Profil:
Creotech Instruments SAPolskie spółki z branży kosmicznej w 2025 r. liczą na dalszy rozwój i nowe kontrakty (analiza)
Polskie spółki z branży kosmicznej w 2025 r. liczą na dalszy rozwój i nowe kontrakty - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele branży kosmicznej. Spółki wskazują między innymi na rozwój zaangażowania w sektor obronny.
CREOTECH INSTRUMENTS ROZPOCZYNA 2025 ROK OD REALIZACJI KLUCZOWEGO KONTRAKTU O NAZWIE MIKROGLOB, KTÓRY SPÓŁKA PODPISAŁA W GRUDNIU
"Jest to największy projekt w historii polskiego sektora kosmicznego, w związku z tym wymaga od nas także zaangażowania znaczących zasobów – zarówno w zakresie know-how, jak i zespołu oraz infrastruktury produkcyjnej. Na przełomie I i II kwartału tego roku planujemy zakończenie rozbudowy naszego zaplecza technologicznego, w tym nowoczesnych clean-roomów, w których będą montowane polskie satelity" - powiedział PAP Biznes Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.
"Podpisany przez nas kontrakt wygeneruje dla spółki przychody kilkukrotnie wyższe niż wszystkie dotychczas realizowane projekty łącznie, co istotnie wzmocni naszą stabilność finansową i pozwoli na dalszy rozwój. Równolegle pracujemy także nad pozyskaniem kolejnych umów, których realizacja będzie miała miejsce jeszcze w trakcie, a także po zakończeniu MikroGloba. Mówimy tu już o projektach rozłożonych na lata 2028 -2031, które obecnie są przedmiotem negocjacji" - dodał.
Prezes wskazał, że Creotech przez ostatnie lata przeszedł długą drogę – od startupu do etapu, w którym spółka stabilizuje swoją pozycję rynkową i jest gotowa do realizacji dużych kontraktów w sektorze kosmicznym.
"W 2025 roku będziemy również podejmować kluczowe decyzje dotyczące naszego drugiego strategicznego obszaru – technologii kwantowych. Kontynuujemy prace nad systemami QKD (Quantum Key Distribution), a celem na 2026 rok jest posiadanie gotowych, własnych produktów w tym zakresie. Liczymy na to, że segment kwantowy stanie się równoważnym dla nas filarem działalności obok segmentu kosmicznego. Zatem przed nami bardzo intensywny rok, pełen wyzwań, ale i ogromnych możliwości" - powiedział Grzegorz Brona.
KP LABS W 2025 R. PLANUJE WYNIESIENIE NA ORBITĘ LEOPARDISS
"W 2025 roku realizujemy kolejne kluczowe kroki w naszych projektach kosmicznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wyniesienie na orbitę i uruchomienie LeopardISS – specjalistycznego komputera pokładowego, a dokładnie jednostki przetwarzania danych, która trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)" - powiedział PAP Biznes Michał Zachara, wiceprezes zarządu KP Labs.
"Projekt LeopardISS pozwoli naukowcom, przedsiębiorcom i studentom testować oraz doskonalić algorytmy sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych. To wyjątkowa okazja, ponieważ umożliwia sprawdzenie działania technologii w przestrzeni kosmicznej bez konieczności wynoszenia własnego satelity" - dodał.
Wskazał, że taka weryfikacja, nazywana flight heritage, jest kluczowa dla późniejszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w misjach orbitalnych. LeopardISS będzie wsparciem również dla badań realizowanych przez Politechnikę Poznańską, która opracowuje narzędzia do mapowania obrazów 3D na potrzeby misji łazików planetarnych.
"Wprowadzamy także Smart Mission Lab (SML) – platformę pozwalającą firmom i naukowcom testować technologie kosmiczne jeszcze przed wysłaniem ich w przestrzeń kosmiczną. Dzięki zdalnemu dostępowi do naszych jednostek przetwarzania danych, użytkownicy będą mogli tworzyć, rozwijać i sprawdzać własne algorytmy. Dzięki SML czas testowania może skrócić się z miesięcy do godzin, co pozwala na szybszy rozwój misji kosmicznych oraz minimalizację kosztów i ryzyka inwestycyjnego" - powiedział Michał Zachara.
"W 2025 roku zostanie wystrzelony GLOWS – instrument badawczy misji NASA IMAP, dla którego opracowaliśmy oprogramowanie sterujące. GLOWS trafi do punktu Lagrange’a (L1), gdzie będzie prowadził długoterminowe obserwacje wiatru słonecznego, a nasza technologia pozwoli na zebranie danych dotyczących jego interakcji z wodorem międzygwiazdowym i umożliwi naukowcom analizę informacji o wpływie aktywności Słońca na przestrzeń kosmiczną" - dodał.
Podał, że KP Labs równocześnie rozpoczyna prace nad misją księżycową, w której technologia spółki odegra ważną rolę.
