DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany kontraktów w USA; rynki ignorują cła Trumpa
Futures w USA notują niewielkie zmiany, a indeksy w Europie rosną. Analitycy wskazują, że rynki wykazują niewielką wrażliwość na nowe informacje dotyczące polityki handlowej USA. Ceny ropy spadają.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,01 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,05 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,04 proc.
W centrum uwagi rynków są kolejne decyzje taryfowe prezydenta USA Donalda Trumpa, a w środę ogłosił on, że 1 sierpnia nałoży 50-procentowe cło na importowaną do USA miedź. Prezydent ocenił, że dzięki temu Stany Zjednoczone znów zbudują dominujący przemysł miedziowy.
„Wrażliwość rynku na cła zmalała. Kluczowym czynnikiem wpływającym na zwroty z akcji były i pozostają dla nas zyski przedsiębiorstw, szczególnie w sektorze IT, a w tym przypadku niepewność związana z polityką i handlem nie wyrządziła zbyt dużych szkód” – powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.
„Solidna sytuacja gospodarcza USA daje Fedowi czas na przeanalizowanie wpływu podwyżek ceł na ceny i wzrost gospodarczy przed wznowieniem obniżek stóp procentowych” – powiedział Elias Haddad, starszy strateg rynkowy w Brown Brothers Harriman.
Bank of America wskazywał, że spodziewa się wzrostu inflacji w USA.
„Spodziewamy się przyspieszenia inflacji w nadchodzących miesiącach, głównie ze względu na podwyżki cen związane z cłami. Jednak taryfy nie są jedynym powodem, dla którego należy spodziewać się wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach; kolejnym jest odbicie cen akcji” – napisał w raporcie ekonomista BoFA Stephen Juneau.
Według danych zebranych przez Bloomberg Intelligence analitycy prognozują, że zyski spółek tzw. wspaniałej siódemki w drugim kwartale wzrosną o 14 proc., podczas gdy w przypadku indeksu S&P 500 spodziewany jest wzrost na poziomie 2,8 proc.
Akcje Nvidii rosną o 1 proc. przed sesją otwarcia, po tym jak firma jako pierwsza w historii osiągnęła wartość rynkową przekraczającą 4 biliony dolarów.
Delta Air Lines rośnie o 13 proc. przed sesją. Spółka przywróciła prognozę zysku na akcję na cały rok na poziomie 5,25-6,25 USD.
Akcje WK Kellogg rosną o 54 proc. przed sesją po doniesieniach, że włoski producent słodyczy Ferrero jest bliski zawarcia umowy o zakupie producenta płatków śniadaniowych.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,49 proc. i wyniósł 44.458,30 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł 6.263,26 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,95 proc. do 20.611,34 pkt. Nasdaq ustanowił nowy rekord wszech czasów.
Bitcoin spada o 0,15 proc. i jego kurs wynosi 110.884 USD za token.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 15,90 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,17 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,01 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,42 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,05 proc. Podczas sesji DAX i FTSE 100 osiągnęły historyczne rekordy.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,45 proc.
Komisarz UE ds. handlu Maros Šefčovic powiedział w środę, że poczyniono znaczne postępy w pracach nad ramową umową handlową z USA i zawarcie porozumienia może być możliwe w ciągu kilku dni.
„Rynki reagują na informacje o umowie handlowej UE-USA niezwykle pozytywnie. Grozi nam, że uznamy ją za przesądzoną, a wciąż jest wiele do zrobienia. USA nadal mogą nieco zmienić swoje stanowisko” – powiedział Nick Saunders, dyrektor generalny platformy handlu akcjami Webull UK.
Europejskie akcje spółek górniczych rosną o około 3,5 proc., podczas gdy akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej zyskują prawie 1 proc.
Akcje spółek górniczych Rio Tinto rosną o 3,5 proc., a Anglo American o 5 proc. po spadku w poprzedniej sesji.
Nordex zyskuje 4,5 proc po opublikowaniu raportu o napływie nowych zamówień w II kw.
Hostelworld traci 11,5 proc. po aktualizacji przez spółkę danych finansowych.
Szwajcarski producent kakao Barry Callebaut spada o 15 proc. Spółka obniżyła po raz drugi w ciągu kilku miesięcy swoje prognozy dotyczące wolumenu sprzedaży - to z powodu utrzymujących się wahań cen ziaren kakao.
Akcje Kemiry spadają o 4,5 proc. po tym, jak fińska firma chemiczna opublikowała słabsze od oczekiwań wstępne wyniki za drugi kwartał i obniżyła prognozy na rok 2025.
Aalberts rośnie o 5,5 proc. po tym, jak holenderska grupa przemysłowa zgodziła się na przejęcie Grand Venture Technology.
Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 97,56 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,09 proc. do 1,1708.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,06 proc. do 146,33.
Kurs funta zniżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,3569.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,34 proc. Dochodowość 30-letnich UST zwyżkuje o 1 pb. do 4,87 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +49 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -1 pb.
Dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,67 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,18 proc. do 67,55 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent rosną o 1 proc. do 69,49 USD/b. (PAP Biznes)
kek/ gor/