DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują po inauguracji Trumpa
Kontrakty w USA rosną, a w Europie przeważają spadki indeksów. Rynki analizują pierwsze decyzje nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,38 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,44 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,45 proc.
Inwestorzy oceniają działania z pierwszego dnia urzędowania prezydenta USA Donalda Trumpa, który na początku swojej obecności w Białym Domu nie zdecydował się wprawdzie na ogłoszenie nowych taryf dla chińskich towarów, ale wskazał, że planuje nałożenie ceł sięgających nawet 25 proc. na import z Kanady i Meksyku do 1 lutego.
"Większość tego, o czym mówił pomoże pobudzić wzrost PKB i zyski korporacyjne. Jednak wiele z tych propozycji będzie miało swoją cenę. Będziemy musieli zobaczyć duży wzrost zysków, aby zrekompensować nawet niewielki wzrost stóp procentowych, który może nastąpić po podwyższeniu ceł” — powiedział Jack Ablin, dyrektor ds. inwestycji w Cresset Capital.
"Opóźnienie taryf nie oznacza braku ceł. Ostatecznie, chęć Trumpa do zrównoważenia stosunków handlowych, zwiększenia dochodów z taryf w celu zrównoważenia kosztów przedłużenia obniżek podatków oraz spowolnienia wzrostu PKB Chin jako rywala geopolitycznego oznacza, że spodziewamy się gwałtownego wzrostu ceł na import z USA. Nasz scenariusz bazowy zakłada ponowne nałożenie taryf, które zostały obniżone w ramach poprzedniej umowy USA-Chiny” – powiedział Tom Orlik, główny ekonomista w Bloomberg Economics.
Według danych zebranych przez LSEG ekonomiści przewidują, że Fed nie zmieni kosztów pożyczek na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, a inwestorzy spodziewają się pierwszej obniżki stopy procentowej w lipcu.
Akcje spółek naftowych rosną przed sesją po tym, jak Trump ogłosił stan wyjątkowy w sektorze energetycznym, aby przyspieszyć wydawanie pozwoleń na projekty związane z ropą, gazem i energią. Halliburton zyskuje 1,5 proc., a SLB 1 proc.
Akcje spółek nuklearnych zwyżkują przed sesją - Oklo rośnie o 5 proc., a Vistra o 4,5 proc., ponieważ sekretarz ds. energii Chris Wright powiedział, że planuje nadać priorytet krajowej produkcji energii jądrowej.
Apple spada o 2 proc. przed sesją po tym, jak biuro maklerskie Jefferies obniżyło rekomendację dla producenta iPhone'a do „niedoważaj”.
Akcje Charles Schwab rosną o 6 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka podała, że zysk na akcję w IV wyniósł 1,01 USD wobec oczekiwanych 89 centów.
3M rośnie o 4 proc. po tym, jak konglomerat przemysłowy podał, że przychody w IV kw. wyniosły 6,01 mld USD vs konsensus 5,78 mld USD.
Po sesji wyniki finansowe za IV kw. zaprezentuje m.in. Netflix.
W poniedziałek giełdy w USA były nieczynne z okazji świętowania dnia Martina Luthera Kinga.
Cena bitcoina rośnie o 0,85 proc. do 104.698 za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 15,77 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,14 proc., niemiecki DAX spada o 0,1 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,06 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,05 proc.
„My, Europejczycy, nie jesteśmy obecnie bezpośrednim celem polityki handlowej Trumpa, ale oczywiście możemy wejść w fazę zapowiedzi przypominających jazdę kolejką górską. Europejskie akcje w dużej mierze przewyższyły indeksy w USA od początku roku i nie widzimy, aby zmiana trendu miała się materializować z powodu zapowiedzi Trumpa. Pozostawiamy ekspozycję na akcje i nie mamy planów zmiany alokacji aktywów” - powiedział Kevin Thozet, członek komitetu inwestycyjnego w Carmignac.
Avanza Bank rośnie o 11 proc. - do najwyższego poziomu od lutego 2022 r., po zanotowaniu lepszych rocznych wyników finansowych od rynkowego konsensusu.
Komax Holding zyskuje 13,5 proc. Spółka spodziewa się przychodów rocznych na poziomie 630 mln franków szwajcarskich.
DocMorris spada o 5 proc. po wcześniejszym wzroście o 3,2 proc. Analitycy wskazują na niższą niż oczekiwano sprzedaż w IV kw. u tego szwajcarskiego detalisty produktów farmaceutycznych.
Elementis idzie w górę o 6,5 proc., a Premier Foods zyskuje 4,8 proc. po tym, jak spółki zaktualizowały swoje dane o tradingu.
Dolar osłabia się o 0,6 proc. wobec koszyka walut do 108,69 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,56 proc. do 1,0356.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,08 proc. do 155,69.
Kurs funta zniżkuje o 0,63 proc. wobec dolara do 1,2245.
Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb. do 4,57 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 6 pb. do 4,8 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +31 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +27 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,52 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 2,33 proc. do 76,06 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent spadają o 1,42 proc. do 79 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ osz/