DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; na rynkach obawy o perspektywy wzrostu PKB
Kontrakty w USA zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy obawiają się o perspektywy dla wzrostu PKB w USA i na świecie wobec niestabilnej polityki handlowej obecnej administracji Białego Domu. Rentowności obligacji spadają.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 1,4 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,11 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,61 proc.
Rynki oceniają perspektywy dla gospodarki i rynku akcji USA. Bank HSBC obniżył rekomendację dla amerykańskich akcji do „neutralnie” z „przeważaj”, powołując się na niepewność wokół kwestii ceł.
Michael Wilson, strateg ds. akcji w Morgan Stanley, wskazywał, że S&P 500 może spaść o kolejne 5 proc. do 5.500 punktów do połowy roku, zanim zakończy rok na poziomie około 6.500 pkt., co stanowiłoby wzrost o 12,7 proc. w stosunku do ostatniego zamknięcia w piątek.
„Krótkoterminowe perspektywy dla gospodarki i rynku akcji USA gwałtownie się pogorszyły w ciągu ostatnich kilku tygodni. Inwestorzy giełdowi są zdezorientowani i najwyraźniej doszli do wniosku, że gospodarka może szybko popaść w recesję” – napisał Ed Yardeni z Yardeni Research w raporcie.
W wywiadzie udzielonym w niedzielę prezydent Donald Trump nie chciał prognozować, czy USA mogą stanąć w obliczu recesji, ale powiedział, że gospodarka USA stoi w obliczu okresu przejściowego. Prezydent USA zasygnalizował też, że trwają prace nad wprowadzeniem 25-proc. ceł na import towarów z Europy.
Inwestorzy obawiają się, że jego zmienna polityka handlowa może ograniczyć popyt konsumencki i inwestycje.
„Inwestorzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że polityka Trumpa może mieć negatywne konsekwencje, nawet dla USA, gdzie obecnie mówi się o recesji” – powiedział Dan Coatsworth, analityk inwestycyjny w AJ Bell.
„Myślę, że to lekceważące podejście Trumpa do polityki gospodarczej budzi niepokój. W przeciwieństwie do jego pierwszej kadencji, gdzie oznaki spowolnienia gospodarczego lub korekty rynku powodowały zmianę polityki, on dąży do przeprowadzenia znaczących strukturalnych zmianach w gospodarce, nawet kosztem krótkoterminowego wzrostu gosp.” — powiedział Kyle Rodda, starszy analityk rynków finansowych w Capital.com.
Sondaż Reutersa wykazał, że 91 proc. ekonomistów uważa, że prawdopodobieństwo spowolnienia gospodarczego wzrosło ze względu na szybko zmieniającą się politykę handlową Trumpa.
Spadają notowania kontraktów na spółki technologiczne o wysokiej kapitalizacji. Nvidia zniżkuje o 3 proc. w handlu przedsesyjnym, podczas gdy Meta i Amazon spadają po 2,5 proc.
Tesla spada o 4,5 proc. przed sesją po tym, jak UBS obniżył prognozę dostaw producenta samochodów elektrycznych w pierwszym kwartale i obniżył cenę docelową dla akcji spółki.
JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Bank of America spadają o ponad 2,5 proc. przed sesją. Indeks banków spadł o ponad 8 proc. w marcu.
Akcje notowanych na giełdzie w USA chińskich spółek zniżkują przed sesją. Alibaba spada o 3 proc., Bilibili traci 6 proc., a Xpeng traci 3,5 proc. po tym, jak dane o inflacji z Chin zaostrzyły obawy o ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.
Akcje Airbnb rosną o 0,2 proc. przed sesją po tym, jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji tej spółki zajmującej się krótkoterminowym wynajmem nieruchomości do „kupuj” z „trzymaj”.
S&P 500 spadł o ponad 6 proc. z rekordowego poziomu osiągniętego 19 lutego z powodu obaw, że wojna handlowa USA zaszkodzi zyskom korporacyjnym i spowolni wzrost PKB w kraju.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,52 proc. do 42.801,72 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,55 proc. i wyniósł 5.770,20 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,70 proc. do 18.196,22 pkt.
Bitcoin spada o 0,2 proc. i jego kurs wynosi 82.559 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 26,40 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,9 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 1,19 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,33 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,83 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 traci 0,9 proc.
Inwestorzy oceniają informacje z Niemiec. Niemiecka Partia Zielonych odrzuciła obecny projekt zmiany konstytucji Niemiec, zakładający możliwość zwiększenia wydatków na obronę i infrastrukturę.
Bank HSBC podniósł rekomendacje dla akcji europejskich z wyłączeniem brytyjskich do „przeważaj” z „niedoważaj”.
Akcje spółki Novo Nordisk spadają o 8 proc., po tym jak duński gigant farmaceutyczny poinformował, że jego lek na odchudzanie CagriSema pomógł pacjentom zrzucić 15,7 proc. masy ciała po 68 tygodniach kuracji wobec wcześnie prognozowanych 25 proc. spadku wagi.
Ryanair zyskuje 2,5 proc., najmocniej od XI 2023 r. Przewoźnik lotniczy podał, że obywatele spoza UE mogą kupować akcje zwykłe. Zarząd spółki podał, że zarówno obywatele UE, jak i spoza UE, mogą teraz inwestować w akcje zwykłe notowane na giełdzie Euronext Dublin i/lub w akcje depozytowe notowane na Nasdaq.
Watches of Switzerland Group (WOSG) zwyżkuje o 2 proc. WOSG uruchomił program skupu akcji spółki o wartości 25 mln funtów.
Akcje spółki Verallia rosną o 4 proc. po tym, jak brazylijska rodzina Moreira Salles ogłosiła, że złoży ofertę przejęcia wszystkich akcji francuskiej firmy za 30 euro za każdą akcję, wyceniając firmę na 6,1 mld euro.
Traton spada o 4,5 proc. po rozczarowaniu inwestorów prognozami dot. skorygowanej marży.
Dolar osłabia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 103,72 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,11 proc. do 1,0844.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,8 proc. do 146,88.
Kurs funta zwyżkuje o 0,17 proc. wobec dolara do 1,2942.
Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb. do 4,24 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 5 pb. do 4,55 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +31 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -6 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,81 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 0,28 proc. do 67,20 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 0,11 proc. do 70,45 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ ana/