Agencja DBRS Morningstar potwierdziła rating Polski na poziomie "A" ze stabilną perspektywą (opis)

Agencja DBRS Morningstar potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" ze stabilną perspektywą - poinformowała agencja w komunikacie.


"Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Morningstar DBRS, że perspektywy gospodarcze Polski pozostają solidne w średnim terminie, pomimo silniejszych trudności zewnętrznych wynikających z kwestii ceł i niższego popytu ze strony kluczowych partnerów handlowych z Europy. W ciągu najbliższych kilku lat polska gospodarka skorzysta na wznowieniu napływu środków UE oraz ze względu na solidny popyt krajowy. Ten ostatni będzie wspierany przez utrzymujący się silny wzrost płac realnych i wysokie wydatki publiczne" - napisano w komunikacie DBRS.

"Deficyt fiskalny pozostanie wysoki w horyzoncie prognozy, a przewidywana ścieżka konsolidacji będzie wolniejsza z uwagi na strukturalnie wyższe wydatki na obronę i wydatki socjalne. MFW prognozuje, że deficyt fiskalny Polski utrzyma się w tym roku na poziomie ponad 6 proc. PKB. Mimo to spodziewamy się, że w średnim okresie zadłużenie pozostanie na ogólnie umiarkowanym poziomie" - dodano.

W ocenie DBRS rating Polski wspiera członkostwo w Unii Europejskiej, wiarygodne zdolności obronne i silny wzrost gospodarczy.

"Obecny rząd (...) zaczął naprawiać wcześniej napięte stosunki kraju z UE, która wyraziła obawy dotyczące praworządności i wpływu politycznego na instytucje sądowe. Polska niedawno osiągnęła pierwsze kamienie milowe reform, które pozwolą na wypłatę środków z funduszy z KPO. Wybory prezydenckie prawdopodobnie określą zdolność obecnego rządu do przeprowadzenia bardziej kompleksowych reform w celu spełnienia unijnych standardów praworządności i sprostania wyzwaniom gospodarczym" - podaje DBRS.

Zdaniem Morningstar DBRS, Polska posiada wystarczające bufory, które wspierają zdolność kraju do łagodzenia niekorzystnych wstrząsów zewnętrznych.

Jednocześnie stosunkowo niski poziom dochodu per capita, coraz bardziej niekorzystna demografia i szeroki wysoki deficyt fiskalny stanowią ograniczenie dla oceny kredytowej.

Spośród największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej oceniają Moody's - na poziomie "A2" (analogiczny poziom jak w DBRS). Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

tus/

© Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu PAP Biznes chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Waluty

Waluta Kurs Zmiana
1 CHF 4,5389 -0,82%
1 EUR 4,2414 -0,70%
1 GBP 5,0002 -0,39%
100 JPY 2,5953 -0,68%
1 USD 3,7681 -0,42%