DZIEŃ NA RYNKACH: S&P500 w górę piąty dzień z rzędu, rynek czeka na wyniki big techów

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, a Wall Street szykuje się na napięty tydzień pełen danych o wynikach największych firm technologicznych i danych z amerykańskiej gospodarki.


Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,28 proc., do 40.227,59 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 5.528,75 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,10 proc. do 17.366,13 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,50 proc. i wynosi 1.967,35 pkt.

Indeks VIX rośnie o 1,13 proc., do 25,13 pkt.

Większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa stwierdziła, że ryzyko pogrążenia się globalnej gospodarki w recesji w tym roku jest wysokie, a wielu wskazuje na cła Trumpa jako szkodliwe dla nastrojów biznesowych.

W tym tygodniu pojawią się liczne raporty na temat rynku pracy, a także kluczowe dane dotyczące inflacji i wzrostu gospodarczego. Na szczycie listy znajdzie się piątkowa publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem, a w środę opublikujemy produkt krajowy brutto za pierwszy kwartał i preferowany przez Fed wskaźnik inflacji.

Kluczowe dane gospodarcze, w szczególności miesięczne dane o zatrudnieniu w USA, dane o PKB i indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, będą w tym tygodniu również uważnie obserwowane pod kątem sygnałów, w jaki sposób nowe cła wpływają na wzrost gospodarczy, inflację i rynek pracy.

W tym tygodniu 180 spółek z indeksu S&P 500 opublikuje wyniki kwartalne, a w centrum uwagi znajdą się megacapy z „wspaniałej siódemki” - Apple, Microsoft, Amazon i Meta Platforms.

Jak do tej pory spółki pokazują dość dobre zyski za poprzedni kwartał, przy czym 73 proc. firm do tej pory przebiło szacunki analityków — nieco poniżej 5-letniej średniej wynoszącej 77 proc., zgodnie z danymi FactSet.

Mimo to Wall Street obniża oczekiwania na drugi kwartał i cały rok, ponieważ firmy wydają niepewne wskazówki z powodu taryf prezydenta Donalda Trumpa.

W poniedziałek sekretarz skarbu Scott Bessent nie przedstawił zbyt wielu jasnych informacji na temat kierunku osiągnięcia możliwego porozumienia handlowego z Chinami, ale powiedział, że odpowiedzialność nie spoczywa na Stanach Zjednoczonych.

Bessent powiedział jednak, że USA czynią postępy w innych propozycjach handlowych, sugerując, że umowa z Indiami będzie jedną z pierwszych, jakie nadejdą.

„Uważam, że Chiny muszą złagodzić sytuację, ponieważ sprzedają nam pięć razy więcej niż my im, więc te cła w wysokości 120 proc., 145 proc. są nie do utrzymania” – powiedział Bessent w programie „Squawk Box” w CNBC.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Trump w zeszłym tygodniu oświadczył, że trwają rozmowy z Chinami, odrzucając tym samym chińskie twierdzenia o braku rozmów handlowych między tymi dwoma krajami.

„Ostatnie dni przyniosły oznaki pewnego złagodzenia napięć handlowych między USA a Chinami, przy czym obie strony stopniowo obniżają niezrównoważone stawki taryfowe wprowadzone na początku tego miesiąca, a USA sygnalizują pewne zamiary deeskalacji” – napisał ekonomista Barclays Jonathan Millar w niedawnej notatce.

„Na razie to głównie gadanie i pozostajemy sceptyczni, czy będzie wystarczająco dużo konkretnego rozpędu w dyskusjach handlowych, aby uniknąć recesji w USA” - dodał.

„Chociaż prace nad wieloma dwustronnymi umowami handlowymi są kontynuowane i oczekuje się pewnego złagodzenia stosunków między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, nadal utrzymuje się duża niepewność” - powiedziała Susannah Streeter, szefowa działu pieniędzy i rynków w Hargreaves Lansdown.

Ten tydzień oznacza koniec kwietnia, w którym prezydent Trump ujawnił swoje szeroko zakrojone plany taryfowe, a następnie wycofał część podwyższonych ceł.

Do tej pory w kwietniu indeks S&P 500 spadł o ponad 1 proc., pozostając ponad 10 proc. poniżej 52-tygodniowego maksimum osiągniętego pod koniec lutego.

Dow Jones Industrial Average jest na dobrej drodze do utraty w tym miesiącu ponad 4 proc., podczas gdy Nasdaq Composite wzrósł o około 0,3 proc. 7 kwietnia indeks S&P 500 na krótko wszedł w rynek niedźwiedzia i od tego czasu odbił, ale nie udało mu się przebić kluczowych poziomów oporu.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 1,76 proc. do 61,91 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 1,75 proc. do 65,70 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5277 -0,37%
1 EUR 4,2766 0,18%
1 GBP 5,0010 0,04%
100 JPY 2,6141 -0,80%
1 USD 3,7582 0,08%