DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zniżkują; w Europie niewielkie wzrosty
Futures w USA lekko zniżkują, w Europie główne indeksy giełdowe są nieco powyżej kreski. Rynki czekają na odczyt CPI z USA. Inwestorzy pozostają ostrożni, oczekując na ostateczne efekty i więcej szczegółów negocjacji handlowych USA z Chinami.
Kontrakty na S&P 500 zniżkują o 0,19 proc., na Dow Jones Industrial idą w dół o 0,24 proc., a na Nasdaq Comp. spadają o 0,20 proc.
Ostatnia sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał trzeci dzień z rzędu. Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite wzrosły o 0,25 proc. i 0,63 proc.
W środę przed sesją w USA traderzy zdają się niewzruszeni rozmowami handlowymi USA-Chiny, w trakcie których obie strony miały uzgodniłć ramy dla wdrożenia majowych uzgodnień z Genewy.
Komentarze sekretarza USA ds. handlu sugerują postęp w tych negocjacjach w obszarze metali ziem rzadkich i kontroli transportów z USA, ale brakuje szczegółów, a porozumienie wciąż wymaga aprobaty przywódców USA i Chin. Jednocześnie rozmowy z UE mogą przeciągnać się poza wyznaczony termin na 9 lipca.
Na rynku panuje też nerwowość przed publikacją danych o inflacji w USA. Ekonomiści oczekują umiarkowanego odczytu na poziomie 0,3-proc. wzrostu inflacji bazowej w maju.
Według analityków JPMorgan pozycjonowanie sugeruje, że wyższy odczyt będzie bardziej potępiony przez rynek niż umiarkowany odczyt nagrodzony.
Akcje GitLab spadają po tym, gdy platforma dla deweloperów software ogłosiła prognozę przychodów poniżej wcześniejszych szacunków, zaś Tesla osiąga w notowaniach przedsesyjnych lepsze wyniki niż łącznie akcje grupy Mag 7 (Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia, Tesla), co wskazuje na kontynuację odbicia, po tym gdy Elon Musk powiedział, że żałuje niektórych ze swoich postów na temat Donalda Trumpa z ubiegłego tygodnia oraz wyznaczył wstępnie 22 czerwca na dzień uruchomienia jego sieci robotaxi.
Bitcoin tracił 0,6 proc. do 109.281,89 dol.
Na europejskich giełdach notowania upływają pod znakiem stabilizacji, w czasie gdy inwestorzy czekają na potwierdzenie postępów w negocjacjach handlowych USA-Chiny. Około godz. 12.50 indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,17 proc., FTSE 100 zwyżkuje o 0,10 proc., CAC 40 idzie w górę 0,25 proc., a DAX rośnie o 0,29 proc.
W Europie zyskują spółki wydobywcze, podczas gdy notowania branży detalicznej pozostawały w tyle.
4,3 proc. traciły walory właściciela Zary, hiszpańskiej spółki Inditex, po tym, gdy spółka odnotowała spowolnioną letnią sprzedaż i kwartalne przychody poniżej oczekiwań.
Akcje niemieckiego banku Commerzbank rosły o 0,43 proc, a walory włoskiego UniCredit o 0,77 proc. po tym, gdy CEO UniCredit Andrea Orcel powiedział CNBC, że aktualnie cena potencjalnego celu przejęcia jest zbyt wysoka, by sfinalizować fuzję.
Od września UniCredit niespodziewanie zgromadził 28 proc. udziałów w Commerzbanku za pośrednictwem instrumentów pochodnych i uzyskał zgodę Europejskiego Banku Centralnego na posiadanie do 29,9 proc. udziałów w tym banku.
Na rynku walutowym amerykański dolar nieco osłabił się wobec euro - notowania EUR/USD zwyżkują o 0,11 proc. do 1,1435. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,21 proc. do 145,13.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,4 proc. do 65,9 USD za baryłkę, a Brent na ICE rośnie o 1,12 proc. do 67,6 USD. (PAP Biznes)
jz/ gor/