DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie inwestorzy na giełdach oceniają wyniki wyborów w Niemczech
Na europejskich giełdach inwestorzy oceniają wyniki niedzielnych wyborów w Niemczech. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro. Bitcoin kosztuje ok. 95.000 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,13 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,23 proc.
CAC 40 traci 0,48 proc.
DAX idzie wyżej o 0,23 proc.
Inwestorzy oceniają wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech po tym, jak ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU, który uzyskał 28,6 proc. poparcia.
W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Niemczech zwycięstwo odniósł konserwatywny blok CDU/CSU, uzyskując 28,6 proc. głosów. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego.
Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem na poziomie 20,8 proc. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) kanclerza Olafa Scholza uzyskała 16,4 proc. głosów, co jest dla tej partii najgorszym wynikiem w historii wyborów do Bundestagu.
Liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego, zdobywając 4,3 proc. głosów, co oznacza, że ugrupowanie to nie wejdzie do Bundestagu.
Również Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) nie przełamał progu wyborczego, zdobywając 4,97 proc. głosów.
Inwestorzy oceniają, że zwycięstwo Merza otworzy drogę do zmian w wydatkach Niemiec, i obstawiają, że nowy rząd poluzuje rygorystyczną politykę fiskalną, dając niemieckiej gospodarce, która kiedyś była motorem wzrostu w Europie, bardzo potrzebny impuls.
"Doświadczenie biznesowe Merza zostanie przyjęte przez rynki z zadowoleniem" - ocenia Frederique Carrier, ekspert ds. inwestycji w RBC Wealth Management.
"Odradza się nadzieja, że sprawy w Niemczech zaczną iść do przodu, gdy tylko zostanie utworzona koalicja" - dodaje.
Decyzje nowych władz Niemiec będą postrzegane jako kluczowe w obliczu stagnacji wzrostu gospodarczego spowodowanej m.in. groźbami wprowadzenia ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa i skutki 3-letniej wojny Rosji w Ukrainie.
Analitycy wskazują, że indeks niemieckiej giełdy DAX znajduje się w pobliżu rekordowych poziomów, napędzany nadziejami, że nowe władze Niemiec przeprowadzą bardzo potrzebne reformy gospodarcze i złagodzą surowe zasady dotyczące pożyczek - hamujące zadłużanie. Gracze z kolei mają nadzieję, że Merz nie będzie potrzebował dużo czasu na utworzenie rządu.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,38 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,0475 USD, wyżej o 0,2 proc.
Bitcoin kosztuje 95.513,98 USD za token, niżej o 0,3 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.941,15 USD za uncję, w górę o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 70,25 USD za baryłkę - niżej o 0,21 proc., a Brent na ICE zniżkuje 0,11 proc. do 74,35 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/