DZIEŃ NA RYNKACH: S&P 500 przerwał serię dziewięciu wzrostowych dni z rzędu
Poniedziałek na Wall Street zakończył się spadkami głównych indeksów. S&P 500 przerwał tym samym najdłuższą od 2004 roku, dziewięciodniową, serię wzrostowych sesji z rzędu. Inwestorzy ponownie martwią się polityką handlową amerykańskiego rządu.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,24 proc., do 41.218,83 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,64 proc. i wyniósł 5.650,38 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,74 proc. do 17.844,24 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,82 proc. i wynosi 2.004,26 pkt.
Indeks VIX rośnie o 4,23 proc., do 23,64 pkt.
Nastrój poprawił się po tym, jak agencja Bloomberg, powołując się na źródła, poinformowała, że Indie zaproponowały zerowe cła na stal, podzespoły samochodowe i produkty farmaceutyczne na zasadzie wzajemności oraz do określonej ilości importu.
Mimo to inwestorzy nadal nie są pewni harmonogramu porozumień taryfowych między USA a innymi krajami.
Sekretarz Skarbu Scott Bessent powiedział w poniedziałek w CNBC, że „jesteśmy bardzo blisko zawarcia pewnych umów”, powtarzając tym samym komentarze Trumpa z niedzieli, że umowy mogą zostać zawarte już w tym tygodniu.
Trump powiedział reporterom w niedzielę, że „negocjujemy z wieloma krajami, ale na koniec, ja sam ustalę swoje umowy — ponieważ ja ustalam umowę, oni jej nie ustalają”. Trump dodał, że nie planuje rozmawiać z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, rozwiewając nadzieje, że poczyniono postępy w łagodzeniu napięć handlowych między USA a Chinami.
Trump w niedzielę upoważnił również odpowiednie agencje rządowe do rozpoczęcia nakładania 100 proc. cła na filmy wyprodukowane za granicą, nazywając działania innych krajów mające na celu przyciągnięcie produkcji filmowych zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Nadal nie jest jasne, czy cła wpłyną na filmy wyświetlane w kinach, czy filmy w serwisach streamingowych.
Akcje Netfliksa i Paramount straciły w poniedziałek po ponad 1 proc.
„Jestem zaniepokojony, miałem nadzieję, że umowy handlowe zostaną ogłoszone do tej pory. Nie zostały. Nie sądzę, żeby wpływ już nas dotknął” — powiedział Jeremy Siegel, profesor finansów w Wharton School of Business na University of Pennsylvania i główny ekonomista Wisdom Tree.
W ubiegłym tygodniu wiceprezydent USA JD Vance powiedział w wywiadzie w Fox News, że umowa handlowa USA z Indiami będzie jedną z pierwszych.
„Biorąc pod uwagę siłę ożywienia gospodarczego, istnieje ryzyko spadków na rynkach, jeśli pozytywne oczekiwania dotyczące umów handlowych się nie spełnią” – powiedział Jan von Gerich, główny strateg rynkowy Nordei.
„Uważamy, że te wzrosty na rynkach są bardziej oparte na ekscytacji niż na rzeczywistych, solidnych podstawach” — powiedział Ryan Dykmans, dyrektor ds. inwestycji w Dunham & Associates Investment Counsel.
Wall Street z niecierpliwością oczekuje dwudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które rozpocznie się we wtorek, a decyzja w sprawie stóp procentowych ma zostać podjęta w środę.
Według narzędzia FedWatch firmy CME Group, ryzyko obniżki stóp procentowych w handlu kontraktami terminowymi na fundusze Fed wynosi zaledwie 3,2 proc.
Mimo to inwestorzy uważnie śledzą komentarze banku centralnego lub przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella na temat perspektyw gospodarczych w obliczu zwiększonej niepewności wynikającej z wojny handlowej.
"Zajmie to kilka miesięcy, zanim będziemy mieć wystarczająco dużo twardych danych, aby uzasadnić cięcia” – napisali w raporcie ekonomiści Goldman Sachs, w tym Jan Hatzius i David Mericle.
Goldman Sachs prognozuje trzy kolejne obniżki stóp proc. w USA o 25 pb. w lipcu, wrześniu i październiku.
„Odporność danych o zatrudnieniu w kwietniu ułatwi zignorowanie negatywnego odczytu z raportu o PKB z zeszłego tygodnia, pozostawiając Fed w tym tygodniu w trybie wyczekiwania” – podali w raporcie analitycy Wrightson ICAP.
Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w kwietniu wzrósł do 51,6 pkt. z 50,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,3 pkt.
Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, spadł w kwietniu do 50,6 pkt. z 53,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,2 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, spadł w kwietniu do 50,8 pkt. z 54,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,4 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 2,20 proc. do 57,01 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,88 proc. do 60,14 USD/b. (PAP Biznes)
pr/