DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach indeksy odbijają się po słabych sesjach
Na europejskich giełdach indeksy idą wyżej, przerywając dwudniową passę spadków. Sentyment na rynkach poprawił się w reakcji na prawdopodobne porozumienie handlowe USA-Wielka Brytania. Na rynku walutowym USD jest silniejszy wobec euro i JPY. Bitcoin kosztuje ok. 99.100 USD. Ceny złota spadają - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx 600 Europy zwyżkuje o 0,16 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,10 proc.
CAC 40 idzie wyżej o 0,31 proc.
DAX idzie w górę o 0,61 proc.
AB InBev zyskuje 4,5 proc. do najwyższego poziomu od ponad 7 miesięcy po tym, jak spółka browarnicza zanotowała zysk powyżej rynkowego konsensusu.
Next drożeje o 2 proc. do najwyższego poziomu w historii. W I kw. spółka zanotowała zysk, który przebił rynkowe oczekiwania.
Zurich Insurance zniżkuje o 0,6 proc. Największy ubezpieczyciel w Szwajcarii ostrzegł, że warunki pogarszają się w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Północnej, chociaż spółka raportowała solidne wyniki za I kw.
Inwestorzy są na razie w dobrych nastrojach, a giełdy w Europie odrobiły większość z kwietniowych strat.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w czwartek ogłosi zawarcie ważnej umowy handlowej. Według źródeł zaznajomionych ze sprawą umowa dotyczy Wielkiej Brytanii.
"Potencjalne porozumienie USA z Wielką Brytanią to dobra wiadomość pod względem wpływu na nastroje na rynkach, ale rzeczywistość może być jednak bardziej skomplikowana" - ocenia Stephan Kamper, główny strateg ds. inwestycji w BNP Paribas Wealth Management.
"Moim zdaniem obecnie jesteśmy w +oku+ burzy. Spodziewam się, że ostatecznie marże spółek i EPS jednak ucierpią" - dodaje.
Europejskie spółki podają swoje wyniki kwartalne, a obecny sezon sprawozdawczy - zdaniem analityków - przebiega jednak stosunkowo optymistycznie.
Inwestorzy z zainteresowaniem czekają też na weekendowe rozmowy USA z Chinami po tym, jak prezydent USA nałożył na Chiny cła w wysokości 145 proc., a Chiny odpowiedziały Amerykanom podobnymi posunięciami.
Władze powtarzają, że Chiny nie będą się bały "walczyć do końca", jeśli będzie to konieczne.
Jednak zarówno Chiny jak i USA mają motywację, aby przynajmniej porozmawiać o obniżeniu ceł po impasie, który grozi zerwaniem więzi handlowych między największymi gospodarkami na świecie.
Ekonomiści HSBC Holdings oceniają, że USA obniżą cła dla Chin do 50 proc. Z kolei Morgan Stanley przewiduje, że bardziej prawdopodobne jest "stopniowe podejście".
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 144,42 za 1 USD, niżej o 0,4 proc.
Euro jest po 1,1283 USD, w dół o 0,2 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,29 proc., wyżej o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 99.144,75 USD za token, wyżej o 2,4 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.334,57 USD za uncję, niżej o 0,9 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 58,34 USD za baryłkę - wyżej o 0,47 proc., a Brent na ICE zwyżkuje o 0,38 proc. do 61,35 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/