Instruments w komunikacie. Spółka kwantowa ma trafić na GPW, a szacowanym terminem finalizacji podziału jest przełom roku 2025 i 2026.
W ramach planowanego podziału, akcjonariuszom Creotech Instruments przydzielone zostaną akcje spółki kwantowej proporcjonalnie do posiadanych przez nich akcji w Creotech Instruments.
"Przydzielenie akcji spółki kwantowej nastąpi w drodze publicznej oferty akcji i będzie się wiązało z koniecznością sporządzenia prospektu spółki kwantowej oraz jego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), a ponadto z podjęciem uchwał przez Walne Zgromadzenia Spółki oraz spółki kwantowej i rejestracji podziału przez sąd rejestrowy. Akcje obu spółek będą notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA" - napisano w komunikacie.
Creotech Instruments podał, że segment systemów kwantowych pozostaje na wcześniejszym etapie rozwoju (około 24-30 miesięcy) w porównaniu z segmentem projektów kosmicznych opartym o platformę HyperSat, na sprzedaż której spółka pozyskała w ostatnim czasie dwa duże kontrakty: Mikroglob i Camila.
"Zarząd postrzega powyższe obszary jako bardzo perspektywiczne, dlatego rozwój ich w ramach spółki kwantowej pozwoli się na nich skupić i przyspieszyć ich komercjalizację. W wyniku planowanego podziału, w ramach spółki kwantowej, będzie funkcjonowało samodzielne przedsiębiorstwo z pełną odrębnością organizacyjną i finansową. Działać będzie ono na bazie majątku, który organizacyjnie i funkcjonalnie służył dotychczas prowadzeniu przez spółkę działalności związanej z wymienionymi powyżej obszarami" - napisano w komunikacie.
Creotech podał, że jednym z celów podziału jest umożliwienie pozyskania przez spółkę kwantową dodatkowego finansowania, m.in. poprzez dotacje przeznaczone dla MŚP, które w najbliższym czasie mogą przestać być dostępne dla spółki uwzględniając jej dynamiczny wzrost.
"Ponadto, segment systemów kwantowych generuje koszty, których wydzielenie pozwoli spółce na umocnienie swojej pozycji jako spółki o dodatniej rentowności" - napisano w komunikacie. (PAP Binzes)
seb/ asa/