DZIEŃ NA RYNKACH: Lekkie spadki na giełdach w Europie na początku tygodnia
Europejskie akcje rozpoczęły tydzień od niewielkich zniżek, dolar nieznacznie się osłabia, a obligacje na rynkach bazowych lekko się umacniają. Inwestorzy czekają na wynik kolejnych negocjacji handlowych USA-Chiny, które toczą się w poniedziałek, a także na środowy odczyt CPI ze Stanów.
Stoxx600 spadł o 0,1 proc., DAX stracił 0,5 proc., CAC40 spadł o 0,2 proc., a FTSE100 stracił 0,1 proc.
Dzień wolny na giełdach mieli inwestorzy z Węgier, Norwegii, Szwajcarii, Rumunii, Turcji, Grecji i Australii.
Na półmetku sesji w USA główne indeksy na Wall Street poruszają się wokół poziomów z otwarcia.
Uwaga skierowana jest na kolejne rozmowy handlowe USA-Chiny, które zaczęły się wczesnym popołudniem. Do Londynu w tym celu udali się sekretarz skarbu USA Scott Bessent, sekretarz ds. handlu Howard Lutnick oraz przedstawiciel ds. polityki handlowej Jamieson Greer. Ze strony chińskiej delegacji przewodzi wicepremier ds. gospodarczych He Lifeng.
Przed rozmowami USA sygnalizowały gotowość do ustępstw w eksporcie pewnych produktów z sektora wysokiej technologii w zamian za poluzowanie polityki eksportu metali ziem rzadkich przez Pekin.
Notowane w Londynie akcje producenta półprzewodników Alphawave IP zdrożały o ponad 20 proc. po tym, jak amerykański konkurent spółki - Qualcomm - ogłosił jej przejęcie za 2,4 mld USD za gotówkę. Drożały także notowania pozostałych chip-makerów: ASML, STM, czy ASM International.
Akcje Tesli tanieją ok. 1 proc. po obniżce rekomendacji przez dwóch brokerów (Baird, Argus Research). Od początku roku walory straciły już na wartości blisko 30 proc., najmocniej wśród spółek technologicznych z tzw. Magnificent Seven.
Ponad 7 proc. zyskują walory Warner Bros. Konglomerat medialny poinformował, że dokona podziału spółki na dwa osobne podmioty, które będą równolegle notowane na giełdzie. Podział ma nastąpić do połowy przyszłego roku. Segment Streaming & Studios składać się będzie z Warner Bros. Television, Warner Bros. Motio Picture Group. DC Studios, HBO, HBO Max oraz z biblioteki filmowej i telewizyjnej. Z kolei segment Global Networks skupiać będzie programy rozrywkowe, sportowe i newsowe, w tym CNN, TNT Sports, Discovery, europejskie stacje TV, a także streaming Discovery+.
Notowania S&P500 w piątek na zamknięciu przebiły 6.000 pkt., po raz pierwszy od końca lutego. Indeks znajduje się ok. 2 proc. poniżej historycznych maksimów. Jeżeli indeks w poniedziałek przebije piątkowe poziomy, to na Wall Street zakończy się 25. korekta od II Wojny Światowej, rozumiana jako spadek indeksu od 10 do 19,9 proc. od ostatnich szczytów - wynika z wyliczeń głównego zarządzającego CFRA Sama Stovalla. Z jego kalkulacji wynika, że po zakończeniu każdej poprzedniej korekty od II Wojny S&P500 rósł przeciętnie o 10 proc. w ciągu kolejnych 127 dni kalendarzowych.
Rynek czeka na środowy odczyt inflacji konsumenckiej ze Stanów za maj, będzie to ostatni istotny odczyt makro przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Wobec globalnych zwyżek rentowności długoterminowych obligacji sentyment do tej klasy aktywów przetestuje czwartkowa aukcja 30-letnich Treasuries, z podażą 22 mld USD. Dochodowość tych papierów w maju osiągnęła 20-letnie maksimum 5,15 proc.
Na rynku walutowym w poniedziałek po południu traci amerykański dolar - indeks DXY zniżkuje o 0,25 proc. do 98,6.
Japoński jen kosztuje 144,3 za 1 USD, niżej o 0,4 proc.
Euro jest po 1,1425 USD, w górę o 0,25 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,48 proc., w dół o 3 pb., a 10-letnich bundów 2,57 proc., o 1 pb. niżej.
Ropa WTI na NYMEX w dostawach na lipiec jest po 65 USD za baryłkę - wyżej o 0,7 proc., a Brent na ICE zyskuje o 0,6 proc. do 66,9 USD. (PAP Biznes)
tus/ osz/