DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach główne indeksy mocniej rosną
Na europejskich giełdach główne indeksy mocniej rosną po pozytywnych nastrojach na giełdach w USA w piątek. Gracze oceniają komentarze bankierów z EBC i ignorują słabszą poniedziałkową sesję w Azji, wywołaną rozczarowaniem programem wymiany długu w Chinach. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Tanieje złoto, a bitcoin jest po ponad 80.000 USD - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 rośnie o 1,07 proc.
FTSE 100 zwyżkuje o 0,80 proc.
CAC 40 jest wyżej o 1,10 proc.
DAX idzie w górę o 1,17 proc.
Hannover Re zwyżkuje o 3,9 proc. Niemiecka firma reasekuracyjna podwyższyła swój cel zysku w 2024 r.
Continental zyskuje 9,3 proc. Spółka zanotowała w III kw. EBIT powyżej rynkowych szacunków. "To był dobry Q3 dla Conti" - piszą w rynkowej nocie analitycy Bernstein. Continental spodziewa się też, że jej zyski w kluczowym dziale motoryzacyjnym wzrosną w bieżącym kwartale.
GN Store Nord AS drożeje o 5,4 proc. Firma zaktualizowała swój finansowy guidance na 2024 r.
Inwestorzy oceniają komentarze bankierów z Europejskiego Banku Centralnego.
Członek Rady Prezesów EBC Robert Holzmann ocenił w wywiadzie dla "Kleine Zeitung", że obniżka stóp procentowych przez EBC w grudniu jest możliwa, ale w żadnym wypadku nie jest gwarantowana.
"W obecnym stanie rzeczy taka możliwość (obniżki stóp procentowych) istnieje, na razie nic nie przemawia przeciwko temu" - powiedział Holzmann.
"Nie oznacza to jednak, że tak się stanie automatycznie" - zastrzegł szef austriackiego banku centralnego.
EBC obniżył już 3 razy koszty pożyczek od czerwca 2024 i powszechnie oczekuje się, że zrobi to ponownie w przyszłym miesiącu.
Holzmann jest jednym z najbardziej "jastrzębich" decydentów w EBC.
Tymczasem wcześniej rynkowi gracze poczuli się zawiedzeni po tym, jak władze Chin dały zadłużonym samorządom lokalnym "koło ratunkowe" w wysokości 10 bln juanów (1,4 bln USD), ale nie zdecydowały się na uruchomienie nowych bodźców, pozostawiając sobie pole do ewentualnej reakcji na potencjalną wojnę handlową z USA, gdy Donald Trump obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 2025 r.
Inwestorzy liczyli na bardziej skuteczne środki stymulujące gospodarkę, które pobudziłyby mocniej popyt, zwłaszcza po tym, jak zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich wywołuje niepewność co do taryf w handlu USA-Chiny.
W tym tygodniu uczestnicy rynku będą analizować m.in. dane o chińskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, inflacji w USA i strefie euro, a także odczyty PKB m.in. w Wielkiej Brytanii i Japonii.
Zaplanowano też wystąpienia w najbliższych dniach wielu bankierów centralnych z Fed, co może pomóc w ocenie sposobu myślenia decydentów amerykańskiego banku centralnego po wynikach wyborów prezydenckich w USA.
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 153,55 za 1 USD, niżej o 0,6 proc.
Euro jest po 1,0682 USD, niżej o 0,3 proc.
Bitcoin kosztuje 80.956,63 USD za token, w górę o 1,3 proc.
Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.672,59 USD za uncję, niżej o 0,5 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,06 proc. do 70,42 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,15 proc. do 73,98 USD. (PAP Biznes)
aj/