DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; niepewność na rynkach utrzymuje się
Kontrakty w USA rosną, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy pozostają ostrożni wobec eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami. Dolar mocno zniżkuje.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,41 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,28 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,5 proc.
Inwestorzy oceniają ostatnią eskalację wojny handlowej na linii USA-Chiny po tym, jak Pekin podniósł cła na import towarów z USA do 125 proc. w ramach odwetu po podniesieniu ceł na Chiny przez prezydenta USA Donalda Trumpa do 145 proc.
„USA i Chiny mają teraz tak wysokie cła wzajemne, że łatwo jest ocenić, iż handel większością towarów całkowicie się zatrzyma między tymi krajami, poza artykułami pierwszej potrzeby i tymi o wysokich marżach. Przepływy handlowe między USA a Chinami będą mocno spadać, co rzuca cień na długoterminową i krótkoterminową pozycję dolara” — powiedział szef strategii dochodu stałego, walut i towarów w Mizuho Jordan Rochester.
„Główny gracz globalnego handlu właśnie wyrzucił na śmietnik wszystkie podręczniki ekonomii i nie wiemy, jaki jest tutaj cel końcowy. Jesteśmy świadkami utraty transparentności i nadal znajdujemy się w fazie niepewności” — powiedział Olivier Baduel, szef europejskich akcji w OFI Invest AM.
Według Michaela Hartnetta z Bank of America inwestorzy powinni sprzedawać wszelkie wzrosty w indeksie S&P 500, dopóki Rezerwa Federalna nie wkroczy, a USA i Chiny nie złagodzą swojej wojny handlowej. Bank rekomenduje zajmowanie krótkich pozycji w akcjach, dopóki indeks S&P 500 nie osiągnie 4800 punktów, a także długich pozycji na dwuletnich obligacjach skarbowych.
Akcje JPMorgan rosną o 4 proc. w handlu przedsesyjnym. Zysk na akcję banku w I kw. wyniósł 5,07 USD. Oczekiwano 4,62 USD.
CEO JPMorgan Jamie Dimon wskazywał na ostrożność w kwestii gospodarki USA, powołując się na potencjalne negatywne czynniki, takie jak cła i wysoki deficyt fiskalny.
„Gospodarka USA stoi w obliczu znacznych turbulencji. Klienci stali się ostrożniejsi w obliczu wzrostu zmienności rynku spowodowanego napięciami geopolitycznymi i handlowymi” — powiedział Dimon w komentarzu towarzyszącym wynikom.
BlackRock rośnie o 1 proc. przed sesją. Fundusz inwestycyjny zanotował w I kwartale zysk na akcję w wysokości 11,30 USD. Oczekiwano 10,76 USD.
Dyrektor generalny BlackRock Larry Fink porównał obecne otoczenie do zmian strukturalnych obserwowanych podczas globalnego kryzysu finansowego i pandemii Covid-19.
„Niepewność i niepokój o przyszłość rynków oraz gospodarki dominują w rozmowach z klientami” — powiedział Fink w oświadczeniu.
Wells Fargo zyskuje 0,5 proc. w handlu przedsesyjnym. Zysk na akcję banku w I kw. wyniósł 1,39 USD. Oczekiwano zysku na akcję w wysokości 1,23 USD.
Akcje Morgan Stanley rosną o 0,2 proc. przed sesją. Przychody netto banku w I kw. wyniosły 17,70 mld USD vs konsensus rynkowy 16,76 mld USD.
W przyszłym tygodniu inwestorzy będą obserwować raporty finansowe za I kw. od m.in. Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America, Johnson & Johnson i Netfliksa.
Według danych zebranych przez Bloomberg Intelligence, analitycy przewidują obecnie, że w pierwszym kwartale zyski S&P 500 rok do roku wzrosną o 6,7 proc., w porównaniu z około prognozą +11,1 proc. na początku listopada.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 2,50 proc., czyli o 1.014 punktów, do 39.593,66 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 3,46 proc. i wyniósł 5.268,05 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 4,31 proc. do 16.387,31 pkt. S&P 500 jest obecnie o około 15 proc. poniżej swojego historycznego szczytu z lutego.
