DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; na rynku niepewność wokół polityki celnej USA
Kontrakty w USA zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Wśród inwestorów jest wiele obaw odnośnie poczynań administracji USA w kwestii polityki handlowej. Dolar osłabia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,2 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,5 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,02 proc.
Inwestorzy próbują nawigować pośród wzajemnie wykluczających się informacji dotyczących polityki handlowej USA względem Chin.
Agencja Reutera podała w środę, powołując się na źródła, że administracja Trumpa rozważy obniżenie stawek celnych na importowane towary chińskie do potencjalnej wartości w przedziale 50-65 proc. z obecnego poziomu 145 proc., w oczekiwaniu na rozmowy z Pekinem. "Financial Times" poinformował z kolei, że prezydent USA planuje zwolnić producentów samochodów z części ceł.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent powiedział w środę, że prezydent Donald Trump nie zaproponował jednostronnego obniżenia amerykańskich ceł nałożonych na Chiny. Bessent dodał jednak, że cła w wysokości 145 proc. na chińskie towary nie są ustalone na stałe.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zdementowało w czwartek doniesienia medialne, według których Chiny i USA prowadzą rozmowy na temat ceł i są blisko osiągnięcia porozumienia w tej sprawie.
Rzecznik Ministerstwa Handlu He Yadong powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone powinny znieść wszystkie jednostronne cła wobec Chin, jeśli chcą rozwiązać problem w kwestii handlu.
"Choć pocieszające jest usłyszeć bardziej gołębi ton w kwestii taryf od administracji USA, akcje na razie poruszają się w ograniczonym zakresie, ponieważ ostatecznym celem rynków jest albo odwrócenie taryf, albo znaczące umowy handlowe. Zakończenie okresu korekty może potrwać kilka miesięcy, a my nadal uważamy, że jest to korekta, biorąc pod uwagę szybkość spadków” — powiedział Gaurav Mallik, dyrektor ds. inwestycji w Pallas Capital Advisors.
Inwestorzy zastanawiają się czy ostatnie wzrosty na Wall Street nie były tzw. "odbiciem zdechłego kota".
"Trump robi to, co powiedział, że zrobi w kwestii taryf, a nawet robi więcej. Podczas gdy naszym podstawowym założeniem jest, że cła będą stopniowo spadać, istnieje głęboka niepewność. Mamy szok stagflacyjny dla gospodarki USA, a akcje musiały się dostosować, aby to uwzględnić” — powiedział Paul Diggle, główny ekonomista w Aberdeen.
Według wyliczeń agencji Reutera z ponad 90 proc. spółek z indeksu S&P 500, które dotychczas opublikowały kwartalne wyniki, wspomniało o ryzyku związanym z cłami.
"Niektóre decyzje polityczne i ekonomiczne podważyły i tak już słabe nastroje konsumentów” – powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji na temat wyników finansowych Laurent Freixe, dyrektor generalny Nestle.
Według strategów z BCA Research możliwość spowolnienia gosp. w USA nie jest w pełni uwzględniona w wycenach na rynkach. Wskazywali oni, że jest to kolejne potencjalne źródło pesymizmu, który może przedłużyć trwanie rynku niedźwiedzia.
Southwest Airlines i Alaska Airlines to kolejne amerykańskie linie lotnicze, które wycofały swoje prognozy finansowe z powodu niepewności związanej z wojną handlową. W rezultacie akcje tych linii spadły odpowiednio o 3 proc. i 8 proc. w handlu przedsesyjnym.
Akcje IBM spadają o 6,5 proc. przed sesją po tym, jak firma poinformowała, że 15 jej kontraktów rządowych zostało zawieszonych w ramach cięć kosztów przez administrację Trumpa.
Akcje spółki Texas Instruments rosną o 9 proc. przed sesją po tym, jak firma produkująca półprzewodniki opublikowała wyniki finansowe i przychody za pierwszy kwartał, które przewyższyły oczekiwania analityków.
ServiceNow rośnie o 9 proc. w handlu przedsesyjnym po przebiciu szacunków zysków w pierwszym kwartale.
Comcast spada o 5 proc. przed sesją po ogłoszeniu większego niż oczekiwano spadku liczby klientów w ramach łączy szerokopasmowych w pierwszym kwartale.
Chipotle zniżkuje o 3 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka nie spełniła oczekiwań dotyczących przychodów za I kw.
Akcje Procter & Gamble spadają o 1 proc. przed sesją po tym, jak wyniki spółki za I kw. okazały się gorsze od oczekiwań.
Inwestorzy czekają na publikację raportu finansowego Alphabet za I kw., która odbędzie się w czwartek po sesji.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,07 proc., czyli o 420 pkt., do 39.606,57 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,67 proc. i wyniósł 5.375,86 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,5 proc. do 16.300,42 pkt. Indeks S&P 500 spadł o ponad 12 proc. od swojego rekordowego poziomu z lutego.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.349 USD za uncję, rosnąc o 1,69 proc.
Bitcoin spada o 0,8 proc. i jego kurs wynosi 92,669 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 28,42 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,28 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,3 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,22 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,16 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,04 proc.
Adidas zyskuje 2,5 proc. Spółka zanotowała w I kw. lepszy od oczekiwanego zysk operacyjny dzięki "szaleństwu" kupujących na punkcie butów sportowych w stylu retro.
Francuski BNP Paribas spada o 2,5 proc. po tym, jak największy bank strefy euro pod względem aktywów ogłosił wyniki za pierwszy kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami.
Kering spada o 4 proc. po tym, jak producent dóbr luksusowych ogłosił większy niż oczekiwano spadek przychodów w pierwszym kwartale.
Gigant dóbr konsumpcyjnych Unilever spada o 0,5 proc., mimo że koncern przekroczył szacunki dotyczące sprzedaży w pierwszym kwartale.
Akcje francuskiej firmy programistycznej Dassault Systèmes spadają o 5,5 proc. po tym, jak zyski firmy w pierwszym kwartale okazały się niższe od oczekiwań.
Galderma zwyżkuje o 9,5 proc. Szwajcarska firma dermatologiczna potwierdziła swoją prognozę EBITDA na cały rok.
RWS Holdings traci 42 proc., najmocniej od XII 2002 r. Spółka świadcząca usługi tłumaczeniowe prognozuje, że jej zysk za cały ten rok będzie znacznie niższy od oczekiwań rynku.
Nokia traci 8 proc. Spółka wskazuje na to, że większym wyzwaniem dla niej może być osiągnięcie górnej granicy wytycznych finansowych.
Belimo Holding rośnie o 9 proc. Firma spodziewa się w roku finansowym 2025 wzrostu sprzedaży o 15-20 proc.
Dolar osłabia się o 0,33 proc. wobec koszyka walut do 99,44 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,49 proc. do 1,1369.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,63 proc. do 142,54.
Kurs funta zwyżkuje o 0,35 proc. wobec dolara do 1,3301.
Rentowności 10-letnich UST spadają o 4 pb. do 4,34 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 3 pb. do 4,8 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +52 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +3 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb. do 2,46 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 1,33 proc. do 63,09 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 1,1 proc. do 66,85 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/