DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street wzrosły; inwestorzy oczekują deeskalacji od Trumpa

Największe indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w środę. Rynki mają nadzieję na zmniejszenie napięcia na linii Waszyngton-Pekin oraz Biały Dom-Fed.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,07 proc., czyli o 420 pkt., do 39.606,57 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,67 proc. i wyniósł 5.375,86 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 2,5 proc. do 16.300,42 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,53 proc. i wynosi 1.919,14 pkt.

Indeks VIX spada o 2,12 proc., do 28,45 pkt.

Na rynkach zapanował optymizm po złagodzeniu tonu w wypowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa. Prezydent USA wskazywał, że Stany Zjednoczone tymczasowo powstrzymają się od rozszerzania ceł na kraje, które "nie podejmą działań odwetowych" i wyraził optymizm, że negocjacje handlowe z Chinami postępują pozytywnie.

Donald Trump poinformował też, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella mimo, że nazwał go "wielkim frajerem" i żądał od niego obniżenia stóp procentowych. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują, że Fed na 97 proc. pozostawi stopy proc. bez zmian po posiedzeniu 6-7 maja.

„Mieliśmy tak silne otwarcie, związane z wydarzeniami w Waszyngtonie” — powiedział Russell Price, główny ekonomista w Ameriprise.

„To właśnie o to błagał rynek, czyli choćby cień ostudzenia napięcia w stosunkach handlowych między USA a Chinami. Rynek oczywiście odetchnął z ulgą, że najgorsze mamy miejmy nadzieję już za sobą ale wciąż nie jesteśmy blisko rozwiązania problemu” — powiedział Keith Buchanan, zarządzający portfelem w Globalt Investments.

Sekretarz Skarbu Scott Bessent powiedział w środę, że istnieje szansa na zawarcie wielkiego porozumienia w kwestiach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. We wtorek Bessent powiedział, że wierzy, że napięcia handlowe między USA a Chinami zostaną złagodzone.

„Te najnowsze komentarze Trumpa dały rynkom poczucie optymizmu, że ostatni chaos mógł osiągnąć szczyt i zmierzamy w kierunku spokojniejszych wód. To wygląda, że ktoś powiedział Trumpowi, że nadszedł czas, aby był bardziej odpowiedzialny w swoich słowach i czynach” — powiedział Russ Mould, dyrektor ds. inwestycji w AJ Bell.

„Nastrój na rynku wyraźnie się zmienił, a to, co wczoraj na rynku było silnym nastawieniem na sprzedawanie aktywów z USA, częściowo się odwróciło. Rynki stają się coraz bardziej uzależnione od prezydenta strzelającego z biodra, a następnie zmieniającego swoje stanowisko, jakby nigdy nic” — powiedział Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone.

Według stratega Jefferies Mohita Kumara ogólny obraz nie zmienił się na tyle, aby skłonić inwestorów do pełnego powrotu do aktywów amerykańskich.

„Zmienność prawdopodobnie się utrzyma, a my wykorzystamy każdą wyprzedaż, aby zwiększyć pozycje w Europie i Azji. Na tych rynkach ma sens pozostać cierpliwym i zwinnym, skupić się na długoterminowych perspektywach, a także handlować wokół tych nagłówków” — powiedział Kumar.

Według raportu Fedu, tzw. beżowej księgi, przedsiębiorstwa, które zmagają się z początkowymi etapami podwyższonych ceł prezydenta Donalda Trumpa, szukają sposobów na przerzucenie rosnących kosztów na konsumentów.

„W większości dystryktów zauważono, że firmy spodziewają się wzrostu kosztów nakładów w wyniku ceł. Wiele firm otrzymało już od dostawców powiadomienia, że koszty wzrosną” – podano w raporcie.

Tesla zyskuje 5 proc., mimo że przychody z branży motoryzacyjnej spadły w I kw. o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Prezes Elon Musk zapowiedział, że wycofa się z pracy w administracji Trumpa, aby skupić się na zarządzaniu swoimi firmami.

"W naszym odczuciu rynek obawiał się, że Musk może zostać odciągnięty od kierowania Teslą i w ten sposób zaszkodzić marce. Jego decyzja o tym, że ograniczy doradzanie rządowi powinna złagodzić te obawy" - powiedzieli Reutersowi analitycy z firmy Mornigstar.

Akcje spółek technologicznych o wysokiej kapitalizacji wzrosły. Apple zyskuje 2,5 proc., Nvidia 3,5 proc., Amazon 4,5 proc., a Alphabet 2,5 proc. Spółka-matka Google’a opublikuje raport finansowy za I kw. w czwartek po sesji.

Firmy Apple i Meta Platforms zostały ukarane grzywną w wysokości odpowiednio 500 milionów euro i 200 milionów euro za naruszenie Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona przez UE na firmy technologiczne za złamanie zasad DMA.

Komisja Europejska poinformowała, że Apple naruszył przepisy, uniemożliwiając twórcom aplikacji reklamowanie swoich produktów poza należącym do koncernu sklepem internetowym App Store.

Akcje Boeinga wzrosły o 6 proc. Strata na akcję koncernu lotniczego w I kw. była niższa od oczekiwań.

Akcje Intela zyskały 5,5 proc. po tym, jak media podały, że producent układów scalonych zamierza zwolnić ponad 20 proc. pracowników.

Akcje AT&T wzrosły o 1 proc. po tym, jak gigant telekomunikacyjny utrzymał prognozy zysków na cały rok.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 2,18 proc. do 62,29 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,94 proc. do 66,13 USD/b. (PAP Biznes)

kek/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5938 -0,10%
1 EUR 4,2874 0,12%
1 GBP 4,9970 -0,03%
100 JPY 2,6543 0,34%
1 USD 3,7366 -0,78%