Pomimo burzliwego tygodnia, trzy główne indeksy są na dobrej drodze do zakończeniu tygodnia na plusie. S&P 500 jest na drodze do wzrostu o 3,8 proc., co byłoby jego najlepszym tygodniowym wynikiem od listopada. Nasdaq jest na drodze do wzrostu o 5,1 proc. Dow jest na drodze do wzrostu o 3,3 proc. w tym tygodniu.
Główne indeksy pozostają jednak znacznie poniżej poziomów z 2 kwietnia, kiedy to Biały Dom ogłosił tak zwane wzajemne cła na towary z innych krajów. Od tego czasu S&P 500 spadł o 7,1 proc.
Bitcoin rośnie o 3,3 proc. i jego kurs wynosi 82.125 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 41,60 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,84 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 1,4 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,46 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,43 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 traci 0,42 proc.
W przyszłym tygodniu rynki skupią się na decyzji EBC w sprawie polityki monetarnej w czwartek, gdzie rynki pieniężne są niemal pewne obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego.
Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberga ekonomiści spodziewają się obniżek o ćwierć punktu procentowego w kwietniu i czerwcu, po czym stopa depozytowa powinna pozostać na poziomie 2 proc. co najmniej do końca 2026 r.
„EBC stoi w obliczu radykalnie innego świata niż na ostatnim posiedzeniu, ponieważ cła USA stają się rzeczywistością, a polityka pieniężna strefy euro będzie musiała się dostosować. Oczekujemy, że Rada Prezesów obniży stopy procentowe ponownie o 25 punktów bazowych na posiedzeniu 17 kwietnia, rozpoczynając serię cięć, które nastąpią później w tym roku” — powiedział David Powell, starszy ekonomista ds. strefy euro w Bloomberg Economics.
„Politykę pieniężną ustala teraz Trump. ECB będzie czekać na próżno na większą jasność w sprawie ceł” – powiedział Arne Petimezas, analityk w AFS Interest.
Przedstawiciele UE szacują, że wpływ taryf USA na gospodarkę wyniesie od 0,5 proc. do 1,0 proc. PKB. Biorąc pod uwagę, że gospodarka UE jako całość według Europejskiego Banku Centralnego ma wzrosnąć o 0,9 proc. w tym roku, taryfy USA mogą wpędzić UE w recesję.
Akcje Stellantis tracą 4,5 proc. po tym, jak dostawy producenta samochodów w pierwszym kwartale spadły o 9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Brytyjski koncern naftowy BP spada o 2 proc. Spółka poinformowała, że spodziewa się niższej produkcji i wyższego zadłużenia netto w pierwszym kwartale niż w ostatnich trzech miesiącach 2024 roku.
Akcje Hexagon spadają o 10 proc. po tym, jak szwedzka grupa technologii przemysłowych poinformowała, że jej skorygowany zysk operacyjny spadł o około 8 proc. w pierwszym kwartale.
Dolar osłabia się o 1,05 proc. wobec koszyka walut do 99,81 pkt. i notuje największy spadek od trzech lat.
„Kwestia potencjalnego kryzysu zaufania do dolara została już ostatecznie rozwiązana – doświadczamy go w pełnej sile. Załamanie się kursu dolara działa obecnie jako barometr nastawienia wyprzedaży aktywów związanych z USA” – napisali w raporcie strategowie ING Bank NV, w tym Francesco Pesole.
Eurodolar umacnia się o 1,38 proc. do 1,1352.
Kwotowanie USD/JPY spada o 1,21 proc. do 142,77.
Kurs funta zwyżkuje o 1,07 proc. wobec dolara do 1,3106.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 1 pb. do 4,43 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,88 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +58 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +12 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 6 pb. do 2,52 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 0,11 proc. do 60,13 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 0,11 proc. do 63,42 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/