Bitcoin kontynuuje wzrosty, kosztuje 118 tys. USD, najwięcej w historii
Bitcoin kontynuował swoją zwyżkę w piątek, osiągając nowe rekordy na poziomie około 118 tys. USD, po tym jak ETF-y oparte na bitcoinie odnotowały największy napływ kapitału w tym roku - pisze CNBC.
Cena flagowej kryptowaluty wzrosła w piątek o 4 proc. do 117.950,24 USD, według Coin Metrics. Wcześniej osiągnęła poziom 118.872,85 USD.
W czwartek ETF-y oparte na bitcoinie odnotowały największy napływ kapitału w 2025 roku, wynoszący 1,18 mld USD. ETF-y oparte na etherze odnotowały drugie co do wielkości w historii największe dzienne napływy kapitału (383,1 mln USD), według SoSoValue.
Wzrosty cen kryptowaluty rozpoczęły się w środę po opublikowaniu protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, który pokazał rozbieżności między członkami Fed co do tego, jak agresywnie byliby skłonni obniżyć stopy procentowe.
Bitcoin, wspierany również przez wzrosty akcji spółek technologicznych, rósł do zamknięcia sesji, osiągając pierwszy nowy rekord od 22 maja.
„Wtedy zaczęliśmy naprawdę eliminować górny opór” – powiedział Markus Thielen, dyrektor generalny 10x Research.
„Oczekuje się, że ktokolwiek obejmie stanowisko w Fed, będzie gołębi. Wiemy również, że ratowanie deficytu budżetowego zostało niejako zamiatane pod dywan” – dodał, wskazując na ustawę „One Big Beautiful Bill Act”, która ma zwiększyć deficyt federalny – i która może być pozytywnym katalizatorem dla bitcoina.
Wzrosty w tym tygodniu wywołały falę likwidacji pozycji krótkich. W ciągu ostatnich 24 godzin bitcoin odnotował likwidację pozycji krótkich na ponad 650 milionów dolarów, a ether na ponad 215 milionów dolarów.
Niezależność Rezerwy Federalnej jest jednym z tematów przewodnich na rynkach od około 17 kwietnia. To właśnie wtedy napływy do ETF-ów opartych na bitcoinie gwałtownie wzrosły, a prezydent Donald Trump zasugerował, że zwolnienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella może być konieczne, biorąc pod uwagę stanowisko banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Od tego czasu napływy wzrosły do prawie 16 mld USD.
Inwestorzy spodziewali się, że bitcoin osiągnie nowe rekordy w drugiej połowie roku, ponieważ rządy przyspieszają zakupy bitcoinów, a Kongres USA jest coraz bliżej uchwalenia ustawy dotyczącej kryptowalut.
Według Thielena, musiałoby się wydarzyć coś ważnego w makroekonomii, aby cena bitcoina spadła lub została zahamowana.
„Musimy patrzeć na rynek krótkoterminowo, po prostu dlatego, że latem nie ma realnych katalizatorów makroekonomicznych, a zazwyczaj inwestorzy akcyjni, którzy zajmują wyłącznie pozycje długoterminowe, również ograniczają swoje ryzyko w okresie wakacyjnym" - powiedział Thielen.
W tym tygodniu bitcoin zyskuje prawie 10 proc., podczas gdy ether zyskał ponad 20 proc. (PAP Biznes)
pr/