DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA w górę po ogłoszeniu zarysów umowy USA i Wlk. Brytanii

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów po tym, jak prezydent Donald Trump ogłosił ramy umowy handlowej między USA i Wielką Brytanią. Jest to pierwsze duże porozumienie od czasu, gdy USA na początku tego roku wprowadziły prewencyjne cła na większość rynków na świecie.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,62 proc., do 41.368,45 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,58 proc. i wyniósł 5.663,94 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 1,07 proc. do 17.928,14 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 2,06 proc. i wynosi 2.030,31 pkt.

Indeks VIX spada o 4,88 proc., do 22,39 pkt.

Trump ogłosił zarys umowy handlowej z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Utrzymuje on w mocy 10-proc. cło na towary importowane z Wielkiej Brytanii. Londyn zgodził się natomiast obniżyć cła do 1,8 proc. z 5,1 proc. i zapewnić większy dostęp do rynku dla towarów USA.

Porozumienie ogłoszone przez Trumpa w Gabinecie Owalnym jest pierwszym od czasu, gdy Trump nałożył na początku kwietnia serię ceł na partnerów handlowych po swoim powrocie do Białego Domu w styczniu.

Trump powiedział, że ostateczne szczegóły paktu będą nadal negocjowane w nadchodzących tygodniach. Jednak na mocy umowy Wielka Brytania przyspieszy proces celny dla amerykańskich towarów i zmniejszy bariery w eksporcie produktów rolnych, chemicznych, energetycznych i przemysłowych.

„Umowa obejmuje warty miliardy dolarów zwiększony dostępu do rynku dla amerykańskiego eksportu, zwłaszcza rolnictwie, drastycznie zwiększając dostęp do amerykańskiej wołowiny, etanolu i praktycznie wszystkich produktów wytwarzanych przez naszych wspaniałych rolników” — powiedział Trump.

Sekretarz Skarbu Scott Bessent i Przedstawiciel Handlowy USA Jamieson Greer mają spotkać się ze swoimi chińskimi odpowiednikami w Szwajcarii w ten weekend, aby omówić kwestie handlowe i gospodarcze. Trump zwiększył cła na chiński import do 145 proc., jednocześnie obniżając swoje „wzajemne" cła na większość innych amerykańskich partnerów handlowych.

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że spodziewa się poważnych negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w ten weekend. Nie wykluczył także rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend z Chinami. Myślę, że mają wiele do zyskania. Myślę, że mają o wiele więcej do zyskania niż my, w pewnym sensie" - powiedział Trump.

Zaznaczył też, że cła na chińskie towary nie mogą przekroczyć 145 procent, a więc teraz mogą już tylko spadać.

"Istnieje coraz większy optymizm, że umowy mogą zostać zawarte przed 9 lipca. Jednak rozpoczęcie rozmów może zmniejszyć presję na administrację, aby sfinalizować umowy z innymi partnerami handlowymi w krótkim okresie” – powiedział główny strateg inwestycyjny CFRA Sam Stovall.

W środę Fed utrzymał referencyjną jednodniową stopę oprocentowania pożyczek w przedziale od 4,25 proc. do 4,5 proc.

"Fed zawsze określał swoje podejście jako uzależnione od danych, więc nie powinien wstrzymywać potencjalnych obniżek stóp procentowych z powodu tendencji Trumpa do wykorzystywania gróźb wprowadzenia ceł jako metody negocjacyjnej” – powiedział Eric Sterner, dyrektor ds. inwestycji w Apollon Wealth Management.

Akcje technologiczne odnotowały duży wzrost po tym, jak administracja Trumpa ogłosiła w środę, że usunie ograniczenia dotyczące chipów z ery Bidena.

Akcje Alphabet wzrosły o 2 proc. po tym, jak firma opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że Google nadal odnotowuje wzrost liczby zapytań wyszukiwania, odrzucając tym samym doniesienia prasowe, w których cytowano wypowiedź jednego z dyrektorów Apple, który stwierdził, że nastąpił spadek liczby wyszukiwań w przeglądarce Safari, ponieważ coraz więcej osób korzysta ze sztucznej inteligencji.

Akcje Boeinga wzrosły o prawie 4 proc. po tym, jak sekretarz handlu Howard Lutnick zasugerował, że umowa handlowa między USA a Wielką Brytanią doprowadzi do zamówienia na samoloty Boeing o wartości wielu miliardów dolarów.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 228 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 230 tys. wobec 241 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,879 mln w tygodniu, który skończył się 26 kwietnia. Analitycy oczekiwali 1,895 mln wobec zanotowanych poprzednio 1,908 mln, po korekcie z 1,916 mln.

Zapasy amerykańskich hurtowników w marcu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu USA. Wstępnie szacowano +0,5 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,3 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 3,32 proc. do 60,01 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 2,98 proc. do 62,95 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5762 0,37%
1 EUR 4,2714 -0,10%
1 GBP 5,0199 -0,01%
100 JPY 2,6130 -0,52%
1 USD 3,7840 0,53%