DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie na plusach na koniec tygodnia
Indeksy w Europie zwyżkowały na koniec sesji w piątek. Rynki oceniają informacje napływające z Francji nt. budżetu na przyszły rok.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,96 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 1,03 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,78 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,07 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,58 proc. W tym tygodniu indeks wzrósł o 0,1 proc.
Francuski indeks akcji CAC 40 był najgorzej radzącym sobie głównym wskaźnikiem europejskim w tym miesiącu, spadając o 2,4 proc., ponieważ mniejszościowy rząd koalicyjny Michela Barniera walczył o poparcie dla swoich prób zmniejszenia deficytu budżetowego kraju. Skrajnie prawicowa liderka Marine Le Pen, której ugrupowanie zdobyło drugie miejsce w czerwcowych przedterminowych wyborach, w tym tygodniu nasiliła groźby obalenia rządu Barniera.
Inwestorzy w pełni wycenili obniżkę stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego o 25 pb. do 3 proc. w grudniu, chociaż jastrzębie wypowiedzi członkini zarządu Isabel Schnabel w tym tygodniu osłabiły spekulacje na temat obniżki o 50 pb.
„Wciąż spodziewamy się, że inflacja spadnie poniżej celu w przyszłym roku, a EBC obniży stopy procentowe bardziej niż przewidują inwestorzy. Proponowane przez Trumpa cła stanowią niewielkie ryzyko dla tej prognozy” — powiedziała Giulia Bellicoso, ekonomistka rynkowa w Capital Economics.
Chociaż Stoxx Europe 600 zakończył miesiąc ze wzrostem pierwszy raz w ciągu trzech miesięcy, to jednak znacznie odstaje od amerykańskiego S&P 500.
Akcje producentów samochodów notowały największe spadki w listopadzie, z powodu obaw, że proponowane przez prezydenta elekta Donalda Trumpa cła na Meksyk mogą być bardziej szkodliwe dla europejskich producentów samochodów niż jakiekolwiek bezpośrednie cła na towary z UE.
„Prezydent-elekt Trump na razie wymienił Kanadę, Meksyk i Chiny, ale Europa nie jest daleko w tyle listy” – podali w raporcie stratedzy BCA Research, zalecając inwestorom ograniczenie zaangażowania w akcje europejskie i faworyzowanie niemieckich obligacji rządowych.
Akcje Anglo American wzrosły o 4 proc. po podniesieniu rekomendacji dla akcji spółki przez Jefferies do „kupuj” z „trzymaj”.
Sektor lotnictwa i obrony spadł o ok. 1 proc., głównie z powodu spadku akcji spółek BAE Systems i Qinetiq o 5 proc. i 3,5 proc. odpowiednio po tym, jak BofA Global Research obniżył rekomendacje dla akcji tych spółek obronnych.
Spire Healthcare zyskał 2,5 proc. po doniesieniach medialnych, że indyjska Narayana Health prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia kontrolnego pakietu akcji w firmie.
Direct Line wzrósł o 4,5 proc. po tym, jak doniesiono, że Aviva skontaktowała się z inwestorami ubezpieczyciela, co prawdopodobnie może utorować drogę do wrogiego przejęcia.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 rośnie o 0,62 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,58 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,8 proc.
Akcje Lam Research rosną o 4,5 proc., a Super Micro Computer spadają o 7 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,65 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 6 pb. do 4,20 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 5 pb. do 4,39 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +3 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -29 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb. do 2,08 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 106,05 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,11 proc. do 1,0540.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,69 proc. do 150,44.
Kurs funta zwyżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,2690.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń zwyżkują o 0,84 proc. do 69,29 USD za baryłkę, a styczniowe futures na Brent spadają o 0,14 proc. do 73,19 USD/b.
Srebro zniżkuje o 0,97 proc. do 30,12 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,69 proc. do 2.666 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ asa/