"Chcemy wykorzystać jednostkę przetwarzania danych Leopard do sterowania łazikiem poruszającym się po powierzchni Księżyca. Dzięki sztucznej inteligencji robot będzie mógł samodzielnie podejmować decyzje, takie jak omijanie przeszkód, wybór najlepszej trasy czy zarządzanie swoimi zasobami. To oznacza mniejszą zależność od kontroli z Ziemi i większą efektywność misji" - powiedział wiceprezes.
Dodał, że ważnym krokiem będzie także dostarczenie lotnej wersji Leoparda dla misji OPS-SAT VOLT – to projekt, który ma na celu rozwój nowoczesnych metod komunikacji optycznej i kwantowej, pozwalających na jeszcze szybszy i bezpieczniejszy przesył danych między satelitami a Ziemią.
"Po intensywnym 2024 roku, w którym uruchomiliśmy 8 nowych inicjatyw, obecnie pracujemy już nad 24 aktywnymi projektami. Skupiamy się na tworzeniu inteligentnych rozwiązań, które redukują konieczność przesyłania ogromnych ilości danych na Ziemię, pozwalając na ich analizę i selekcję już w przestrzeni kosmicznej" - powiedział Michał Zachara.
SPACEFOREST W 2025 R. BĘDZIE KOMERCJALIZOWAŁ SWOJE ROZWIĄZANIA
"Zgodnie z zapowiedziami sprzed roku realizujemy kontrakty komercyjne na dostawy radarów z syntetyczną aperturą (SAR), a także komponentów satelitarnych, takich jak generatory częstotliwości. Radary SAR umożliwiają przesyłanie zobrazowań terenu ze statku powietrznego zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od zachmurzenia" - powiedział PAP Biznes Marcin Sarnowski, dyrektor sprzedaży i marketingu SpaceForest.
"Natomiast generatory częstotliwości służą do generowania wysokiej jakości sygnału źródłowego dla satelitów. Ponadto, kończymy realizację kilku innych projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, co wkrótce pozwoli nam rozszerzyć ofertę o kolejne zaawansowane urządzenia. Rok 2025 jest dla nas rokiem komercjalizacji naszych rozwiązań oraz intensyfikacji działań handlowych w tym obszarze" - dodał.
Wskazał, że drugim obszarem, nad którym pracuje SpaceForest jest rozwój rakiety suborbitalnej PERUN.
"W 2024 roku rozpoczęliśmy dwuletni projekt w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Boost!”, co znacząco przyspieszy rozwój rakiety i komercjalizację usług lotów suborbitalnych z wykorzystaniem systemu rakietowego PERUN" - powiedział Marcin Sarnowski.
"W 2025 roku planujemy przeprowadzenie kolejnych lotów testowych naszej rakiety, a następne odbędą się również w 2026 roku. Loty testowe służą także jako platforma do współpracy w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych" - dodał.
THORIUM SPACE W 2025 R. STAWIA M.IN. NA DALSZĄ EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ, PLANUJE DEBIUT GIEŁDOWY
"Thorium w 2025 roku stawia na dynamiczny rozwój, dalszą ekspansję na rynki europejskie i globalne oraz umacnianie swojej pozycji w branży kosmicznej. Kluczowym elementem naszej strategii będzie rozwój terminali Aurora, payloadów, chipów i satelitów telekomunikacyjnych" - powiedział PAP Biznes Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.
"Rozwijamy także naszą linię satelitów software-defined i już teraz planujemy pozyskanie kolejnego klienta w tym obszarze. Naszym celem jest osiągnięcie statusu jednego z kluczowych dostawców technologii w tej dziedzinie" - dodał.
Wskazał, że Thorium zacieśni także współpracę z partnerami specjalizującymi się w łączności dla dronów średniego i dalekiego zasięgu oraz skieruje większą uwagę na ekspansję w sektorze obronnym (defense).
"Jednocześnie, nasza organizacja coraz bardziej będzie ewoluować z firmy badawczo-rozwojowej (R&D) w przedsiębiorstwo produkcyjne" - powiedział Paweł Rymaszewski.
"Rok 2025 przyniesie również skupienie na zwiększeniu sprzedaży. W pierwszej połowie roku planujemy debiut giełdowy, który otworzy nowe możliwości rozwoju naszej firmy" - dodał.
CLOUDFERRO W 2025 R. CHCE IŚĆ DROGĄ SZYBKIEGO ROZWOJU
"CloudFerro z końcem 2024 roku zamknęła bardzo intensywny i owocny rok. Osiągnęliśmy ok. 42 mln euro przychodu" - powiedział PAP Biznes Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.
"Dostarczamy usługi chmury obliczeniowej w pełni autonomiczne: oparte na oprogramowaniu open source i na własnej infrastrukturze sprzętowej. Ta infrastruktura chmurowa jest rozmieszczona w chmurach publicznych w Polsce i Niemczech, i w chmurach prywatnych u naszych klientów w Finlandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Hiszpanii. Weszliśmy także po raz pierwszy na rynek kapitałowy – na razie prywatny: naszym mniejszościowym udziałowcem z 30 proc. akcji została Innova Capital" - dodał.
