Profil:
Creotech Instruments SACreotech Instruments chce wydzielić segment kwantowy do nowej spółki i wprowadzić ją na GPW (opis)
Creotech Instruments rozpoczął proces podziału spółki poprzez wydzielenie segmentu systemów kwantowych do nowej spółki - poinformował Creotech Instruments w komunikacie. Spółka kwantowa ma trafić na GPW, a szacowanym terminem finalizacji podziału jest przełom roku 2025 i 2026.
"Chcemy, aby spółka Creotech Instruments skupiła się na systemach satelitarnych, gdzie mamy już solidny backlog, a osiągnięta trajektoria rozwoju jest niezwykle obiecująca. Jednocześnie powstanie nowa spółka, która skoncentruje się na rozwoju i komercjalizacji systemów kwantowych dotychczas rozwijanych w Creotech" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki, Grzegorz Brona.
"Wydzielenie segmentu kwantowego do odrębnej spółki pozwoli lepiej wyeksponować potencjał tego obszaru i ułatwi naszym akcjonariuszom wydobycie jego wartości, przy jednoczesnym wykorzystaniu biznesowej szansy na realizację ogromnego potencjału systemów kwantowych" - dodał.
Creotech Instruments poinformował, że segment systemów kwantowych pozostaje na wcześniejszym etapie rozwoju (około 24-30 miesięcy) w porównaniu z segmentem projektów kosmicznych opartym o platformę HyperSat, na sprzedaż której spółka pozyskała w ostatnim czasie dwa duże kontrakty: Mikroglob i Camila.
Prezes poinformował, że obecnie w ramach segmentu kwantowego spółka realizuje duże programy rozwojowe, których zakończenie planowane jest na lata 2026-2027.
W wyniku planowanego podziału do nowej spółki akcyjnej wydzielony zostanie segment kwantowy, który obejmuje projektowanie i integrację zaawansowanych systemów w obszarze technologii kwantowych oraz komercjalizację technologii pochodnych w zakresie: systemów kwantowej dystrybucji klucza (QKD), systemów sterujących do procesorów kwantowych, systemów ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu (White Rabbit) oraz kamer.
W ramach podziału akcjonariuszom Creotech Instruments przydzielone zostaną akcje nowej spółki kwantowej proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów. Przydzielenie akcji nastąpi w drodze publicznej oferty akcji i będzie się wiązało z koniecznością sporządzenia prospektu przez wydzielony podmiot oraz jego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Creotech podał, że jednym z celów podziału jest umożliwienie pozyskania przez spółkę kwantową dodatkowego finansowania, m.in. poprzez dotacje przeznaczone dla MŚP, które w najbliższym czasie mogą przestać być dostępne dla spółki uwzględniając jej dynamiczny wzrost.
"Ponadto, segment systemów kwantowych generuje koszty, których wydzielenie pozwoli spółce na umocnienie swojej pozycji jako spółki o dodatniej rentowności" - napisano w komunikacie.
Creotech podał, że przy założeniu, że procedowanie prospektu przed KNF i uzyskanie wszelkich zgód korporacyjnych przebiegnie bez opóźnień, a propozycja podziału otrzyma zgodę WZ, intencją spółki jest, aby podział został sfinalizowany na przełomie 2025 i 2026 roku. (PAP Binzes)
seb/ asa/