DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga wzrostów na giełdach w Europie
Indeksy w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji w czwartek. Inwestorzy nie chcą podejmować ryzyka w związku z niepewnością dotyczącą handlu USA pod rządami prezydenta-elekta Donalda Trumpa. W czwartek amerykańskie giełdy są nieczynne z powodu pogrzebu byłego prezydenta USA J. Cartera.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,43 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,06 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,51 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,83 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,27 proc.
Wolumeny handlu w Europie są niższe niż zwykle, ponieważ rynki amerykańskie są zamknięte w czwartek, by uczcić pamięć zmarłego pod koniec grudnia byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera.
Według strategów Goldman Sachs Group, podwyższone wyceny już uwzględniają pozytywne wiadomości i prawdopodobnie ograniczą przyszłe wzrosty.
„Chociaż spodziewamy się, że rynki akcji będą robić dalsze postępy w ciągu całego roku, w dużej mierze napędzane przez zyski spółek, są one coraz bardziej podatne na korektę spowodowaną albo dalszym wzrostem rentowności obligacji i/lub rozczarowaniem z powodu danych ekonomicznych lub wzrostem zysków” – napisał w raporcie zespół Goldman Sachs, kierowany przez Petera Oppenheimera.
Inwestorzy przygotowują się na prezydenturę Donalda Trumpa przed jego inauguracją 20 stycznia.
"Obecnie istnieje nadzieja, że groźby Trumpa są raczej narzędziem w strategii do rozpoczęcia negocjacji niż kompletnym zakończeniem, w którym na pewno nałoży cła na Europejczyków. Istnieje więc nadzieja, że sprawy nie muszą potoczyć się tak źle, jak on udaje, że mogą” — powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka rynkowa w Swissquote Bank.
Sektor handlu detalicznego zniżkował o 1,2 proc. Tesco, największa brytyjska sieć supermarketów, spada o 0,5 proc. po tym, jak utrzymała całoroczną prognozę zysków.
Marks & Spencer spadł o 8 proc. po tym, jak ostrzegł przed kosztami i przeciwnościami ekonomicznymi w tym roku.
Brytyjski dyskontowy detalista B&M zniżkował o 8,5 proc. po obniżeniu górnego przedziału swojej rocznej prognozy zysków.
Kurs Greggs stracił 14,5 proc. – sprzedaż w IV kw. rozczarowała inwestorów.
Berkeley Group Holdings zniżkował o 1,5 proc. Dla akcji tej spółki analitycy Bank of America wznowili wydawanie rekomendacji na poziomie "poniżej rynku".
Immofinanz wzrósł o 6 proc. Analitycy Kepler Cheuvreux podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".
Admiral Group stracił 1,5 proc. Analitycy Mediobanca SpA wznowili wydawanie rekomendacji dla akcji spółki na poziomie "poniżej rynku".
Galapagos NV stracił 3,5 proc. Spółka dzień wcześniej zyskała 12 proc., najwięcej od 3 lat, po informacji o podziale jej na dwa podmioty.
Tecan Group wzrosła o 5 proc. po tym, jak szwajcarski producent sprzętu do nauk przyrodniczych opublikował dane o rocznej sprzedaży w 2024 r., która przekroczyła oczekiwania rynku.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb. do 4,65 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 4 pb. do 4,89 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +39 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie +34 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,56 proc.
WALUTY
Dolar umacnia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 109,21 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,18 proc. do 1,0299.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,3 proc. do 157,95.
Kurs funta zniżkuje o 0,51 proc. wobec dolara do 1,2296.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na lutowe zwyżkują o 1,04 proc. do 74,08 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,11 proc. do 77,02 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 0,98 proc. do poziomu 30,99 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,6 proc. do 2.688 USD za uncję. (PAP Biznes)
kek/ osz/