DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują, inwestorzy analizują dane z amerykańskiego rynku pracy

Kontrakty w USA zwyżkują, na plusach są też główne indeksy w Europie. Inwestorzy analizują październikowe, słabe dane z amerykańskiego rynku pracy i wyniki spółek, czekając na wybory prezydenckie w USA i posiedzenie FOMC. Dolar osłabia się wobec euro.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,5 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,4 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,5 proc.

Skutki burz na południowym wschodzie USA, strajk pracowników Boeinga i znaczny impas na rynku pracy mocno wpłynęły na plany zwiększania zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych - tempo tworzenia nowych miejsc pracy w październiku spadło do najniższego poziomu od końca 2020 r.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w październiku o zaledwie 12 tys. Oczekiwano zwyżki o 100 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 223 tys., po korekcie z 254 tys.

W raporcie wskazano, że strajk w Boeingu prawdopodobnie odjął 44 tys. miejsc pracy w sektorze produkcyjnym. W raporcie odnotowano też wpływ huraganów Helene i Milton, zaznaczając jednak, że nie jest możliwe określenie ich wpływu netto na łączną liczbę miejsc pracy.

Według opublikowanych w piątek danych, stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,1 proc., oczekiwano 4,1 proc. wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), bardziej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy, wyniosła z kolei 7,7 proc. wobec 7,7 proc. miesiąc wcześniej.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym spadła o 28 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 192 tys., po rewizji z +223 tys. Oczekiwano wzrostu o 70 tys.

Miesięczna dane z amerykańskiego rynku pracy są kluczowym wskaźnikiem makro dla inwestorów w kontekście dalszych ruchów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Najbliższe posiedzenie Fed jest zaplanowane na 6-7 listopada.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, które traciły w ślad za taniejącymi akcjami największych firm technologicznych, w tym Microsoftu, który rozczarował inwestorów prognozami na kolejny kwartał. Dla S&P 500 i Nasdaq był to najgorszy dzień od ponad miesiąca.

"Było to oczywiście spowodowane głównie spółkami technologicznymi" - wskazał CIO Infrastructure Capital Management, Jay Hatfield, komentując czwartkowe spadki na giełdach. "Być może inwestorzy podejmują też ryzyko przed wyborami w USA" - dodał.

Traderzy poznali w piątek raporty finansowe spółek Exxon Mobil i Chevronu, które przebiły oczekiwania analityków.

Skorygowany zysk na akcję Exxon Mobil w III kw. 2024 r. wyniósł 1,92 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy oczekiwali zysku w wysokości 1,87 USD. Przychody wyniosły łącznie 90,02 mld USD wobec oczekiwanych 87,15 mld USD.

Z kolei skorygowany zysk spółki Chevron, drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA, wyniósł w III kw. 2024 r. 2,51 USD na akcję i okazał się wyższy od oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 2,40 USD na akcję.

W piątek kończy się jeden z najintensywniejszych tygodni dla sezonu wynikowego, który przyniósł dane finansowe prawie jednej trzeciej firm notowanych na S&P500.

Inwestorzy szykują się też na zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych (5 listopada). Nowe sondaże w kluczowych stanach wskazują na brak wyraźnego faworyta.

W serii sondaży CNN z siedmiu kluczowych stanów Kamala Harris wygrywa w czterech z nich, przegrywa w dwóch, a w jednym - Pensylwanii - ma równe poparcie z Donaldem Trumpem. Inne nowe badania wskazują jednak na niewielką przewagę kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA.

W piątek po południu rynek pozna dane dotyczące sektora przemysłowego w USA - finalny odczyt wskaźnika PMI i amerykański raport ISM.

Na giełdach w Europie przeważają wzrosty - około godz. 13.55 Stoxx Europe 50 zwyżkuje o 0,81 proc., FTSE 100 rośnie 0,85 proc., CAC 40 jest wyżej o 0,74 proc., a DAX idzie w górę o 0,55 proc.

Na rynku walutowym amerykański dolar osłabia się wobec euro - kurs EUR/USD zwyżkuje o 0,34 proc. do 1,0899. Kwotowanie USD/JPY spada 0,36 proc. do 151,81. Kurs funta zwyżkuje o 0,8 proc. wobec dolara do 1,2965.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 2,6 proc. do 71,1 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 2,3 proc. do 74,5 USD. (PAP Biznes)

pat/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,6296 0,33%
1 EUR 4,3530 0,42%
1 GBP 5,2007 0,05%
100 JPY 2,6255 0,48%
1 USD 4,0059 0,18%