DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną po umowie celnej USA-UE
Kontrakty w USA zwyżkują, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy oceniają perspektywy dla globalnej gospodarki po tym, jak USA i Unia Europejska ogłosiły zawarcie porozumienia ws. ceł. Dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,18 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,05 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,36 proc.
Inwestorzy oceniają informacje dotyczące porozumienia USA i UE ws. ceł. Prezydent USA Donald Trump i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowali w niedzielę o osiągnięciu porozumienia handlowego.
Donald Trump powiedział, że umowa nakłada 15-procentowe cło na większość europejskich towarów wysyłanych do USA, wobec 30-procentowego cła, którym groził wcześniej największemu partnerowi handlowemu Stanów Zjednoczonych.
Trump poinformował też, że Unia Europejska zakupi amerykański sprzęt wojskowy wart setki miliardów USD, ale nie podał konkretnej kwoty.
Donald Trump powiedział również, że Unia Europejska zgodziła się zakupić amerykańską energię za 750 mld USD i zainwestować w USA dodatkowe 600 mld USD ponad obecny poziom.
Japonia, Indonezja i Filipiny wynegocjowały z USA wzajemne stawki celne w wysokości 15-20 proc. Waszyngton kontynuuje rozmowy handlowe ze Szwajcarią, Koreą Południową i Tajwanem.
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Chin wznowią w poniedziałek rozmowy w Sztokholmie, których celem jest przedłużenie obecnego porozumienia o trzy miesiące i powstrzymanie drastycznego wzrostu ceł.
"Umowa jest korzystna dla rynków, ponieważ eliminuje znaczną część niepewności. Europejskie firmy zyskują teraz jasność i nie dostrzegłem w tym porozumieniu niczego, co byłoby bardziej negatywne" – powiedział Anthi Tsouvali, strateg ds. wielu aktywów w UBS Wealth.
"Umowa jest lepsza niż stawki celne na poziomie 30–50 proc., o których mówiono w ostatnich miesiącach, choć prawdopodobnie jest równie zła, jak powszechne stawki celne, o których dyskutowano pod koniec ubiegłego roku" – powiedział analityk ING Chris Turner.
Akcje Tesli rosną o 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak producent samochodów elektrycznych podpisał wartą 16,5 mld USD umowę na dostawę układów scalonych od Samsung Electronics.
Akcje Nike zyskują 4 proc. przed sesją po tym, jak J.P. Morgan podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "neutralnie".
W tym tygodniu wyniki za II kw. opublikują m.in. Meta, Microsoft, Amazon i Apple.
"Nisko zawieszona poprzeczka przed tym sezonem wyników niewątpliwie podtrzymuje dobre nastroje, jednak reakcje na giełdzie nadal wydają się być głównie zakorzenione w prognozach na przyszłość, zwłaszcza że inwestorzy przygotowują się, raz po raz, na wpływ ceł na biznes" - powiedział Nick Savone z działu akcji instytucjonalnych w Morgan Stanley.
Rynki oczekują na decyzję Fedu, która zostanie opublikowana w środę o godz. 20.00 czasu polskiego. Analitycy oczekują, że FOMC pozostawi stopy proc. bez zmian na poziomie 4,25-4,50 proc.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 44.901,92 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 6.388,64 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,24 proc. do 21.108,32 pkt.
Bitcoin spada o 0,05 proc. i jego kurs wynosi 118.892 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 15,15 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,4 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,14 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,24 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,31 proc.
W Europie najmocniej zyskują akcje spółek motoryzacyjnych i producentów dóbr luksusowych po tym, jak USA i Unia Europejska ogłosiły zawarcie porozumienia ws. ceł.
ASML, największy na świecie dostawca sprzętu do produkcji układów scalonych, rośnie o 4,5 proc., a producenci półprzewodników BE Semiconductor i ASM International zyskują odpowiednio: 5 proc. i 4,5 proc.
Akcje producentów alkoholu Pernod Ricard i Anheuser-Busch inBev spadają o 2 proc., ponieważ umowa handlowa nie zawierała żadnych decyzji dotyczących sektora spirytusowego.
Akcje Heinekena zniżkują o 6 proc. po tym, jak holenderski browar ogłosił, że rozważa wszystkie opcje radzenia sobie z rosnącymi wyzwaniami związanymi z taryfami celnymi w dłuższej perspektywie, w tym przeniesienie produkcji.
Akcje LVMH rosną o 0,5 proc. po doniesieniach medialnych, że francuski koncern dóbr luksusowych prowadzi rozmowy z wieloma podmiotami w sprawie sprzedaży swojej marki modowej Marc Jacobs.
Forvia zyskuje 13,5 proc. Spółka zanotowała w I połowie roku wyniki finansowe, które przekroczyły rynkowy konsensus.
Almirall SA zwyżkuje o 1,5 proc. Znormalizowany zysk netto spółki w pierwszych 6 miesiącach 2025 r. wyniósł 28,4 mln euro wobec 17,8 mln euro rok wcześniej. Rdr to wzrost o 60 proc.
Dolar umacnia się o 0,5 proc. wobec koszyka walut do 98,15 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,72 proc. do 1,1655.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,33 proc. do 148,15.
Kurs funta zniżkuje o 0,08 proc. wobec dolara do 1,3424.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,4 proc. Dochodowość 30-letnich UST zwyżkuje o 1 pb. do 4,94 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +48 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +5 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,7 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na wrzesień zwyżkują o 1,78 proc. do 66,31 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 1,69 proc. do 69,39 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/