DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach umiarkowanie pozytywny początek sesji
Na europejskich giełdach poniedziałkowa sesja rozpoczęła się w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Uwaga inwestorów skupia się na wynikach wyborów w Niemczech. W centrum uwagi są też m.in. notowania spółek medycznych po wykryciu w Chinach nowego szczepu koronawirusa. Na rynku walutowym USD jest słabszy do euro. Bitcoin kosztuje ok. 95.000 USD. Notowania złota rosną - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,02 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,15 proc.
CAC 40 traci 0,38 proc.
DAX idzie wyżej o 0,52 proc.
Subsea 7 zyskuje 10 proc. po ogłoszeniu planów fuzji z Saipem.
Prosus idzie w górę o 6,4 proc. po zgodzie na przejęcie Just Eat Takeaway.
Rheinmetall drożeje o 4 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla firmy przez analityków UBS po wyborach parlamentarnych w Niemczech.
Inwestorzy oceniają zmiany na scenie politycznej w Niemczech po tym, jak zwycięzcą niedzielnych wyborów parlamentarnych został konserwatywny blok CDU/CSU, który uzyskał 28,6 proc. poparcia - poinformowała agencja dpa, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą.
W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Niemczech zwycięstwo odniósł konserwatywny blok CDU/CSU, uzyskując 28,6 proc. głosów. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego.
"Jest ulga, że nie będzie takiego bałaganu, jaki mógłby być" - wskazuje Frederique Carrier, ekspert ds. inwestycji w RBC Wealth Management.
Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem na poziomie 20,8 proc. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) kanclerza Olafa Scholza uzyskała 16,4 proc. głosów, co jest dla tej partii najgorszym wynikiem w historii wyborów do Bundestagu.
Liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego, zdobywając 4,3 proc. głosów, co oznacza, że ugrupowanie to nie wejdzie do Bundestagu.
Również Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) nie przełamał progu wyborczego, zdobywając 4,97 proc. głosów.
"Fakt, że mniejsze ugrupowania nie dostały się do parlamentu ma bardzo duże znaczenie. Umożliwi bowiem przewodniczącemu CDU Friedrichowi Merzowi zbudowanie większości w parlamencie tylko z jednym ugrupowaniem, tj. z SPD" - piszą w rynkowej nocie analitycy Banku Millennium SA.
"Warto zaznaczyć, że przed wyborami jasno mówił on, że nie ma możliwości współpracy z AfD" - wskazują eksperci banku.
Dodają, że koalicja tylko z SPD daje szanse na krótsze negocjacje, gdyż nie będzie potrzebne poparcie Zielonych, z którymi konserwatyści mają niełatwe relacje.
"Co więcej, zarówno CDU/CSU, jak i SPD widzą potrzebę poluzowania polityki fiskalnej na wsparcia gospodarki, która w latach 2023-2024 była w recesji" - podkreślają analitycy Banku Millennium SA.
Uwaga inwestorów skupia się też na europejskich spółkach medycznych po tym, jak chińscy naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan wykryli nowy szczep koronawirusa, który może infekować ludzi w sposób podobny do COVID-19. Zidentyfikowano go u nietoperza.
Wirus ten nie został wykryty u ludzi, a jedynie zidentyfikowany w laboratorium.
W poniedziałek w Azji zyskiwały akcje spółek producentów zestawów diagnostycznych i szczepionek. W piątek drożały walory amerykańskich producentów szczepionek. Moderna zyskała 6,6 proc., a Novavax Inc. zyskał 7,8 proc.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 149,20 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,0516 USD, wyżej o 0,6 proc.
Bitcoin kosztuje 95.533,76 USD za token, niżej o 0,2 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.940,60 USD za uncję, w górę o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX jest po 70,08 USD za baryłkę - niżej o 0,45 proc., a Brent na ICE zniżkuje 0,34 proc. do 74,18 USD. (PAP Biznes)
aj/ gor/