DZIEŃ NA RYNKACH: Spore spadki futures w USA po wprowadzeniu nowych ceł przez Trumpa

Kontrakty w USA notują spore spadki, a indeksy w Europie także są na sporych minusach. Inwestorzy oceniają decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa, który wprowadził 25-proc. cła na towary z Kanady i Meksyku oraz dodatkowe 10-proc. cła na import z Chin. Dolar umacnia się.


Kontrakty na S&P 500 spadają o 1,45 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1,3 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 1,69 proc.

„Rynki mogą teraz musieć potraktować resztę programu taryfowego Trumpa dosłownie. Jeśli ten nowy poziom powagi zostanie nagle uwzględniony w cenach, poniedziałek może być trudnym dniem dla rynków” – powiedział Tobin Marcus, szef działu ds. polityki amerykańskiej w Wolfe Research.

Na giełdach w USA większość akcji producentów chipów spada przed sesją, a Nvidia i Broadcom zniżkują po 2,5 proc.

Większość akcji spółek wzrostowych o dużej kapitalizacji również spada, a Apple i Microsoft tracą po 2 proc. w handlu przedsesyjnym.

Producenci samochodów zniżkują. Ford traci 4 proc. przed sesją, podczas gdy General Motors 6,5 proc.

Podpisane przez amerykańskiego prezydenta rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin.

Donald Trump wskazał, że "zdecydowanie" nałoży też cła na Unię Europejską, wskazując na duży deficyt handlowy USA z UE i niewystarczający import amerykańskich aut i produktów rolnych do Europy.

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w sobotę, że Kanada wprowadzi 25 proc. cła odwetowe na towary amerykańskie wartości 155 mld dolarów kanadyjskich (CAD) (ok. 106,5 mld USD).

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rzecznik UE powiedział, że blok zareaguje stanowczo, jeśli prezydent Donald Trump nałoży cła na Unię.

Stratedzy Goldman Sachs Group oceniają, że istnieje ryzyko 5-proc. spadku akcji w USA z powodu spadku zysków przedsiębiorstw, podczas gdy RBC Capital Markets szacuje, że spadek ten zmieści się w przedziale od 5 proc. do 10 proc.

Goldman Sachs wskazywał, że jeśli cła zostaną utrzymane, może to obniżyć prognozę wzrostu zysku na akcję spółek z indeksu S&P 500 o około 2–3 proc. Morgan Stanley również spodziewa się, że akcje amerykańskie znajdą się pod presją.

Stratedzy Barclays szacują, że cła mogą spowodować spadek zysków spółek z indeksu S&P 500 o 2,8 proc., wliczając w to przewidywane skutki odwetowych działań ze strony objętych nimi krajów.

Analitycy spodziewają się, że cła Trumpa będą miały głęboki wpływ na przemysł motoryzacyjny, ze względu na duże znaczenie produkcji w Meksyku, a także złożone globalne łańcuchy dostaw.

Według analityków ING cła Trumpa obejmą prawie połowę całego amerykańskiego importu i będą wymagały od USA ponad dwukrotnego zwiększenia własnej produkcji, aby pokryć lukę, co ekonomiści uważają za zadanie niewykonalne w krótkim okresie.

„Ekonomicznie rzecz biorąc, eskalacja napięć handlowych to sytuacja, w której wszystkie zaangażowane kraje ponoszą straty” - napisali analitycy ING w raporcie.

„W obliczu groźby wprowadzenia kolejnych taryf, dolar zyskał kosztem walut partnerów handlowych USA. Byki giełdowe uwiedzione narracją, że Trump jest dobry dla akcji są narażone na brutalną pobudką przed potencjalnie niekorzystnym wpływem na wzrost PKB i zyski spółek w obliczu spirali odwetowych taryf” – napisali w raporcie analitycy Mizuho.

„Do tej pory rynek był po stronie Trumpa, ale to może się zmienić i rynek może po raz pierwszy rzucić mu wyzwanie” – powiedział Mark Malek, dyrektor ds. inwestycji w Siebert Financial.

Według danych opublikowanych w weekend przez Trade Partnership Worldwide, firmę badawczą z Waszyngtonu, działania Trumpa wobec trzech największych partnerów handlowych mogą oznaczać dodatkowe 700 mln USD podatków dziennie, płaconych przez amerykańskie firmy, uderzając szczególnie mocno w stany przygraniczne, takie jak Teksas i Dakota Północna.

Model mierzący wpływ ekonomiczny planu taryfowego Trumpa, opracowany przez głównego ekonomistę EY Grega Daco sugeruje, że taryfy w tym roku obniżą wzrost gospodarczy USA o 1,5 pp., wpędzą Kanadę i Meksyk w recesję, a w kraju wywołają stagflację, czyli wysoką inflację, stagnację wzrostu gospodarczego i wysokie bezrobocie.

Według Bloomberg Economics, korzystając z modeli ekonomicznych, których używała Rezerwa Federalna USA podczas pierwszej kadencji Trumpa, wynika, że wojna handlowa może obniżyć dynamikę wzrostu PKB USA o 1,2 pp. i zwiększyć inflację bazową o 0,7 pp.

Ekonomiści Goldman Sachs oszacowali, że cła na wszystkie towary z Kanady i Meksyku oznaczałyby wzrost inflacji bazowej w USA o 0,7 proc. i spadek dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto o 0,4 pp. Z raportu Goldman Sachs wynika, że ekonomiści banku zakładają, że podjęte przez administrację USA środki będą tymczasowe.

„W świetle ich potencjalnych skutków gospodarczych i faktu, że Biały Dom ustalił ogólne warunki ich zniesienia, uważamy, że bardziej prawdopodobne jest, że cła będą tymczasowe, ale perspektywy są niejasne” — napisano w raporcie.

Bitcoin spada o 2,4 proc. i jego kurs wynosi 95.563 USD za token.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 19,88 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,77 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 1,8 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 1,77 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,26 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,34 proc.

Indeks Stoxx 600 Automobiles & Parts spada o 4 proc. Akcje francuskiego dostawcy części samochodowych Valeo i producenta samochodów Renault spadają odpowiednio o 8 proc. i 1,5 proc. Tymczasem niemieckie BMW spada o 4,5 proc., Volkswagen traci 6,5 proc., a Porsche zniżkuje o 5 proc.

Francusko-włoski koncern Stellantis, znany z takich marek, jak Chrysler, Dodge, Jeep i Maserati, spada o 6,5 proc.

Indeksy technologii, przemysłu i górnictwa w Europie spadają o około 2 proc. ASML Holding spada o 3 proc.

„Taktyka negocjacyjna UE będzie kluczowa. Jesteśmy w bardzo dynamicznej sytuacji i to jest dokładnie ten moment, w którym rynki będą miały problem z wyceną dokładnego wyniku” — powiedział Chris Beauchamp, główny analityk rynku w IG Group.

Dolar umacnia się o 1,04 proc. wobec koszyka walut do 108,22 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,16 proc. do 1,0241. Euro osłabiło się wobec dolara do najniższego poziomu od listopada 2022 r.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,2 proc. do 154,88.

Kurs funta zniżkuje o 0,65 proc. wobec dolara do 1,2312.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,54 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,77 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb. do 2,41 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec zwyżkują o 2,1 proc. do 74,05 USD za baryłkę, a marcowe futures na Brent rosną o 1,21 proc. do 76,60 USD/b. (PAP Biznes)

kek/ gor/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,4549 0,11%
1 EUR 4,2018 -0,32%
1 GBP 5,0404 0,29%
100 JPY 2,6224 0,28%
1 USD 4,0576 0,45%

Powiązane