Prezes wskazał, że spółka w 2025 r. chce iść drogą szybkiego rozwoju: dąży do wzmocnienia pozycji lidera usług chmurowych dla sektora kosmicznego w całej Europie i chce być dla podmiotów rynku kosmicznego, a w szczególności satelitarnych obserwacji Ziemi, naturalnym partnerem pierwszego wyboru.
"Pozycję lidera chcemy wzmacniać, z jednej strony powiększając sprzedaż poprzez pozyskiwanie kolejnych istotnych kontraktów na rynku, a z drugiej strony poprzez uzupełnienie naszego portfolio produktów tak, żeby móc obsłużyć cały łańcuch wartości danych satelitarnych" - powiedział Maciej Krzyżanowski.
"Ten cały łańcuch będzie obejmował już odebranie danych z satelitów za pomocą stacji odbiorczej, a potem narzędzia do przetworzenia ich do użytecznej postaci, przechowania, katalogowania i archiwizacji, a następnie do wydania tych danych użytkownikom w użytecznych formatach, m.in. po to, żeby mogli je analizować w naszych chmurach. Mając taki pełen łańcuch usług – jako jedyna firma w Europie – mamy szansę powiększyć naszą pulę klientów nie tylko w sektorze publicznym, ale także w tzw. New Space, czyli wśród nowych, prywatnych konstelacji satelitarnych, których pojawiać się będzie coraz więcej" - dodał.
Poinformował, że wśród istotnych nowych kontraktów spółka ma nadzieję na pierwsze istotne wdrożenia na rynku polskim.
SCANWAY W 2025 R. PLANUJE M.IN. ZWIĘKSZENIE ZAANGAŻOWANIA W SEKTOR OBRONNY
"W 2024 roku Scanway dostarczył największy w historii rozwoju polskiego sektora kosmicznego teleskop do satelity EagleEye, który w sierpniu został wyniesiony na orbitę" - powiedział PAP Biznes Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.
"Z kolei miesiąc wcześniej, nasz system kamer stanowił element inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej – Ariane 6. Osiągnięte sukcesy miały przełożenie biznesowe, nasz backlog wzrósł w 2024 roku ponad 5-krotnie do 16,5 mln zł (na dzień 12 listopada 2024 r.)" - dodał.
Prezes wskazał, że spółka w ubiegłym roku wyznaczyła kilka strategicznych kierunków, które będą istotnym elementem rozwoju Scanway w 2025 r. Są to: projekty konstelacyjne i coraz większe instrumenty optyczne, zwiększenie zaangażowania w segment obronny oraz eksploracja Księżyca.
"Na przestrzeni 2024 r. podpisaliśmy kontrakty o łącznej wartości 5,6 mln euro na projekty konstelacyjne – obejmujące docelowo powstanie nie jednego a kilkunastu lub więcej satelitów. Pozwala to budować portfel przyszłych i powtarzalnych zamówień, a czasochłonny proces R&D jest elementem tylko pierwszego instrumentu optycznego. Kolejne opierają się na już wypracowanym rozwiązaniu, dlatego można je realizować szybciej i w większym wolumenie" - powiedział Jędrzej Kowalewski.
"W 2025 roku spodziewamy się kolejnych rozszerzeń umów lub nowych projektów konstelacyjnych" - dodał.
Prezes wskazał, że w 2023 roku po raz pierwszy budżety kosmiczne do zastosowań militarnych były wyższe od cywilnych i wyniosły 50,2 proc., wg „Report on the Space Economy”, ESA 2024. Wzrost nakładów na obronność to rosnący od kilku lat trend, który spółka zauważa i w którym zamierza partycypować.
"W tym celu w 2025 roku będziemy kontynuować założenia umowy wykonawczej z Flytronic z WB Group na dostarczenie elementu optoelektronicznego głowicy obserwacyjnej do systemów bezzałogowych, w które mogą być wyposażone przyszłe drony. Prowadzimy także zaawansowane rozmowy z polsko-fińską firmą ICEYE – posiadającą największą konstelację satelitów radarowych na świecie, liczącą obecnie ponad 40 urządzeń" - powiedział Jędrzej Kowalewski.
Prezes podał, że kluczowym kierunkiem rozwoju spółki jest także eksploracja Księżyca.
"Równolegle do intensyfikacji inicjatyw w obszarze Space, w 2025 roku czekają nas ciekawe informacje płynące z naszej działalności przemysłowej. Na zaawansowanym etapie prac jest projekt HYDRA – modułowy system wizyjny integrujący wypracowane technologie przy ponad 40 dotychczasowych wdrożeniach przemysłowych z naszym udziałem. W pierwszym kwartale 2025 roku możliwe są pierwsze komercjalizacje na bazie HYDRA" - dodał.
Jak wcześniej informowała spółka, w 2025 r. Scanway planuje przeniesienie notowań z rynku NewConnect na główny rynek GPW. Do końca pierwszego półrocza 2025 r. spółka zamierza złożyć prospekt do KNF i liczy, że debiut będzie możliwy na jesieni.
Anna Lalek (PAP Biznes)
alk/ osz/