DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie zniżkują, tak jak futures w USA
Indeksy na rynkach akcji w Europie notują spadki, podobnie jak futures w USA. Na rynkach rośnie niepewność wokół przyszłych decyzji nowej administracji USA. Dolar osłabia się.
Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spada o 1,11 proc.
FTSE 100 spada o 0,93 proc., CAC 40 zniżkuje o 1,23 proc., a DAX traci 1,23 proc.
Stoxx Europe 600 jest na drodze do największego tygodniowego spadku od trzech miesięcy, a FTSE 100 od szesnastu.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -6 proc. do -1,2 proc.
Prezydent-elekt USA Donald Trump powiedział, że UE musi kupować amerykańską ropę i gaz, aby zrekompensować swój „ogromny deficyt” w stosunku do największej gospodarki świata, w przeciwnym razie grożą jej cła.
„Co roku Stany Zjednoczone i UE wymieniają towary o wartości ponad 1 biliona euro, a przy malejącym popycie krajowym w wielu krajach kontynentalnych, wszelkie wątpliwości dotyczące eksportu zachwieją zaufaniem do głębi” — powiedział Derren Nathan, szef badań kapitałowych w Hargreaves Lansdown.
„Inwestorzy już wcześniej zaczęli uwzględniać potencjalne ryzyko, ale dzisiejsze komentarze prezydenta elekta na pewno jeszcze bardziej skupią uwagę” – powiedziała Danni Hewson, szefowa działu analiz finansowych w AJ Bell.
„Gdy Trump znów jest w grze, jest duża szansa, że ten polityczny impas przedłuży się poza weekend, a może nawet nastąpi wstrzymanie prac rządu federalnego, więc to będzie w centrum uwagi. Nie wybierałbym się na odpoczynek świąteczny z otwartymi pozycjami o dużej wartości, zdecydowanie jest możliwość dość gwałtownych wahań na rynkach” — powiedział Eren Osman, dyrektor zarządzający ds. zarządzania majątkiem w Arbuthnot Latham.
Proponowana przez Trumpa polityka taryf, obniżek podatków i dużych wydatków są m.in. powodem, dla którego Fed stał się bardziej ostrożny w kwestii łagodzenia polityki w przyszłym roku. Rynki przewidują obecnie mniej niż dwie obniżki stóp procentowych w przyszłym roku do stopy końcowej na poziomie ok. 3,9 proc., znacznie wyższej niż kilka miesięcy temu.
„Jasne jest, jak bardzo banki centralne martwią się geopolityką i niepewnością w 2025 r. Ostatecznie niepewność pozostanie wysoka, wstrząsy polityczne będą znaczące, a na rynkach będzie więcej zmienności, niż w niedawnej przeszłości. 2025 r. będzie niezłą jazdą” — powiedział James Rossiter, szef globalnej strategii makro w TD Securities.
W piątek inwestorzy czekają na publikacje danych o inflacji w USA, czyli preferowanej przez Fed miary wzrostu cen deflatora PCE. Odczyt za listopad zostanie opublikowany o 14.30 czasu polskiego. Analitycy spodziewają się deflatora PCE na poziomie 2,5 proc. rdr wobec 2,3 proc. w październiku.
Idorsia spada o 42 proc. i jest na dobrej drodze do osiągnięcia najgłębszego jednodniowego spadku w historii, po tym jak szwajcarska firma biofarmaceutyczna poinformowała, że rozmowy na wyłączność dotyczące globalnych praw do leku na nadciśnienie tętnicze Tryvio utknęły w martwym punkcie.
Akcje Zealand Pharma spadają o 15 proc. po tym, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odmówiła zatwierdzenia leku na choroby jelit duńskiej grupy biotechnologicznej.
W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,04 proc., do 42.342,24 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,09 proc. i wyniósł 5.867,08 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,10 proc. do 19.372,77 pkt.
Dolar osłabia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 108,16 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,25 proc. do 1,0387.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,61 proc. do 156,73.
Kurs funta zwyżkuje o 0,07 proc. wobec dolara do 1,2508.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zniżkują o 0,49 proc. do 69,05 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent spadają o 0,48 proc. do 72,54 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ asa/