DZIEŃ NA RYNKACH: Małe zmiany na Wall Street na koniec wzrostowego tygodnia

Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się niewielkimi zmianami głównych indeksów, a Dow ustanowił nowy historyczny szczyt. Inwestorzy nadal są w dobrych nastrojach po bardzo gołębim komunikacie Fed z ostatniego posiedzenia i po obniżce stóp proc. w USA o 50 punktów bazowych.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,09 proc., do 42.063,36 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,19 proc. i wyniósł 5.702,55 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,36 proc. do poziomu 17.948,32 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,06 proc. do 2.228,66 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 1,41 proc., do 16,10 pkt.

W skali całego tygodnia wszystkie główne indeksy przyniosły dodatnie stopy zwrotu. S&P 500 zyskał 1,3 proc., co oznacza, że był to piąty wzrostowy tydzień z sześciu ostatnich tygodni. Od początku roku indeks zyskał ponad 19 proc.

Dow Jones i Nasdaq wzrosły w tym tygodniu o około 1,5 proc.

Mike O’Rourke, główny strateg rynkowy w Jonestrading, powiedział, że inwestorzy niejako zostali zmuszeni do podążania za rajdem po niezwykle gołębim komunikacie Fedu ws. perspektyw dla polityki monetarnej. W środę Fed obniżył stopy proc. o 50 pb.

Prezes Rezerwy Federalnej Christopher Waller, jako pierwszy członek Rezerwy Federalnej od czasu konferencji prasowej prezesa Jerome’a Powella, powiedział w piątek w wywiadzie dla CNBC, że inflacja spada szybciej, niż się spodziewał, co skłoniło go do poparcia obniżki o pół punktu procentowego.

„Inwestorzy odebrali agresywną obniżkę stóp procentowych jako pozytywny katalizator” – powiedział Mark Hackett, szef działu badań inwestycyjnych w Nationwide.

„Fed był w stanie skutecznie przekonać inwestorów, że znaczne cięcie jest proaktywnym środkiem podtrzymania dynamiki gospodarczej, a nie reaktywnym ruchem mającym na celu jej stabilizację. Silna reakcja rynku wskazuje, że inwestorzy mają zaufanie do Fed i mają mentalność „szklanki do połowy pełnej” — dodał Hackett.

Stratedzy Bank of America Corp. pod przewodnictwem Michaela Hartnetta zalecali wykorzystanie rajdu na akcji do kupowania obligacji na dołku, a także złota, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem dla inflacji i na wypadek wystąpienia recesji.

Według Michaela Hartnetta z Bank of America optymizm na rynkach akcji po obniżce stóp proc. przez Fed podsyca ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej, co sprawia, że obligacje i złoto są atrakcyjnym zabezpieczeniem przed recesją lub ponownym wzrostem inflacji.

Strateg powiedział, że rynki wyceniają teraz dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Fed i około 18-proc. wzrost zysków S&P 500 do końca 2025 r.

„Pomimo całego optymizmu panującego obecnie na rynkach, jasne jest, że wiele obaw wciąż czai się pod powierzchnią. W szczególności kontrakty futures nadal uwzględniają bardziej agresywne tempo obniżek, niż sugerował wykres dot-plot Fedu w środę, więc inwestorzy uważają, że bank centralny USA może potrzebować przyspieszyć obniżki stóp, jeśli zmaterializują się ryzyka dla perspektyw gosp.” — powiedział Jim Reid, strateg w Deutsche Bank AG.

Analitycy prognozują, że zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosną o 4,6 proc. w ciągu trzech miesięcy kończących się 30 września, co będzie piątym zwyżkowym kwartałem z rzędu.

Według starszego analityka ds. zysków Johna Buttersa, pod koniec drugiego kwartału analitycy prognozowali wzrost zysków w trzecim kwartale o 7,8 proc.

Do tej pory 60 spółek z indeksu S&P 500 podało ujemne prognozy dotyczące zysku na akcję (EPS) na trzeci kwartał, a 50 spółek z indeksu S&P 500 podało dodatnie prognozy dotyczące zysku na akcję (EPS) na trzeci kwartał.

FactSet poinformował, że wskaźnik ceny do zysku na najbliższe 12 miesięcy dla S&P 500 wynosi obecnie 21,4, w oparciu o szacowane zyski korporacyjne na najbliższe 12 miesięcy. Jest to powyżej 5-letniej średniej wynoszącej 19,5 i 10-letniej średniej wynoszącej 18,0.

Akcje Intela rosną ponad 7 proc. po doniesieniach, że Qualcomm zwrócił się do niego z propozycją przejęcia. Transakcja, jeśli doszłaby do skutku, byłaby jednym z największych przejęć na rynku technologii od lat. Kapitalizacja rynkowa akcji Intela wynosi około 96 mld USD.

Akcje Nike wzrosły ponad 5 proc. po tym, jak firma ogłosiła, że Elliott Hill powróci na stanowisko CEO w październiku, zastępując Johna Donahoe.

FedEx spadł o 15 proc. proc. po obniżeniu prognoz dotyczących zysków i wzrostu przychodów za rok podatkowy. Kwartalny zysk na akcję spółki był niższy od oczekiwań. Konkurent UPS również spada o 3 proc. przed sesją.

Główny konkurent FedEx, firma UPS, straciła na wartości w piątek około 2 proc.

Z danych historycznych wynika, że akcje radziły sobie dobrze w cyklu obniżek stóp procentowych, ponieważ niższe koszty pożyczek pomagały złagodzić presję na zyski przedsiębiorstw. Jednak perspektywy wydają się niepewne, ponieważ wyceny akcji w indeksie S&P 500 są znacznie powyżej długoterminowej średniej.

Rynki oczekują na zmianę składu głównych indeksów. Dell spada o 0,5 proc., Palantir Technologies spada o 2 proc. Te spółki mają dołączyć do indeksu S&P 500 przed otwarciem sesji 23 września.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,25 proc. do 71,77 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,11 proc. do 74,80 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5554 0,13%
1 EUR 4,2522 -0,30%
1 GBP 5,1451 -0,30%
100 JPY 2,6024 -1,51%
1 USD 4,0900 0,65%