DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie rosną; giełdy w Azji głównie na minusach
Kontrakty w Europie zwyżkują, a indeksy w Azji są głównie na minusach. Rynki czekają na rozpoczęcie rozmów handlowych USA i Chin, a także oceniają zapisy zarysu umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią.
Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,4 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,37 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,43 proc., a na DAX zyskują 0,37 proc.
W Japonii Nikkei 225 wzrósł 1,64 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,38 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,16 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI spadł o 0,07 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,71 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +1 proc. do +1,5 proc.
Indeks CSI 300 wzrósł w tym tygodniu o 1,9 proc., co jest najlepszym wynikiem od trzech miesięcy, z kolei indeks Hang Seng wzrósł czwarty tydzień z rzędu, zaliczając najdłuższą serię wzrostów od lutego, kiedy chiński startup AI DeepSeek wywołał rajd technologiczny.
Wiodący chiński producent chipów, Hua Hong Semiconductor, spadł o ponad 10 proc. po ogłoszeniu spadku zysków w ostatnim kwartale.
Wiceminister spraw zagranicznych Hua Chunying powiedział, że Chiny mają pełne zaufanie do swojej zdolności do zarządzania problemami handlowymi z USA. W weekend rozpoczynają się rozmowy handlowe z przedstawicieli USA i Chin w Szwajcarii.
W czwartek prezydent USA Donald Trump powiedział, że spodziewa się poważnych negocjacji między dwiema największymi gospodarkami świata, sygnalizując, że cła USA w wysokości 145 proc. na towary chińskie mogą zostać obniżone.
„Deeskalacja w zakresie ceł, jeśli się zmaterializuje, będzie miała duży pozytywny wpływ na chińskie akcje. Uważamy jednak, że proces negocjacji może być długi, z wzlotami i upadkami. Doradzamy zrównoważony portfel z wysokiej jakości, dużymi, międzynarodowymi spółkami internetowymi i markami konsumenckimi klasy A” – podali w raporcie analitycy Morgan Stanley, w tym Laura Wang.
W czwartek Trump ogłosił zarys umowy handlowej z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Utrzymuje on w mocy 10-proc. cło na towary importowane z Wielkiej Brytanii. Londyn zgodził się natomiast obniżyć cła do 1,8 proc. z 5,1 proc. i zapewnić większy dostęp do rynku dla towarów USA.
„Umowa między USA a Wielką Brytanią była bardziej formalna niż treściwa. Jednak podsyca ona narrację, że USA chcą błyskawicznie zawierać umowy handlowe i obniżać cła i inne bariery handlowe. Konstruktywny język i oświadczenia o pozytywnych zamiarach prawdopodobnie wystarczą, aby akcje poszły w górę po rozmowach handlowych USA-Chiny” — powiedział Kyle Rodda, starszy analityk rynków finansowych w Capital.com.
Eksport Chin w dolarach wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. rdr. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr w USD wzrośnie o 2 proc. po zwyżce poprzednio o 12,4 proc.
Import w kwietniu spadł rdr o 0,2 proc. w USD, a tu oczekiwano spadku o 6 proc., po spadku wcześniej o 4,3 proc.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,62 proc., do 41.368,45 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,58 proc. i wyniósł 5.663,94 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,07 proc. do 17.928,14 pkt.
Dolar osłabia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 100,55 pkt.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,24 proc. do 145,37.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 0,73 proc. do 60,35 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,69 proc. do 63,27 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/