Polskie wsparcie publiczne dla firmy PCC MCAA zgodne z zasadami pomocy państwa - KE

Komisja Europejska stwierdziła, że wsparcie o łącznej wartości 23 milionów euro przyznane przez Polskę firmie chemicznej PCC MCAA na inwestycję w nowy zakład jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa - podała KE w komunikacie.


"W latach 2012-2013 Polska udzieliła wsparcia publicznego firmie PCC na inwestycję w nowy zakład produkcji ultraczystego kwasu monochlorooctowego w Brzegu Dolnym. Wsparcie to przyjęło formę bezpośredniej dotacji w wysokości 16 milionów euro oraz zwolnienia z podatku do kwoty 7 milionów euro" - napisano.

"Polska nie zgłosiła tego wsparcia Komisji, uznając, że było ono zwolnione z obowiązku notyfikacji na podstawie rozporządzenia ogólnego w sprawie wyłączeń blokowych z 2008 roku" - dodano.

Podano, że w lutym 2014 r. roku Komisja otrzymała skargę od bezpośredniego konkurenta firmy PCC, który twierdził, że bezpośrednia dotacja nie była zgodna z zasadami pomocy państwa UE i powinna była zostać zgłoszona. W 2016 roku Polska uchyliła zwolnienie podatkowe po stwierdzeniu, że środek ten nie był zgodny z rozporządzeniem GBER z 2008 roku.

W wyniku skargi Komisja w październiku 2019 roku wszczęła szczegółowe postępowanie dotyczące zarówno bezpośredniej dotacji, jak i zwolnienia podatkowego.

We wrześniu 2022 roku, po odwołaniu się firmy PCC, Naczelny Sąd Administracyjny w Polsce orzekł, że Polska nie powinna była uchylać zwolnienia podatkowego przyznanego firmie PCC.

Wskazano, ze Komisja oceniła dwa polskie środki wsparcia zgodnie z wytycznymi w sprawie pomocy regionalnej na lata 2007–2013.

Na podstawie szczegółowej analizy Komisja stwierdziła między innymi, że bezpośrednia dotacja i zwolnienie podatkowe miały „efekt zachęty”, ponieważ dały firmie PCC realną motywację do przeprowadzenia inwestycji w Brzegu Dolnym, regionie znajdującym się w trudnej sytuacji. Bez tego wsparcia publicznego firma PCC nie zrealizowałaby inwestycji w tym regionie lub przeprowadziłaby ją na mniejszą skalę.

"Łączna kwota pomocy przyznanej przez Polskę firmie PCC nie przekroczyła pułapu pomocy regionalnej obowiązującego w regionie Brzegu Dolnego. Mimo że skarżący twierdził, że rynek kwasu monochlorooctowego w momencie inwestycji charakteryzował się nadwyżką mocy produkcyjnych, a zatem pomoc nie powinna być przyznana, Komisja ustaliła, że popyt nie znajdował się w stanie absolutnego spadku, a prognozy przyszłego wzrostu były obiecujące w momencie przyznawania pomocy" - napisano.

"Pozytywne efekty środków przewyższały wszelkie potencjalne zakłócenia konkurencji i handlu w UE" - dodano.

Zasady pomocy państwa UE, w szczególności rozporządzenie GBER oraz wytyczne RAG, umożliwiają państwom członkowskim wspieranie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w mniej uprzywilejowanych regionach Europy oraz wzmacnianie spójności regionalnej na jednolitym rynku, jednocześnie zapewniając równe warunki konkurencji między państwami członkowskimi. (PAP Biznes)

alk/ ana/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5041 0,12%
1 EUR 4,2461 -0,22%
1 GBP 5,0239 -0,02%
100 JPY 2,6294 0,17%
1 USD 4,0911 0,20%