DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną po wynikach spółek Big Tech
Kontrakty w USA zwyżkują, a giełdy w Europie są w większości nieczynne. Inwestorzy oceniają raporty kwartalne Mety i Microsoftu, które okazały się lepsze od oczekiwań. Ceny ropy spadają, a dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 1,05 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,69 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 1,25 proc.
Meta Platforms rośnie o 6,5 proc. przed sesją po ogłoszeniu większych niż oczekiwano przychodów w pierwszym kwartale.
Microsoft zyskuje 8,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma zaprognozowała większy od oczekiwanego kwartalny wzrost swojej działalności w chmurze Azure.
„Wczoraj Meta i Microsoft zanotowały wyniki na pięć gwiazdek, więc to tylko osłabia ostatnią narrację i konsensus co do wyprzedaży dolara” – powiedział John Hardy, analityk Saxo Banku.
Eli Lilly zniżkuje o 5 proc. przed sesją. Spółka obniżyła prognozę zysku za cały rok.
General Motors obniżył prognozę na 2025 r. w związku z obawami o cła prezydenta USA Donalda Trumpa, przewidując wpływ taryf na poziomie od 4 do 5 mld USD. Akcje spółki rosną o 3,5 proc. przed sesją.
Akcje Tesli rosną o 0,5 proc. przed sesją po tym, jak przedstawiciele firmy zdementowali doniesienia „Wall Street Joournal”, że zarząd rozpoczął poszukiwania nowego prezesa, który miałby zastąpić Elona Muska.
Akcje McDonald's spadają o 2 proc. przed sesją. Wyniki spółki za I kw. okazały się gorsze od oczekiwań analityków.
W czwartek po sesji wyniki za I kw. opublikują m.in. Apple i Amazon.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,35 proc., do 40.669,36 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 5.569,06 pkt. To siódmy z rzędu wzrostowy dzień zarówno dla Dow Jones, jak i dla S&P 500.
W kwietniu S&P 500 na krótko wpadł w rynek niedźwiedzia, spadając o ponad 20 proc. od swojego rekordowego maksimum z lutego, zanim odrobił część strat. Indeks zakończył środową około 9 proc. poniżej swojego rekordowego zamknięcia.
S&P 500 i Dow zanotowały straty w kwietniu, spadając odpowiednio o 0,8 proc. i 3,2 proc. Nasdaq Composite wzrósł o 0,9 proc. w tym okresie.
„Chociaż zmienność rynku może się utrzymywać do czasu pojawienia się większej pewności co do ceł, uważamy, że najostrzejsze wahania polityki Trumpa prawdopodobnie mamy już za sobą, a perspektywy stają się bardziej konstruktywne” – napisała w raporcie Solita Marcelli, dyrektorka ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.
„Pierwsze 100 dni urzędowania Trumpa przyniosło niepewność polityczną, zmienną politykę handlową i niestabilność na rynkach. Obecnie uważamy, że inwestorzy powinni skupić się na strategiach, które zarówno pozwolą zarządzać w warunkach zmienności, jak i pozwalają ją przezwyciężyć” – dodała.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 24 pkt.
W Europie większość giełd jest zamknięta ze względu na obchody Święta Pracy.
Brytyjski FTSE 100 traci 0,12 proc., a benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,05 proc.
większość giełd jest zamknięta ze względu na obchody Święta Pracy.
Bloomberg podał w czwartek, że Unia Europejska planuje przedstawienie USA w przyszłym tygodniu nowych propozycji handlowych mających na celu rozpoczęcie negocjacji z administracją prezydenta Donalda Trumpa.
Bank Lloyds spada o 2,5 proc. ogłoszeniu prawie 7-proc. spadku zysku w pierwszym kwartale na tle wyższych kosztów.
Whitbread zyskuje 8 proc., najmocniej od marca 2022 r., po wykupie akcji przez spółkę za 250 mln funtów.
Rolls-Royce rośnie o 1 proc. Spółka w wydanym komunikacie - przed swoim dorocznym spotkaniem - wyraziła pewność, że osiągnie całoroczne cele pomimo negatywnego wpływu taryf celnych USA.
LSE Group zniżkuje o 1 proc. po zgodnych z oczekiwaniami wynikach spółki za I kw. Analitycy ostrzegają, że konsensus dotyczący zysku spółki na akcję może zostać obniżony z powodu wahań kursowych.
Dolar umacnia się o 0,29 proc. wobec koszyka walut do 99,92 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,14 proc. do 1,1311.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 1,05 proc. do 144,59.
Kurs funta zniżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,3319.
Rentowności 10-letnich UST rosną o 5 pb. do 4,22 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zniżkują o 2,13 proc. do 56,97 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,97 proc. do 59,89 USD/b. (PAP Biznes)
kek/