DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach indeksy mocno rosną
Na azjatyckich giełdach indeksy mocno zwyżkują. Inwestorzy są w dobrych nastrojach po tym, jak Japonia i USA osiągnęły porozumienie w handlu, a to łagodzi obawy dotyczące wojny celnej. Z kolei premier Japonii Shigeru Ishiba zdecydował o ustąpieniu ze stanowiska - podaje "Yomiuri". Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin jest wyceniany po ok. 119.000 USD za token. Notowania złota spadają - informują maklerzy.
W Japonii Nikkei 225 zwyżkuje o 3,85 proc., a Topix rośnie o 3,52 proc.
W Chinach wskaźnik SCI zwyżkuje o 0,42 proc., a CSI 300 jest wyżej o 0,40 proc.
W Hongkongu Hang Seng zwyżkuje o 1,34 proc.
W Korei Południowej KOSPI jest wyżej o 0,42 proc.
Na Tajwanie TAIEX idzie wyżej o 1,44 proc.
W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,24 proc.
Inwestorzy są w dobrych nastrojach po tym, jak prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że zawarł „potężną umowę” handlową z Japonią, zakładającą 550 mld USD inwestycji w USA, oraz15-procentową taryfę celną dla towarów importowanych z Japonii.
„Właśnie sfinalizowaliśmy ogromną umowę z Japonią, prawdopodobnie największą w historii. Japonia zainwestuje, na moje polecenie, 550 miliardów USD w Stany Zjednoczone, które otrzymają 90 proc. zysków” – ogłosił Donald Trump we wpisie na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
Prezydent USA nie zdradził wielu szczegółów porozumienia poza tym, że Japonia ma według niego „otworzyć” swój rynek dla amerykańskich samochodów i ciężarówek, czy produktów rolnych.
Cło na importowane produkty z Japonii ma wynieść natomiast 15 procent – mniej niż 24 proc. ogłoszone w kwietniu i 25 proc. zapowiedziane w lipcu.
Prezydent nie podał, ile wynosić będą japońskie cła na amerykański import.
Negocjacje z Japonią miały być jednymi z najtrudniejszych, a amerykański prezydent wielokrotnie wyrażał frustrację z postawy sojusznika, grożąc podniesieniem ceł do 35 proc. Japonia jest piątym największym partnerem handlowym USA.
W środę do Waszyngtonu ma po raz kolejny przyjechać na rozmowy handlowe delegacja Unii Europejskiej.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował zaś, że w przyszłym tygodniu spotka się z delegacją chińską, by rozmawiać o możliwym przesunięciu terminu wejścia w życie ceł, który według dotychczasowych ustaleń upływa 12 sierpnia.
Bessent zapowiedział w Fox Business TV, że w nadchodzących dniach władze USA ogłoszą szereg umów handlowych. Według niego wiele z nich ma obejmować znaczące inwestycje w Stanach Zjednoczonych
"To mniej więcej to, czego się spodziewaliśmy po Trumpie" - mówi Phillip Wool, szef zarządzania portfelem w Rayliant Global Advisors Ltd.
"Teraz dla Waszyngtonu najważniejsze jest zawarcie innych istotnych umów, które pozwolą stronom ogłosić zwycięstwo w negocjacjach handlowych, ale jednoczśsnie uchronią nas przed potencjalnymi poważnymi konsekwencjami gospodarczymi, gdyby doszło do totalnej wojny handlowej" - dodaje.
Tymczasem w Japonii szykują się poważne zmiany na scenie politycznej.
Premier Japonii Shigeru Ishiba zdecydował o ustąpieniu ze stanowiska - podaje gazeta "Yomiuri" bez ujawniania źródła tej informacji.
Ishiba miał poinformować o swojej decyzji osoby z jego otoczenia i może ogłosić oficjalnie tę decyzję jeszcze w tym miesiącu - podaje gazeta.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 146,83 za 1 USD, niżej o 0,1 proc.
Euro jest po 1,1743 USD, stabilnie.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,37 proc., po zwyżce o 2 pb.
Bitcoin kosztuje 118.911 USD za token, w dół o 0,7 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 3.425 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.
W Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują o 1,25 proc., na FTSE 100 rosną o 0,44 proc., na CAC 40 idą wyżej o 1,08 proc., a na DAX zwyżkują o 1,09 proc.
Indeksy w Europie głównie zniżkowały na koniec sesji we wtorek.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 stracił 0,98 proc., niemiecki DAX zniżkował o 1,15 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,69 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,12 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 0,46 proc.
Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od 0,10 proc. do 0,30 proc.
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się z przewagą wzrostów głównych indeksów, a S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 44.502,44 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 6.309,62 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,39 proc. do 20.892,69 pkt. (PAP Biznes)
aj/ gor/