Profil:
Creotech Instruments SACreotech Instruments zbuduje narodową konstelację satelitarną CAMILA, podpisano kontrakt

Creotech Instruments zbuduje narodową konstelację satelitarną CAMILA, podpisano strategiczny kontrakt z ESA - podała spółka w komunikacie. Wartość projektu wynosi blisko 52 mln euro, z czego prawie 26 mln euro przypada na Creotech Instruments.
W projekcie CAMILA, Creotech Instruments jest głównym wykonawcą systemu składającego się z trzech satelitów obserwacyjnych oraz segmentu naziemnego zapewniającego kontrolę nad satelitami i przetwarzanie danych satelitarnych.
Narodowa konstelacja satelitów została zamówiona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które wybrało Europejską Agencję Kosmiczną do realizacji i zarządzania przetargiem.
Realizacja projektu CAMILA potrwa od kwietnia 2025 r. do grudnia 2027 r.
"Dziesięć lat temu Creotech Instruments opracował ambitną strategię, by stać się kolejnym w Europie, głównym integratorem i wykonawcą misji kosmicznych (firmą prime). W grudniu 2024 roku podpisaliśmy pierwszy olbrzymi kontrakt na dostawę pełnego systemu satelitarnego dla Polskiego Wojska, program o nazwie MIKROGLOB. Dzisiaj podpisujemy kolejną umowę o porównywalnej skali, która dopełnia naszą wizję i realizuje cel wyznaczony dekadę temu" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Creotechu Grzegorz Brona.
"CAMILA to projekt o strategicznym znaczeniu, zarówno dla Creotech Instruments, jak i całego europejskiego sektora kosmicznego" - dodał.
Jak podano, umowa podpisana 15 kwietnia br. obejmuje przygotowanie trzech satelitów: jednego radarowego, jednego optycznego o wysokiej rozdzielczości oraz jednego optycznego o niższej rozdzielczości.
W ramach programu CAMILA przewidziano również możliwość realizacji kilku dodatkowych opcji, które mogą zwiększyć końcową wartość kontraktu. Należą do nich dostawa czwartego satelity oraz zapewnienie obsługi konstelacji CAMILA na orbicie.
Całkowita wartość projektu wynosi blisko 52 mln euro, z czego prawie 26 mln euro przypada na Creotech Instruments. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na prace zlecone podwykonawcom, którzy zostali zgłoszeni do projektu przez Creotech Instruments.
Wśród nich znajdują się przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego:
- CloudFerro będzie świadczyć usługi segmentu naziemnego, czyli odbiór danych z satelitów i dostarczanie gotowych danych użytkownikom, w oparciu o polską chmurę obliczeniową CloudFerro;
- Eycore będzie odpowiedzialna za opracowanie kosmicznego systemu radarowego. Przedmiotem jej działalności jest produkcja i sprzedaż satelitów i radarów SAR (Synthetic Aperture Radar);
- GMV Innovating Solutions będzie odpowiedzialne za dostarczenie zintegrowanego systemu Flight Operations System obejmującego specjalistyczne oprogramowanie do kontroli satelitów konstelacji CAMILA oraz infrastrukturę sprzętową dla stanowisk operatorów;
- KP Labs dostarczy wysokowydajną jednostkę przetwarzania danych (DPU) wraz oprogramowaniem, algorytmami kompresji i systemem testowym EGSE;
- Scanway jest gotowy przygotować i dostarczyć całe instrumenty do obserwacji Ziemi (teleskopy) do integracji w minimum dwóch satelitach optycznych.
"Kluczowym aspektem przedsięwzięcia jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego oraz budowa niezależności Polski, także w obszarze technologii kosmicznych. Przedsięwzięcie to nie tylko wzmocni rolę Polski w europejskich działaniach kosmicznych, ale również zapewni pełną integrację polskich firm w kluczowe europejskie łańcuchy dostaw dla systemów małych satelitów" - napisano.
"Wybrane w ramach otwartego przetargu rozwiązanie, w ocenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, bazuje w ponad 90 proc. na podsystemach opracowanych w Polsce, do których własności intelektualne i prawne znajdują się na terenie naszego kraju. Znaczna część tych systemów testowana była już w przestrzeni kosmicznej w ramach misji próbnej o nazwie EagleEye, przeprowadzonej w 2024 roku przez spółkę Creotech Instruments" - dodano. (PAP Biznes)
alk/ osz/