DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; na rynku niepokój wobec ceł
Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Na rynkach utrzymuje się jednak niepewność wobec ostatnich zapowiedzi nowych ceł USA na miedź. Dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,19 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,24 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,18 proc.
Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że nałoży 50-proc. cła na import miedzi i wkrótce wprowadzi długo oczekiwane cła na półprzewodniki i produkty farmaceutyczne, dzień po tym, jak wywarł presję na 14 partnerów handlowych za pomocą nowych listów dotyczących ceł. Trump dodał, że co najmniej siedem nowych listów do partnerów handlowych zostanie opublikowanych w środę. Kontrakty terminowe na miedź w USA wzrosły o ponad 10 proc., osiągając rekordowy poziom.
„Czas tych gróźb celnych na miedź i produkty farmaceutyczne sugeruje, że administracja Trumpa próbuje wywrzeć presję na UE i innych partnerów handlowych, aby szybciej zawierali umowy, tworząc niepewność i ryzyko” — podali w raporcie analitycy UBS.
„Jesteśmy naprawdę w kropce, jeśli chodzi o cła, ponieważ bardzo trudno jest określić ich wpływ na inflację i ogólny wpływ na marże amerykańskich przedsiębiorstw i korporacji w ogóle. Niepewność jest ogromna” – powiedziała Amelie Derambure, starsza menedżerka portfela wielu aktywów w Amundi.
Rynki czekają na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu, które zostanie opublikowane w środę o 20.00 czasu polskiego.
Inwestorzy analizują najnowsze komentarze prezydenta USA Donalda Trumpa, który ocenił, że dzięki wprowadzanym cłom USA rozkwitają. Donald Trump wezwał też prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella do obniżenia stóp procentowych.
Według doniesień „Wall Street Journal”, prezydent USA Donald Trump rozważa wybór pomiędzy dwoma kandydatami na stanowisko potencjalnego następnego szefa Rezerwy Federalnej. Doradca ekonomiczny Białego Domu Kevin Hassett stał się potencjalnym faworytem, wyprzedzając byłego gubernatora Rezerwy Federalnej Kevina Warsha.
AES Corp. rośnie o 12,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Bloomberg poinformował, że dostawca energii rozważa różne opcje strategiczne, w tym sprzedaż.
UnitedHealth Group spada o 1,5 proc. przed sesją po tym, jak „Wall Street Journal” poinformował, że Departament Sprawiedliwości USA bada, w jaki sposób firma wysłała lekarzy i pielęgniarki, aby zbierali diagnozy, co zwiększyło płatności Medicare.
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,37 proc. i wyniósł 44.240,76 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,07 proc. i wyniósł 6.225,52 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,03 proc. do 20.418,46 pkt.
Bitcoin rośnie o 0,5 proc. i jego kurs wynosi 109.401 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 16,22 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,14 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 1,18 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,28 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,25 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,75 proc.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że KE liczy na porozumienie z USA w sprawie nałożonych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa ceł na europejskie towary, ale przygotowuje się na wszystkie scenariusze.
Dziennik „Financial Times” poinformował w środę, że negocjatorzy UE są bliscy zawarcia umowy handlowej z Trumpem, która przewiduje wyższe cła niż te przyznane Wielkiej Brytanii.
„Jest nadzieja na rynku, sygnałem płynącym z negocjacji jest chęć znalezienia wspólnego stanowiska. Nie znamy dokładnych warunków, które zostaną uzgodnione. Dlatego musimy poczekać i zobaczyć, jak negocjacje będą przebiegać w nadchodzących dniach” – powiedział Georgios Leontaris, dyrektor ds. inwestycji w regionie EMEA w HSBC Global Private Banking i Premier Wealth.
W dół idzie branża spółek wydobywczych po tym, jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że zostaną wprowadzone 50-proc. cła na import miedzi.
Traci też sektor opieki zdrowotnej w reakcji na groźby Donalda Trumpa, że wprowadzi cła w wysokości 200 proc. na produkty farmaceutyczne.
Hunting zyskuje 8,5 proc. po aktualizacji danych finansowych.
WPP traci 16 proc., do najniższego poziomu od 2009 r., po obniżeniu prognoz wzrostu organicznego na 2025 rok.
Akcje spółki Renk rosną o 4,5 proc. po tym, jak agencja Bloomberga poinformowała, że niemiecki producent skrzyń biegów rozważa opcje dotyczące swojej działalności w przemyśle cywilnym.
EssilorLuxottica idzie w górę o 5,5 proc. po nabyciu przez Meta pakietu mniejszościowego spółki.
Dolar umacnia się o 0,22 proc. wobec koszyka walut do 97,73 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,23 proc. do 1,1696.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 146,69.
Kurs funta zniżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,3579.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,41 proc. Dochodowość 30-letnich UST zwyżkuje o 2 pb. do 4,94 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +51 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +4 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,68 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zwyżkują o 0,31 proc. do 68,55 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 0,26 proc. do 70,33 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/