DZIEŃ NA RYNKACH: Nerwowe zamknięcie europejskich giełd po doniesieniach ws. ceł
W środę większość głównych europejskich parkietów zamknęła obroty lekko pod kreską w świetle mieszanych doniesień o negocjacjach handlowych z USA. Zyskiwały akcje banków i producentów dóbr konsumpcyjnych, tracili detaliści.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 stracił 0,41 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,16 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,36 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,13 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,19 proc.
Niestabilność na europejskich giełdach wzrosła m.in. po doniesieniach, że rozmowy UE z USA ws. ceł mogą się przeciągnąć poza ustalony wcześniej termin na 9 lipca.
Nerwowość wzrosła też po komentarzach prezydenta Donalda Trumpa po rozmowach handlowych z Chinami i odczycie inflacji z USA, który był lekko poniżej oczekiwań, co wskazuje, że póki co, amerykańska gospodarka jest odporna na zamieszanie z cłami; powstaje też przestrzeń dla Fed-u do rychłego obniżenia stóp proc.
W środę prezydent USA Donald Trump oznajmił, że ramy handlowe z Chinami zostały sfinalizowane, są w nich zawarte m.in.: porozumienie ws. dostaw metali ziem rzadkich przez Pekin. Ponadto wdrożone mają być majowe ustalenia z Genewy ws. obniżenia ceł. Dodał, że ustalenia wymagają jeszcze finalnej akceptacji ze strony przywódców USA i Chin.
"Dostajemy cła w całkowitej wysokości 55 proc., Chiny dostają 10 proc. Relacje są doskonałe!" - podkreślił Trump, podsumowując zakończone we wtorek w nocy dwudniowe negocjacje między delegacjami USA i Chin w Londynie.
"Jeśli spojrzy się na Unię Europejską wydaje się, że nie jest ona politycznie gotowa na taki rodzaj porozumienia" - powiedział CNBC przewodniczący rady nadzorczej niemieckiego giganta energetycznego Siemens Energy, Joe Kaeser.
Nastroje próbował poprawić prezydent Emmanuel Macron, który przekonywał, że porozumienie USA-Chiny pomoże ustabilizować sytuację, a Europa w końcu znajdzie dobre rozwiązanie w negocjacjach z Waszyngtonem.
W Europie w trakcie sesji zyskiwały walory banków i spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych, podczas gdy detaliści pozostali w tyle. 6,4 proc. straciły akcje właściciela Zary, hiszpańskiej spółki Inditex, po tym, gdy spółka odnotowała sprzedaż poniżej szacunków.
Odbicie na europejskich rynkach akcji zwolniło w tym miesiącu w związku z oczekiwaniem inwestorów na większy postęp w amerykańsko-chińskich rozmowach handlowych i w związku z możliwym przeciągnięciem się negocjacji UE-USA.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 0,10 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,17 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,20 proc.
Akcje Starbucks Corp. rosną o 3,5 proc., a Intel Corp. spadają o 6,4 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, spada do 16,75 pkt.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb. do 4,43 proc.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 0,6 pb. do 2,53 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,39 proc. wobec koszyka walut do 98,66 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,53 proc. do 1,15.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,20 proc. do 144,54.
Kurs funta zwyżkuje o 0,34 proc. wobec dolara do 1,354.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 2,59 proc. do 66,66 USD za baryłkę, a futures na Brent zyskują 2,24 proc. do 68,37 USD/b.
Srebro zniżkuje o 0,91 proc. do 36,31 USD za uncję, a złoto zyskuje 0,23 proc. do 3.352 USD za uncję.(PAP Biznes)
jz/ asa/