DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; sentyment na rynkach negatywny
Kontrakty w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie. Analitycy wskazują, że na rynkach panuje awersja do ryzyka wobec obniżenia perspektyw dla obniżek stóp proc. w USA w tym roku. Dolar umacnia się, ceny ropy zwyżkują.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,65 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,12 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,95 proc.
„W USA utrzymują się obawy dotyczące inflacji i można założyć, że Fed będzie potrzebował więcej czasu na obniżenie stóp procentowych, co powoduje zmianę wycen aktywów długoterminowych, takich jak akcje spółek technologicznych. To wyjaśnia, dlaczego kontrakty terminowe na Nasdaq cierpią najbardziej z powodu pewnych zmian pozycji inwestorów” — powiedział Francois Antomarchi, zarządzający funduszami w Degroof Petercam Asset Management.
„Biorąc pod uwagę ogólną siłę ostatnich danych ekonomicznych, Fed nie ma powodu, aby rozważać obniżkę stóp procentowych w najbliższym czasie. Takie rozważanie wymagałoby słabszych danych zarówno na temat rynku pracy, jak i inflacji w nadchodzących miesiącach” — podał Brian Rose, starszy ekonomista ds. USA w UBS Global Wealth Management w raporcie.
Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują, że prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w styczniu wynosi 3 proc. Inwestorzy nie wyceniają już ani jednej pełnej obniżki stóp proc. na ten rok, wobec dwóch obniżek o 25 pb. wycenianych na początku roku.
Goldman Sachs obniżył prognozy obniżek stóp proc. w USA w 2025 r. do dwóch w czerwcu i grudniu, z trzech przewidywanych wcześniej. Bank of America, który wcześniej spodziewał się dwóch obniżek o ćwierć punktu procentowego w tym roku, nie spodziewa się już żadnych.
„Po bardzo silnym raporcie o zatrudnieniu uważamy, że cykl cięć stóp proc. w USA dobiegł końca. Inflacja utknęła powyżej celu, z ryzykiem wzrostu” — powiedział Aditya Bhave, zastępca głównego ekonomisty ds. USA w BofA.
Rynki będą w tym tygodniu oczekiwać na środowy odczyt CPI w USA za grudzień. Konsensus zakłada odczyt CPI za grudzień na poziomie 0,3 proc. mdm i 2,9 proc. rdr.
Przed sesją zniżkują akcje spółek o dużej kapitalizacji. Tesla spada o 3 proc., Amazon i Alphabet tracą po 1 proc. w handlu przedsesyjnym.
Akcje producentów chipów również spadają. Nvidia spada o 3 proc., Advanced Micro Devices zniżkuje 1,5 proc., a Broadcom tracił 2,5 proc. Inwestorzy przygotowują się na ogłoszenie nowych ograniczeń eksportowych administracji Joe Bidena, spodziewanych w dalszej części dnia.
Największe banki JPMorgan, Wells Fargo, Goldman Sachs i Citigroup mają przedstawić raport finansowe za IV kw. w środę, rozpoczynając sezon publikacji wyników.
Rosną między innymi akcje spółek naftowych. SLB i Occidental Petroleum zyskują po 1,5 proc., a Chevron rośnie o 1 proc. przed sesją, śledząc zwyżkujące ceny ropy naftowej spowodowane szerszymi sankcjami USA na rosyjską ropę.
Apple spada o 1 proc. przed sesją. W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma sprzedała na całym świecie o 5 proc. mniej telefonów iPhone i straciła pozycję na rzecz chińskich rywali.
Moderna traci 18 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka obniżyła prognozę sprzedaży na ten rok, ponieważ firma nadal zmaga się ze słabym popytem na swoje szczepionki przeciwko Covid-19 i RSV.
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,63 proc. do 41.938,45 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,54 proc. i wyniósł 5.827,04 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 1,63 proc. do 19.161,63 pkt.
Cena bitcoina spada o 3,5 proc. do 91.380 za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 21,37 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,8 proc., niemiecki DAX idzie w spada o 0,6 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,57 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,5 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,78 proc.
„To trudne środowisko dla inwestorów w Europie. Niskie wyceny aktywów w tym regionie są zasadne. Inwestorzy nie są w dobrym nastroju do podejmowania ryzyka. Obecnie najpierw sprzedają, a później zadają pytania, a Europa została w to wciągnięta” — powiedział Chris Beauchamp, główny analityk rynku w IG Group.
BioMerieux zyskuje 3 proc., najmocniej od połowy VIII 2024. Francuska spółka związana z technologiami medycznymi zgodziła się przejąć 80 proc. udziałów norweskiej firmy diagnostycznej SpinChip.
Pagegroup zniżkuje o 5 proc. - do najniższego poziomu od IV 2020. Firma rekrutacyjna ostrzegła, że jej roczny zysk operacyjny będzie bliżej niższego końca oczekiwań rynkowych.
Sobi AB rośnie o 3,5 proc. Celem produktu Altuvoct tej spółki jest osiągnięcie 30-40 proc. udziału w rynku globalnym - podaje Sobi.
Entain zyskuje 2 proc. Spółka podtrzymała swoje roczne wytyczne finansowe.
Dolar umacnia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 109,96 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,33 proc. do 1,0210.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,48 proc. do 157.
Kurs funta zniżkuje o 0,56 proc. wobec dolara do 1,2137.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,76 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 1 pb. do 4,94 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +44 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +40 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,6 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty zwyżkują o 1,85 proc. do 78 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,48 proc. do 80,94 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/