DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty na koniec szalonego tygodnia

pap_20250313_2TP.jpg

Główne indeksy na Wall Street wzrosły w piątek, w reakcji na sygnały, że Biały Dom jest otwarty na umowę handlową z Chinami. Mijający tydzień był jednym z najbardziej zmiennych okresów w historii amerykańskiej giełdy.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,56 proc., do 40.212,71 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,81 proc. i wyniósł 5.363,36 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 2,06 proc. do 16.724,46 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 zyskuje 1,45 proc. i wynosi 1.857,88 pkt.

Indeks VIX spada o 7,6 proc., do 37,63 pkt.

Czwartek na Wall Street zakończył się spadkami głównych indeksów, a inwestorzy oddali część zysków z historycznego rajdu obserwowanego podczas poprzedniej sesji po tym, jak prezydent Donald Trump ogłosił 90-dniowe odroczenie niektórych ze swoich "wzajemnych" ceł.

W piątek inwestorzy wrócili do kupowania akcji, a pozytywnym nastrojom pomogły doniesienia z Białego Domu, iż prezydent Doland Trump jest optymistą, że Chiny będą szukać porozumienia z USA.

Pekin podniósł cła na import towarów z USA do 125 proc. w ramach odwetu po podniesieniu ceł na Chiny przez prezydenta USA Donalda Trumpa do 145 proc. Ministerstwo Finansów Chin podało, że Chiny zignorują dalsze cła USA na chińskie produkty.

„USA i Chiny mają teraz tak wysokie cła wzajemne, że łatwo jest ocenić, iż handel większością towarów całkowicie się zatrzyma między tymi krajami, poza artykułami pierwszej potrzeby i tymi o wysokich marżach. Przepływy handlowe między USA a Chinami będą mocno spadać, co rzuca cień na długoterminową i krótkoterminową pozycję dolara” — powiedział szef strategii dochodu stałego, walut i towarów w Mizuho Jordan Rochester.

„Główny gracz globalnego handlu właśnie wyrzucił na śmietnik wszystkie podręczniki ekonomii i nie wiemy, jaki jest tutaj cel końcowy. Jesteśmy świadkami utraty transparentności i nadal znajdujemy się w fazie niepewności” — powiedział Olivier Baduel, szef europejskich akcji w OFI Invest AM.

Według Michaela Hartnetta z Bank of America inwestorzy powinni sprzedawać wszelkie wzrosty w indeksie S&P 500, dopóki Rezerwa Federalna nie wkroczy, a USA i Chiny nie złagodzą swojej wojny handlowej. Bank rekomenduje zajmowanie krótkich pozycji w akcjach, dopóki indeks S&P 500 nie osiągnie 4800 punktów, a także długich pozycji na dwuletnich obligacjach skarbowych.

W centrum uwagi inwestorów był w piątek sektor finansowy. Pierwsze duże banki opublikowały wyniki.

Akcje JPMorgan zdrożały o 4 proc. Zysk na akcję banku w I kw. wyniósł 5,07 USD. Oczekiwano 4,62 USD.

CEO JPMorgan Jamie Dimon wskazywał na ostrożność w kwestii gospodarki USA, powołując się na potencjalne negatywne czynniki, takie jak cła i wysoki deficyt fiskalny.

„Gospodarka USA stoi w obliczu znacznych turbulencji. Klienci stali się ostrożniejsi w obliczu wzrostu zmienności rynku spowodowanego napięciami geopolitycznymi i handlowymi” — powiedział Dimon w komentarzu towarzyszącym wynikom.

Kurs BlackRock wzrósł 2,4 proc. Fundusz inwestycyjny zanotował w I kwartale zysk na akcję w wysokości 11,30 USD. Oczekiwano 10,76 USD.

Akcje Wells Fargo straciły blisko 1 proc. Zysk na akcję banku w I kw. wyniósł 1,39 USD. Oczekiwano zysku na akcję w wysokości 1,23 USD.

Kurs Morgan Stanley wzrósł 1,4 proc. Przychody netto banku w I kw. wyniosły 17,70 mld USD vs konsensus rynkowy 16,76 mld USD.

W przyszłym tygodniu inwestorzy będą obserwować raporty finansowe za I kw. od m.in. Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America, Johnson & Johnson i Netfliksa.

Według danych zebranych przez Bloomberg Intelligence, analitycy przewidują obecnie, że w pierwszym kwartale zyski S&P 500 rok do roku wzrosną o 6,7 proc., w porównaniu z około prognozą +11,1 proc. na początku listopada.

Na rynek napłynęły najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w marcu spadły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 2,7 proc.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu spadł do 50,8 pkt. z 57,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał 53,5 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zwyżkują o 2,5 proc. do 61,58 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent rosną o 2,26 proc. do 64,76 USD/b. (PAP Biznes)

pel/ kek/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5806 -0,93%
1 EUR 4,2661 -0,43%
1 GBP 4,9548 -0,04%
100 JPY 2,6475 -1,10%
1 USD 3,7606 -2,67%